0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyanların Renkleri Ve Yapıları Nasıldır

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Evde çıyan gördüm, Çıyanların Renkleri Ve Yapıları Nasıldır? çıyan insana zarar verir mi? Bu ve benzeri pek yok soru gelir. Böcek ilaçlama daha çok endişe taşıyan insanların bizi arayarak çıyanlar hakkında bilgi ve destek talep etmesi ile yapılmaktadır. Kırkayak ve çıyanların özelliği benzerlik gösterse de yapı ve boyları değişkenlik içerir. Hem kırkayak, hem de çıyan çıyangiller sınıfına mensup çok bacaklı canlılardır. Çıyanlar genellikle kırkayaklara olan benzerliği nedeniyle 40 ayaklı bir haşere olarak düşünülür.

Aslında bu yanıltıcı bir durumdur çünkü çıyanların 15 ile 177 çift ayaklarının olduğu saptanmıştır. Kırkayaklara oranla çıyanlar daha uzundur. Ev çiyanı diğer canlılara oranla daha küçük yapılı olarak dikkat çeker. Siyah kırkayak ve çıyan nasıl ürer diyorsanız yumurta bırakarak üreme yoluna giderler. Pek çok insan zaman, zaman banyo ve tuvalette çıyan ve yavruları görmüştür. Bunun nedeni çıyanların gider borularından, banyo ve tuvaletlerden içeri girerek dairelerde üremeye yol açmaları olarak dikkat çeker.

Çıyanlar pek çok değişik renkte olurlar ancak genellikle turuncu, kırmızı ve kahverengi renkleri ile dikkat çekerler. Çıyanların türüne göre bu yapıları 4 ile 152 milimetre aralığında değişir. Çıyanlar da küçük bir ağız, ayrıca bir zehir kesesi bulunan bir pençe bulunur. Çıyanların başında bir çift antenleri mevcuttur. Çıyanların pek çoğu etobur beslenen gececi hayvanlar olup, geceleri avlanarak beslenirler. Genellikle örümcek, solucan ve küçük omurgalılar ile beslenme yoluna giderler.

Yetişkin çıyan çeşitleri kış dönemlerinde çoğunlukla karanlık, nemli ve tenha bölgelerde gizlenirler. Yaz ayı ile birlikte ilkbahar döneminde yumurtalarını nemli toprağın içine bırakırlar. Çıyanların yaşam süresi bir yıldan daha fazla olup bazılarının 6 yıl kadar yaşadığı bilinmektedir. Çıyanlar tırmanarak ev ve binalara kolaylıklar girebilirler ancak gündüzleri pek fazla ortalıkta görünmezler. Özellikle zemin katlarda, banyo dolaplarının alt kısımlarında ve nemli ortamlarda gizlenmeyi tercih ederler.

Çıyanların Genel Özellikleri Hakkında

Çıyanlar üreyebilmek için avlarının hareketlerini yoğun tüylerin bulunduğu antenleri vasıtasıyla algılar. Çıyan ayaklarındaki dişlerini kullanarak kurbanlarına zehir enjekte ederek felç eder ve onları tüketirler. Çıyanların renkleri ve yapısı görünüş olarak kırkayaklar ile benzer olmasına karşın daha büyük ve şeffaf bir görünümü andırır. Karanlık ve nemli alanları seçtikleri için çıyan türleri evlerin genellikle zemin katları, duvar dipleri, toprak içleri gibi bölgelerde daha fazla bulunur.

Bina ve dairelerde görülen çıyanlar tehlike algılamadıkları takdirde herhangi bir zarar vermez ısırıp sokmazlar. Ancak geceleri avlanmak için ortaya çıktıkları zaman diliminde istenmeyen çıyan sokmasının yaşanması görülebilmektedir. Çıyanların renkleri ve yapıları türüne göre farklı olsa da temel özellikleri soğuk yapılı ve insanları tedirgin edici olmalarıdır. İnsanlar onların zehirli yapılarından dolayı çıyanlara karşı tedirginlik hisseder.

Çıyanların yuvasını zarar vermek, onlara doğrudan müdahale ile öldürmeye çalışan insanlara çıyanlar tarafından ısırılmak, yaralanma gibi zararlar yöneltile bilmektedir. Çıyanların renkleri ve yapısı hakkında pek çok bilgi olmakla birlikte çıyan ilaçlama yapan firmalar zehirli haşerelerin yok edilmesi için özel çıyan ilaçları kullanmaktadır. Zehirli ve tehlikeli hayvanlar oldukları için insanlar açısından tehlike arz ederler. Bu nedenle çıyan görülen evlerde vakit kaybetmeden çıyan ilaçlama yaptırılmalıdır.

Çıyanlardan nasıl kurtulunur? çıyanlar ile mücadele nasıl olur? diyorsanız çıyanların özelliğini bilmenizde fayda vardır. Yaz dönemlerinde sıcak havanın da etkisiyle serin ve nemli alanlara çekilen çıyan zararlısı genellikle binaların alt kısımlarında görülür. Toprak zeminler, sulak ve rutubetli bölgelerde yuvarlanmayı severler. Gündüzleri pek fazla ortalıkta dolaşmaz geceleri aktif olurlar. Çıyanlardan nasıl kurtulunur? diyorsanız yatak altları, elbise dolapları, banyo ve mutfaklar çıyanların en fazla gizlene bildikleri bölgelerdir.

Çıyanları Evden Arındırmak

Çıyanlar durup dururken insanlara saldırma ya da ısırma gibi bir eğilim sergilemezler. Ancak zehirli haşere oldukları için fark edilmeden üzerine basılması, ya da tehdit algılamaları durum unda çıyanların ısırmalarına yol açabilmektedir. Bu nedenle çıyanlardan nasıl korunulur? diyorsanız eve çıyan girişlerinin önlenmesi şarttır. Zayıf noktalardan evlere giren çıyanlar ev içinde hızla üreyerek sayılarını giderek artırırlar. Bu nedenle kapı, pencere gibi bölgelerin zayıf noktalarının kapatılması önemlidir. Ayrıca binaların etraflarında ve daire içinde çıyan ilaçlama yaptırmak son derece önemlidir.

Bizi arayarak çıyanlardan nasıl kurtulunur? en etkili çıyan ilaçlama yöntemleri nelerdir? diye merak edenlere bir an önce bu böceklerin ortamdan kaldırılması gerekir. Bunun için sisleme ilaçlama hizmeti almalarını tavsiye etmekteyiz. Çıyanların renkleri ve yapıları nasıldır bilmeden onların zehirli olup olmadığı ile alakalı bir durum teşkil etmez. Ancak genelde büyük iri yapılı çıyanlar daha tehlikelidir. Bu nedenle evde çıyan ilaçlama hizmeti alarak bu zehirli haşereden bir an önce kurtulmanız şarttır.