Ev Çıyanı Nasıl Yok Edilir

Ev Çıyanı Nasıl Yok Edilir

Ev Çıyanı Nasıl Yok Edilir? gider böcekleri olarak bilinen kırkayak ve çıyanlar yaz aylarında sıkça görülmektedir. Bahçeli yada rutubetli mekanlarda çıyanlarla karşılaşmak daha fazladır. Böcek ilaçlama kapsamında zehirli çıyanların yok edilmesi için açık ve kapalı alanlarda çıyanlar ile mücadele bu canlıların olası zararlarını ortadan kaldırmada son derece faydalıdır. Bazı türlerin zehirli, bazı türlerinde zehir taşımadığı görülür. Ancak çıyanlar görüldüğü zaman müdahale edilmesi, öldürülmesi gerekir.

Bilindiği gibi çıyanlar rutubete bayılır. Bu nedenle rutubetin yüksek olduğu bölgelerde ve mevsimlerde ortaya çıkar böceklerle beslenir. Evinizde çıyan görülüyorsa mutlaka evde küçük böcek yada örümcek benzeri zararlı canlıların olduğunu aklınızdan çıkarmalısınız. Ev çıyanı nasıl yok edilir? diyorsanız öncelikle bu gider böceklerinin giriş yollarına kapatma ile işe başlamanız gerekir. Ayrıca evde çıyanların yuvalanmasına imkan veren dip bölgelerin çatlak ve kırık notların onarılması şarttır.

Çıyanların beslenmelerini sağlayacakları böceklerin varlığının ortadan kaldırılması önemlidir. Duvarlardaki çatlak içlerine yerleşmeyi seven özellikte oldukları için buraların sıvanması önemlidir. Rutubetli olan bölgeleri mümkün olduğunca kuru tutmalı, evi havalandırmalı ve güneş girmesine izin vermelisiniz. Banyo giderleri ve klozet kapakları gibi yerleri de geceleri açık bırakmamalısınız. Evinizde yaşaması muhtemel bölgelere yapışkan tuzaklar bırakarak geceleri rahat uyku uyumak için yardım alabilirsiniz.

Ayrıca eve girmesi muhtemel olan kapı altı, balkon kapıları gibi bölgelere önleyici tedbirler uygulamanızda faydalı olabilir. Şayet eviniz bahçeli ise yada giriş katta oturuyorsanız büyük taşların altında yaşama olma ihtimali yüksektir. Bahçenin sık, sık tımar edilmesi odun yığınları, yaprak yığınları, taş ve toprak öbeklerinin olmasını engelleyip çıyanların yaşamasına imkan verilmemelidir. Ev çıyanı insana zarar verir mi? diyorsanız ölümcül zehir taşımamalarına karşın ısırıp insanlarda alerjik reaksiyonlara sebep olurlar.

Çıyanların Üremesini Önleme Çalışmaları

Çıyanlar nasıl ürer? Çıyan evde neden çıkar? Çıyanlar nerede yaşar? diyen insanlara cevaben evde böcek varlığının olması çıyanlar için iyi bir beslenme özelliği sağlar. Geceleri Gider borularını kullanarak evlere girer. Bunun nedeni banyoların nem ve rutubet barındıran yerler olmasıdır. Çıyan ilacı kullananların yorumları genellikle kendim istediğim sonucu alamadım çıyanları nasıl yok edebiliriz? şeklinde olmaktadır. Öncelikle çıyan nerede yaşar? bunu bilmekte fayda vardır.

Binaların bahçe kısımları, bodrum katı, odunluklar, tavan arası, iyi hava almayan rutubetli bölgeler çıyanların en fazla görüldüğü özelliktedir. Özellikle uzun süre kullanılmayan depo ve atıl yerler örümceklere üreme imkanı sağlar. Çıyanlar rutubetli bölgeleri çok sevdiği için bu bölgelere besleneceği örümcek gibi canlılar yuvalanmışsa daha fazla gelir. Bu nedenle örümcekleri yok etmek son derece faydalıdır. Gerekli havalandırma, duvarları kireçleme duvardan tırmanarak gelmesini engelleyici özellik sağlar.

Çıyanların zehri ölümcül olsun yada olmasın insanlar için hem hijyenik olmayan hem çıyan sokması yaşanmasına maruz kalmaması engellenmesi gerekir. Çıyan çeşitlerinin bebekler için zararlı özellikleri vardır. Çıyan nasıl öldürülür? diyorsanız hızlı ve seri canlılar oldukları için çıyanları gördüğünüz zaman üzerine sert bir cisimle vurmalı yada elektrik süpürgesi borusu ile çektirmelisiniz. Ayrıca evde görülen çıyana böcek ilacı sprey şeklinde sıkılırsa belirli bir süre sonra etkisiz hale gelecektir.

Şayet çıyanı öldürmeden yakalamak istiyorsanız bir kavanozu kapatarak içine girmesini sağlayın ve kapağını kapatarak götürüp çöpe atın. Ayrıca kartonun üzerine fare yapışkanı sürerek çıyan olması muhtemel yerlere bırakırsanız geceleri beslenmek için çıkınca yapışkana yakalanabilir. Bu yapışkanlı tuzağı kapı altları duvar dipleri pervaz bölgelere bırakabilirsiniz. Ayrıca buralara yapışkan bantlarda uygulayabilirsiniz. Tüm canlı böceklerde olduğu gibi borik asit çıyanları öldürmek için de faydalıdır.

Çıyanları Eve Girmeden Öldürme Yolları

Toz şeklindeki borik asit açık alanlarda uygulanabilir ve ev içine gelişini yavaşlatır. Ayrıca bahçeye diyatomlu toprak serpmek bina içlerine yönelmelerini engeller. Bilindiği gibi protein içeren ürünler bitkilere zarar vermez ve aynı zamanda çıyanları öldürür. Çıyanların eve girişlerini engellemek için onları öldürmek kadar onları evden uzak tutmakta son derece faydalıdır. Öncelikle evlere böcek girişini engellemek gerekir çıyanlar böcek ve solucanlar ile beslendiği için evde böcek varlığı çıyanı evinize çeker.

Evdeki yüzeyleri silmek, zeminleri kuru tutmak nemli bölgelerde iyileştirme yapmak , evde gerekli temizliği yapmanız önemlidir. Bozuk musluklar varsa tamir etmeli, evdeki rutubeti ortadan kaldırmalısınız. Yiyecek kırıntıları böcekleri kendine çektiği için süpürge ile devamlı evleri süpürmeli, lavaboda bulaşık bırakmamalı, çöp kapaklarını açık tutmamalısınız. Bu gibi şartlar böcekleri kendine çekeceği için evleri çıyanlar için cazip bir hale getirir. Bahçenizi devamlı tımar etmeli etrafını düzenlemelisiniz.

Çalılıklar, açıktaki odunlar, yaprak öbekleri çıyan çeşitlerinin arasına saklandığı bölgeler olarak dikkat çeker. Buraları elinizden geldiğince düzenlemenizde fayda vardır. Bahçedeki uzamış ağaç dallarını budanmalı, bahçedeki yaprakları toplayıp çöpe atmalısınız. Ayrıca odunlar yağmur altında kalmayacak şekilde istiflenmelidir. Çünkü nemli bölgeleri çıyanlar çok fazla sever. Eve Çıyan girişine müsait olan bölgeleri sağlamlaştırmak önemlidir. Pencere, kapı ve duvardaki boşluk ve çatlaklar çıyanların gelişine müsait olan bölgelerdir.

Buraları dolgu malzemeleri ile kapatmanız gerekir. Çıyanlar evlere kapı dipleri, pervazlar, süpürgelikler, gider bölgeleri gibi yerlerden faydalanarak girer. Evde bebeğiniz varsa çok dikkatli olmanız gerekir. Bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden çıyan ilaçlama yaptırmanız şarttır. Bilindiği gibi 2 000 yakın çıyan çeşidi bulunmaktadır. Çıyanların pek çoğu insanlar için hayati tehlike içermese de çıyan sokması ciddi sorunların yaşanmasını tetikleyebilir.

Çıyanların Yok Edilmesi İlaçlama İle Mümkündür

Gerek bireysel çabalar, gerek önlem almak belirli oranda çıyanların evdeki varlığını sekteye uğratır. Çok değişik yollardan evlerde çoğalan çıyan ve kırkayak türleri zamanla ev içinde insanlar için tehlikeli olmaya başlar. Evde böcek ve çıyan görülmesi az sayıda görüldüğü için insanlar işin boyutunu genellikle anlayamaz. Ancak gece karanlıkta böcekler ortamda dolaşarak hem gıdalara verdikleri zararlar, hemde insanlara direkt olarak musallat olmaları ile ciddi sıkıntıları tetikler.

Zehirli böcekler ile ısıran haşere çeşitleri en fazla insanları tiksindiren türler olarak öne çıkar. Zehirli böceklere karşı mücadele bu nedenle profesyonel ekiplerce yapılmalıdır. Bu nedenle çıyanların evlerin içlerine gelmesini önlemek için mücadeleye dış ortamlarda başlamanız şarttır. Çimenlerin araları, çalılıklar, yaprak yığınları, odun istifler ve kaya birikintileri gibi yerler çıyanlar için en iyi konaklama yerleridir. Buraların düzenlenmesi ve çıyan ilaçları ile arındırılması gerekir.

Çıyanlar ile mücadelede böcek ilaçları önemli yer tutar. Ancak bununla birlikte haşerelerin evlere girmesini sağlayan kısımları iyi tespit etmek ve onların eve girişlerini engellemek oldukça önemlidir. Ev çiyanı nasıl yok edilir? gider böcekleri ile mücadele nasıl olur? diyorsanız sitemizde bu konuda geniş bilgiler mevcuttur. Çıyanların sebep olduğu tedirginlik evde yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürür. Evin böceklerden arındırılması için ev ilaçlama servisi alarak hem çıyan, hemde diğer böceklerden mekanı arındırmak gerekir.

Yaşadığınız çıyan şikayetlerinde çıyan istilasını kökünden çözmek için Atlas Türk ilaçlama şirketi ile irtibata geçerek destek talep etmelisiniz. Biz daima en etkili ilaçlar yardımıyla kısa sürede yaşadığınız çıyan şikayetlerinden kurmak mümkündür. Kokusuz ve korkulu çıyan ilaçları yardımı ile açık ve kapalı alanlarda yaşadığınız çıyan şikayetlerini en kısa sürede ortadan kaldırıyoruz. Çıyan ilaçlama deneyim ve bilgi gerektirir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir