Eşek Arıları

Eşek Arıları

Eşek Arıları dış görünümü cinsine göre farklı renk ve görünümde olabilir. Arı türlerinin dış görünümünde yaşadığı ortamlara bağlı olarak farklılıklar görülür. Böcek ilaçlama talep edilen yaban arıları genel olarak iki tür büyüklüğe sahiptir. Birçoğunun bir çift kanadı ve kıstırılmış gibi duran karnı vardır. Siyahtan metalik yeşile ve maviye kadar değişen birçok renkte olurlar ve neredeyse mikroskobik boyutlardan bir kaç santimetreye kadar farklılık gösteren boyları vardır. Eşek arısının davranışı, ve beslenmesi o anki durumla ilişkilidir.

Eşek arıları yalnız ve sosyal olmak üzere iki kategoriye ayrılırlar. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi, sosyal eşek arıları, bazen sayıları binleri bulan koloniler halinde yaşarlar. Bu kolonilerde dişi arılar, kovanda yapılması gereken bütün işleri yaparlar. Yalnız eşek arısı ise tek başlarına yaşarlar ve dolayısıyla kolonileri yoktur. Yumurtalarını bırakırlar ama yumurtaların çatlaması için beklemezler. Bazı eşek arıları yırtıcı sayılsa da bazıları parazitiktir. Yırtıcı Eşek Arıları başka böcekleri öldürür ve yerler.

Eşek Arılarının Özellikleri

Parazitik eşek arısı genellikle yumurtalarını asalaklar ve örümcekler gibi canlı hayvanların üzerine bırakırlar. Larvaları, halen yaşamakta olan konakçılarından beslenirler. Eşek arılarının yapıları sarı ve siyah çizgilerle şekillenir. Ancak bazı arılar siyah renklide olabilir. Yaban arıları, diğer haşerelerle mücadele için, özellikle tarım alanlarında biyolojik kontrol etmeni olarak kullanılırlar. Birçok eşek arısı, çiçeklerin nektarlarından beslenirler ve doğadaki rolü icabı polen taşıyıcı görevini görürler.

Bazı eşek arıları saldırgandırlar ve tehlikede olduklarını düşündüklerinde sokarlar. Bal arılarından farklı olarak, eşek arısı birden fazla kere sokabilir. Üreme Yazın sonlarına doğru, bazı eşek arılarının kraliçe arıları, döllenmemiş yumurtalar üretirler. Erkek arılar da bir sonraki yıl kraliçe olacak olan eşek arılarını döllerler. Bu döllenmiş dişi arılar, kış boyunca korunaklı bir yerde kalırlar. Genellikle koloninin geri kalanı kış geldiğinde ölür. Bir sonraki ilkbahar, kraliçe arı yumurtlamaya başlar.

Eşek Arısı Kovanımda Koloninin Devamı

Döllenmiş olan yumurtalar, kovanı inşa edecek ve kraliçenin yaptığı larvaları besleyecek, işçi arılar olurlar. Eşek Arısı İstilasının Belirtileri Belirtiler arının türüne göre değişse de genellikle etrafta işçi arıların ve kovanın görülmesi en belirgin işarettir. Aslında saldırgan olasalar da Eşek Arıları, insanlar için yararlı böceklerdir. Birçok cinsi, insanlar tarafından, özellikle tarımda, haşerelerle mücadelede parazit olarak kullanılırlar. Diğerleri saldırgandır ve böcek nüfusunun kontrol altında tutulmasını sağlarlar.

Bazıları ise bitkilerin döllenmesine yardımcı olur ve polen taşıyıcı görevini görürler. arı çeşitleri içinde insanlara en yakın geleni hiç kuşkusuz bal arıları olarak bilinir. Arı türleri arasında yaban arıları tehlike anında topluca saldırgan hale gelebilir. Yaz aylarında arı nüfusunda ciddi artışlar yaşanır. Ancak kış döneminde pek çok arı öldüğü için sadece işçi arılar ve kraliçe arı koloninin devamı için çalışır. Arıların üremesini önlemek sadece zararlı oldukları mekanlarda ilaçlama ile sağlanabilir. En İyi Böcek İlaçlama Firması yazımıza göz atmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir