0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Deri Böceği İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Deri Böceği İlaçlama ile uyuz olarak bilinen insan derisi altında yaşayan böceklere karşı yapılan uyuz böceği ilaçlama aynı özelliklerde böcek ilaçları ile yapılır. Böcek ilaçlama yöntemleri arasında deri böcekleri ve uyuz böcekleri ile mücadele oldukça zor ve sıkıntılı bir süreç demektir. Bilindiği gibi uğur böcekleri ile deri böcekleri insan derisi altında yaşayabilen deri döküntüleri ve parçacıkları ile beslenen son derece dirençli yapıları mevcut olan ve böcek ilaçlarına son derece dirençli olan özellikleri ile dikkat çeker.

Deri böceklerinin ömrü yaklaşık olarak 1 yıl kadardır bu canlının bedeni tüyler ile kaplı bir özelliğe sahiptir. Deri böceklerinde 6 tane ayak yer alır en fazla sıcak havayı severler. Bu böcekler kış mevsiminde toprak altı, ağaç kovuğu benzeri yerlerde gizlenir pasif olarak beklerler belirtisi bulunmadığından fark edilmeleri son derece zordur. Deri böcekleri ile kişisel mücadele çoğu zaman hiçbir sonuç vermemektedir.

Bu nedenle profesyonel ilaçlama firmalarından deri böceği ilaçlama servisi desteği talep etmek gerekir. Deri böcekleri ile mücadelede üremelerine fırsat vermeden erken davranılması büyük önem taşır. Şayet mekanlarda yayılmaya başlamışsalar kontrol altına alınmaları da bir o kadar zor olmaktadır. Deri böcekleri ile mücadele zor ve kapsamlı bir uygulama gerektirir. Deri böcekleri daha çok yumurta bıraktıkları 1-2 hafta sonunda yumurtaların larvaya dönüşmesi ile hissedilmeye başlar.

Hayvansal gıdalar ile beslenme gerçekleştirebilirler özellikler depo, mağaza gibi bölgelerde çoğalmaları kolaydır. Deri böceklerinin boyutları yaşadığı bölgeye göre farklılık gösterir deri böcekleri yılda 6 ile 10 defa yumurta bırakma potansiyeline sahiptir. Ağız yapıları oldukça sağlam olan bir böcek türüdür. Deri böcekleri ağaç ve ağaç ürünleri gibi benzer malzemelerde bulunabilir. Sinsice mekanlarda ortaya çıkıp hayatı alt üst ederler.

Deri Böceklerinin Belirtileri

Deri böceklerinin sağlam çene yapısı kurşun benzeri yumuşak madenleri kemirmeye müsait bir özelliktedir. Deri böceğinin bir türü olan (Dermestes Maculatus) Çeşidi insanlarda uyuz hastalığına neden olan zararlı bir böcektir. Bunlar ile bireysel mücadele etmek kesinlikle hiçbir sonuç vermez. Deri böcekleri bulunduğu çevreye ve insanlara hem maddi, hem de manevi zararlar veren oldukça rahatsız edici böceklerdir.

Deri böceği türleri içinde insanlara en fazla zarar veren ve insana hastalık bulaştıran tür uyuz böceği olarak bilinen böcektir. Bu böcek çeşidi oldukça ufak boyutlu olup 2-3 milimetre kadar gelmektedir. Uyuz böceği insanların üzerine bulaştığında insan derisinden içeri girip buraya yerleşir ve yumurtalarını bırakır. Ayrıca deri altında içeride tüneller açarak ilerledikleri için insanlar da son derece sıkıntılı bir süreç yaşanmasına sebep olur.

Deri altında çok çabuk üredikleri için sayılarını arttırırlar ve insan kanından beslenerek hayatta kalırlar. Deri altına yerleşen uyuz böceği geliştikçe deride sürekli kabarcık, kaşıntı, iltihaplı yaralar oluşmasına ve insanların ciddi anlamda psikolojik sıkıntı yaşamasına yol açarlar. Uyuz böceği yani deri böceği insanların derisi altında yumurta bıraktıktan sonra yaklaşık 2 hafta içerisinde vücudun hassas noktalarında bu böceğin belirtileri yaşanmaya başlar.

Özellikle insanların el ve ayak parmakları arasında koltuk ve kasık aralarında belirtiler ciddi şekilde kendini gösterir. İnsan vücuduna girdiği bölgede içi parazitlerle dolu mikroplu su kabarcığı oluşmasına yol açar. Bu ise insanlarda sürekli kaşınma isteği meydana getirir bu kaşınma yolu ile vücuda bulaşan mikroplar ve içinde uyuz böceği olan su sayesinde pek çok bölgede lezyonlu belirtiler ortaya çıkar. Uyuz böcekleri sadece insanlarda barınmaz aynı zamanda hayvanlara da bulaşır.

Deri Böceklerinin Özellikleri Ve Çoğalması

Uyuz böceği hayvanlar içerisinde kedi, köpek gibi canlılar gibi üzerine de bulaşır. Evcil hayvanları kendine hedef seçip bulaşabilir. Deri böceği nedir? Dilerseniz kısaca tanıyalım. Uyuz (Scabies) parazit akarlarının vücuda deri altından girmesiyle acı veren bir kaşıntıdır. Derinin altında tüneller açarak ilerleyen bir türdür yaklaşık olarak 200 milimetre uzunluğundaki tünellere yerleşir ilerleyerek hareket eder. Bu ise ciltte kabarma, yaralanma ve dayanılmaz kaşıntıların yaşanmasına yol açar.

Uyuz böceği(Sarcoptes scabiei) 0.3- 0.5 mm büyüklüğündedir. Bunlar bir çeşit parazit olarak isimlendirilir benzerlik olarak mite, akar gibi organizmaların familyası olarak nitelenebilir. Minik boyutlarından dolayı çıplak gözle görülmesi mümkün olmamaktadır. Yaklaşık olarak 4 ile 8 gün aralığında bir yaşam süresi mevcuttur. Görünüm olarak oval ve yassı bir vücut yapısı bulunur bu böceğin deri yapısı kitin olarak adlandırılan bir madde ile kaplıdır.

Girdiği derinin altında yaşadığı süre boyunca bulunduğu bölgeye hemen yumurtasını ve larvasını bırakmaya devam eder. Derinin altında bu kadar yoğun bir aktivite meydana gelmesinden dolayı kaşınma, çizgiler, deride reaksiyon oluşumu hızlanmaya başlar. İnsan vücudu dışında yaklaşık olarak bir iki gün yaşam sürebilir. Uyuz böceği yatak çarşafları ya da nevresimler de barınma yolunu seçer. Bu nedenle topluluk halinde yaşanan ortamlarda çok daha fazla görülürler.

Uyuz böceğinin zararları nelerdir? bilindiği gibi insandan insana uzun süren deri teması ile kolayca geçebilir. Deri böcekleri ve uyuz böceklerinin insanlara en çabuk ve en kolay geçtiği bölgeler özellikle yaşlı bakım evleri, aynı yatakta yatan insanlar, oyun alanları ve cinsel temas gibi sebepler olarak dikkat çeker. Her ne kadar sağlığı tehdit etmeyen bir hastalık gibi görünse de aslında özellikle hassas ciltli insanlar da ciddi yan etkilere yol açar.

Deri Böcekleri Nasıl Bulaşır Nasıl Temizlenir?

Vücutta meydana getirdikleri kaşıntı ve kabarmalar insanların kabusu gibi özellikler sergiler. Uzun süreli temas olarak adlandırılan bu süreç yaklaşık olarak 5 dakikalık zamanı temsil eder. Ayrıca tokalaşma ya da sarılma gibi aktiviteler de insandan insana bulaşmasını kolaylıkla mümkün kılar. Hayvanlardan insanlara daha sınırlı geçen böcekler insan vücudunda uzun süre yaşayamaz ölürler. Deride tahriş etkileri kısa sürede geçer giysiler ve eşyalar aracıyla bulaşması görülür.

Ancak bu nadir bir durumdur belirti olarak kaşıntı ve yanma ile başlayan hastalık belirtisi daha çok parmak aralarında, el ve ayak bileklerinde, omuz, dirsek, meme uçları ve genital bölgelerde yaşanmaktadır. Belirtilerin tamamına yakını genellikle hassas alanlarda görülmektedir bu nedenle bu bölgelerdeki etkileşimler uyuz böceğinin varlığına ciddi bir delil teşkil eder. Uyuz böceği çok ufak olduğu için görülmesi imkansıza yakın bir böcektir.

Belirti olarak vücutta düzensiz çizgiler ile varlığı anlaşılabilir. Böceğin deri altında ilerlemesinden kaynaklanan kanalların belirtisi bu şekilde anlaşılabilir. Bu çizgiler kızarma ve kabarmalar, sivilce şeklinde kendini gösterir belirtilerin sonrasında kaşınma ciddi anlamda atacağı için deri hasar görerek iltihaplı yaraların ortaya çıkmasına yol açar. Uyuz ve deri böceklerinin her gün yumurtlamasından kaynaklanan deri altında sayılarının ciddi artışı geniş alana yayılması ile vücutta dökülmelerin ortaya çıkmasını tetikler.

Uyuz böcekleri ile mücadele nasıl olur? şayet hastalığın belirtileri fark edildi ise derinin zarar görmemesi için böcek sayısının giderek artmaması için en kısa zamanda bir dermatoloğa gidilmesi şarttır. Vücutta yaşam sürebilen bu böcekler gerekli krem, losyon ve cilt ürünleri kullanılarak önlenebilir. Ancak bunun doktor kontrolünde reçete ile verdiği ilaçlardan olması zorunludur.

Evde Tedbir Almak Ve İlaçlama Desteği

Özellikle uyuz hastalığının başladığı başlangıç dönemlerinde kullanılan yatak örtüsü, yorgan, çarşaf ve kıyafetler sıcak suda yıkanarak yüksek ısıda ütülenmesi gerekir. Evde elektrik süpürgesi kullanılıyorsa torbasının değiştirilmesi evde bekletilmeden çöpe atılması şarttır. Deri ve uyuz böceklerinin kontrolleri oldukça zordur insanlar uyuz böcekleri ile karşılaştıkları durumlarda deri böceğinden nasıl kurtulurum? deri böceği nedir nasıl anlaşılır gibi çeşitli sorular yönetmektedir.

Ayrıca vücudumda küçük böcekler var uyuz böceği nasıl bir böcektir? uyuzla deri böceği aynı böcek midir? gibi bilgi talep ederler. İnsan vücudu böcek üretimi konusunda ortaya çıkmasına yardımcı olur. Bu tür böcekler içinde uyuz böceği yani diğer adıyla deri böceği insanlarda deri altında bulunan ve hızla yumurtlayan bir böcek türüdür. Şayet deri ve uyuz böceklerine maruz kalmışsanız çeşitli yan etkiler ortaya çıkmaya başlar.

Bilmeniz gereken uyuz teşhisinde mutlaka doktora giderek doktor kontrolünde tedavi olmanız gerekecektir. Bireysel olarak çözüm bulmanız mümkün değildir. Doktor tavsiyesinde ilaçlar ve vücut kremleri kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesinde verilen ilaçlar belirli periyotlarla size bildirilen sürelerde aksatmadan kullanılması gerekir. Ayrıca giydiğimiz kıyafetler mutlaka yüksek sıcaklıktaki suda kaynatılmalı ve yıkanmalıdır.

Uyuz böceğinin bulaştığı alan ilaçlama firmaları tarafından uygun ilaçlar ile deri böceği ilaçlamasına maruz bırakılmalıdır. Kontrol ve önlemin başarılı olması için hasta olan ve olmayan ortamda yaşayan tüm insanlar için tedavinin uygulanması oldukça önemlidir. Ayrıca uyuz böceğinin buluşma noktası belirlenerek ilaçlama şirketlerinden deri böceği ilaçlama desteği alınmalıdır. Uyuz böceği ilaçlama servisi talep edilmelidir. Bilmeniz gereken uyuz böcekleri toz ve pis ortamların olduğu yerleri tercih eder.

Uyuz Böceği İçin Periyodik Mücadele Gerekir

Bu nedenle sürekli evi temiz tutmanız iş ortamlarını temizleyip tozlu evden arındırmanız gerekir. uyuz akarı insana bahar ve sonbahar aylarında daha çok musallat olur kış aylarında nadiren az olur. Uyuz böceğinin bulaşma yolları arasında uyuz böceği bulunan mekanlarda bulunmak, uyuz hastalığına maruz kalan kişiler ile birlikte olmak ya da onlarla yakın temas kurmak risklidir.

Uyuz hastalığına maruz kalan kişilerin eşyalarını kullanmak özellikle uyuz böceği toplu yaşam alanlarında daha çok bulaştığı için bu tür yerlerde bulunmak uyuz böceklerine maruz kalmanız da önemli sebeplerin başında gelir. Deri böceği ve uyuz böceği ile mücadele için ilaçlama yapılması kaçınılmazdır. Ancak bilinmesi gereken uyuz böcekleri ile mücadele son derece zor ve yorucu bir süreç gerektirir. Deri ve uyuz böcekleri insanda hastalık ve rahatsızlığa yol açan türler olduğu için erken müdahale edilmesi önemlidir.

Bu böcekler depolarda ve ambar gibi yerlerde bulunur. Bu tür yerlerin periyodik olarak uyuz böceği ilaçlama servisine maruz kalması gerekir. Bireysel olarak bu böcekleri arındırmak imkansız denecek kadar zordur. Uyuz böceği nerede yaşar nasıl beslenir? uyuz böceği vücuttan nasıl atılır? insanların en fazla merak ettiği ve araştırdığı konularda başta gelir. Bilindiği gibi uyuz böceği eşyalar üzerinde kaç gün yaşar? cevabı 2-3 gün kadar yaşam sürdükleridir. Uyuz olunca ev ilaçlama servisi almak mutlaka zorunluluktur.

Uyuz böceği ilaçlama fiyatları öyle ucuz yapılacak düzeyde kesinlikle olmamalıdır. Uyuz böceği ilaçlama istanbul ekipleri bu konuda insanları gerektiği şekilde bilgilendirmeli izlemesi gereken yolları kapsamlı bir şekilde anlatmaktadır. Bilindiği gibi böceklerin boyutları küçüldükçe mücadelesi ciddi anlamda zorlaşır. Ayrıca uyuz böceği ve deri böcekleri insanların kullandıkları eşyalar, kıyafetler, yatak çarşafı, nevresim, koltuk, halı gibi bölgelerde üreyebilen canlılardır.

Sıcak Deri Böceklerini Tetikler

Deri altına girip yumurta yapmaları ve bu arada üremeleri ise apayrı bir sorundur. Uyuz böceğinin yol açtığı uyuz hastalığı ortak kullanılan eşyalar da insandan insana rahatlıkla geçebilir. Bu böcekler daha çok yatak haneler, otel, okul, askeri koğuşlar benzeri kalabalık olan ortamlarda daha fazla şikayete sebep olur. Uyuz hastalığına maruz kalan insanların eşyaları kesinlikle kullanılmamalıdır. Şayet uyuz olan bir insan varsa zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gidilerek gerekli tedavi için uzman ilaçlama servisi alınmalıdır.

Uyuza yol açan böcekler deri böceği olarak bilinen mikroskobik yapılı parazit gözle görülmeyen canlılardır. Uyuza maruz kalan insan özellikle geceleri artan kaşıntı ile çok ciddi anlamda rahatsızlık yaşar. Buna bağlı olarak deride yara ve kabuklanma, döküntüler oluşmaya başlar. Uyuz böceğinden korunmanın en kolay yolu hiç kuşkusuz mekanın düzenli bir şekilde muhafaza edilmesidir.

Bu böcekler sıcak aylarda ve gece saatlerinde yataktaki vücut ısısından dolayı çok daha hareketli olduğu için rahatsızlık verme aşaması çok daha hızlı olur. Toplu alanlar ve tahıl depoları gibi yerlerden insana uyuz böceği kolaylıkla bulaşabilmektedir. Uyuz böceği insana nereden bulaşır? diyorsanız hayvanlardan, toplu kullanım alanlarından, tahıl ve hububat ambarları ile yiyeceklerden insanlara geçebilir.

Uyuz böceğinin belirtileri daha çok kaşınma ve ciltte yaraların oluşması gibi deri döküntüleri ile kendini gösterir. Deri üzerinde sağlı, sollu çizgiler oluşması uyuz haşeresine en belirgin işaretlerden biridir. Ayrıca sadece insanlarda değil, uyuz olan hayvanlarda deri dökülmeleri aşırı tüy dökülmesi ve kaşıntı belirtileri yaşanır. Uyuz böceği nasıl bir böcektir? diyorsanız görülmeyen mikroskobik canlıdır. İnsanlarda deri altlarında, hayvanların derileri üzerinde yerleşik olarak yaşam sürer.

Deri Böceği Tek Seferde Ölür Mü?

Yerleştiği bölge sürekli kaşınma eğilimi gösterir. Mikroskopla bakıp yakından incelendiği zaman 6 bacağı iki tane anteni bulunan yuvarlak ve tuhaf bir canlıdır. Uyuz ilaçlaması nasıl yapılır? diyorsanız kapsamlı bir ilaçlama servisi almanız zorunluluktur. Uyuz böceği ilaçlaması kokulu ve sıvı ilaçlarla yapılması gerekir. İlaçlama yapılan mekan mümkünse bir gece kapalı tutulması ilacın ortamdaki kalıcılığı ve etki süresi yeteri kadar uzun olmalıdır.

Uyuz böceği ile mücadele ilaçları ve püskürtme yöntemi ile yapıldığı gibi sisleme ilaçlama kullanılarak daha etkin sonuçlar verir. İnsana ve hayvana bulaşmış olan uyuz böceklerinin kontrolü için doktor kontrolünde tedavi şarttır. Ancak mekanlara bulaşan uyuz böcekleri ve deri böceklerinin yok edilmesi için mekanlarda uyuz ve deri böceği ilaçlama yapılması zorunluluktur. Özellikle hububat ve bakliyat olan alanlarda görülme ihtimali daha yüksektir.

Bilmeniz gereken uyuz böcekleri ile mücadele tek seferde ortadan kaldırılması ihtimali oldukça zayıftır. Ne kadar çok etkili ilaçlar kullanılırsa kullansın ilaçlara karşı geliştirdikleri bağışıklık nedeniyle kolayca dirençli hale gelebilmektedir. Deri böceği ve uyuz böceği ilaçlama yöntemleri arasında en etkili olanı hiç kuşkusuz sisleme tabir olarak edilen ilaçlama yöntemidir. Bu böcekler ile mücadele için kokusuz ilaçlar çoğunlukla hiçbir varlık gösteremez.

Bunun için akarisit özellikli ilaçlar kullanılmasına karşın bu böcekler yine de varlıklarını kolaylıkla sürdürme potansiyeline sahiptir. Deri böceği ilaçlama ve uyuz böceği ilaçlama hizmetleri periyodik olarak uygulanması gereken bir durumdur. Sadece bir defa ilaçlama yaptırarak bu böceklerden kurtulmak neredeyse mümkün görünmemektedir. Garantili deri böceği ilaçlama yapanlara mesafeli yaklaşmanızda fayda vardır.

Deri Ve Uyuz Böceği İlaçlama Zordur

Yaşadığımız deneyimlerinden faydalanarak doktor tedavisi almanız, mekanda gerekli temizliği yapmanız, kıyafetleri ve kullanılan eşyaları temizlemeniz ve kıyafetlerinizi kaynatarak yüksek sıcaklıkta yıkamanız şarttır. Atlas Türk ilaçlama olarak pek çok böcek ve haşere ile etkin mücadele eden bir ekibiz. Ancak bazı böceklerin direnç yapıları ve ilaçlara karşı gösterdikleri özellikler farklılık gösterir. Miteler ve uyuz böcekleri en zor ölen ölen böcekler arasında ilk sırada gelir.

Şayet deri böceği ve uyuz böceğine maruz kaldıysanız bir an önce doktor kontrolünde tedaviye başlanması ve buna paralel olarak evde deri böceği ilaçlama servisi almanız gerekir. Sadece ilaçlama yapılarak bu böceklerin temizlenmesi çok zordur. Bu nedenle mekandaki kıyafetlerin, eşyaların temizlenmesi, evdeki tozun ortadan kaldırılması, yeterli derecede evin havalandırılması gibi fiziksel tedbirlerde gereklidir.

Evinizde düzenli temizlik yapılması, size rahatsızlık veren tüm kıyafet ve eşyaların elden geçirilmesi şarttır. Bu böcekler doku aralarına kadar işledikleri için zor kontrol altına alınan bir özelliktedir. Ayrıca belirttiğimiz gibi böcek ilaçlarına kolayca direnç geliştirdikleri için tek ilaçlama ile uyuz böceği ile deri böceklerini yok etmek çok zordur. Bilinçli ilaçlama firmalarından destek almanız boş vaatler verenlerden şiddetle kaçınmak sizin yararınıza olacaktır.

Uyuz böceği ilaçlama ile deri böceği ilaçlama servisi kapsamlı bir özelliktedir. Sadece doktor tedavisi yetmediği gibi, sadece ilaçlama ile ortadan kaldırmakta yetmez. Evde ve mekanda yaşayan insanlarda aynı zamanlama ile mücadele gerekir. Eve alınan ürünler, bakliyat ve deri malzemeler gibi pek çok şeye dikkat etmekte fayda vardır. Deri böcekleri ile mücadele çok zorlu bir süreç ister. Bunu bilerek hareket etmenizde yarar vardır. Kokusuz ilaçlama sadece ilk aşamada işe yarar. Bu nedenle zor ölen böcekler ile mücadele için tavsiye olunmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir