0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyanlar Tehlikeli Midir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyanlar Tehlikeli Midir? Elbette pek çok insanın tedirgin olduğu bir durumdur. Bu nedenle böcek ilaçlama için oldukça fazla araştırma yaparak en tehlikeli çıyan hangisi diye sorgulama yoluna giderler. Bilmeniz gereken çıyan nerede yaşar? çıyan türleri nelerdir? çıyan sokması hangi durumlarda görülür? gibi sorulara yanıt bulmanız oldukça önemlidir. Hiç kuşkusuz en tehlikeli çıyan kendisine doğrudan tehdit algılayan çıyandır. Çünkü durduk yere çıyanlar insanları kesinlikle sokup, ısırmazlar.

Gerek sarı çıyan, gerek kahverengi ve siyah görünümlü çıyanlar normal şartlarda insanlardan kaçar herhangi bir saldırganlık sergilemezler. Evdeki çıyanları yok etmek için en etkili çıyan ilacı kullanmak çıyanların bir an önce ortadan kaldırılmasında en etkili yoldur. Çıyanlar görünüş olarak kırkayaklar ile benzerlik gösterir. Ancak kırkayaklara oranla daha iri yapılı ve uzun çatal bacaklı türlerdir. Zehir bakımından da kırk ayaklardan daha zehirli ve tehlikeli özellikleri vardır.

Görünüm olarak ürkütücü ve insanları tedirgin edici bir özellikleri vardır. Bizi arayarak çıyanlar tehlikeli midir? evde çıyan gördüm çıyan insanı sokar mı? gibi pek çok sorular ile karşılaşmaktayız. Zehirli çıyanlar insanı soktuğu zaman normal yapılı insanlarda ölümcül durumlara sebep olmaz. Ancak alerjik yapılı insanlar ve bebekler için çıyan sokması tehlikelidir. Çıyanla bir şekilde temas etmeniz sizin çıyan tarafından sokulmanıza sebep olacaktır.

Çıyan sokmasında genellikle ısırılan bölgede kızarıklık, kaşıntı, şişme, şiddetli acı ve doku zedelenmesi gibi durumlar görünür. Çıyan sokması acı verici bir durum olduğu için çıyan sokmasına maruz kalan insanların hızlı bir şekilde vakit kaybetmeden doktora başvurmaları şarttır. İri yapılı çıyanların insanı sokması durumunda baş ağrısı, mide bulantısı, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi ve hassas ciltli insanlarda ölümcül sonuçların ortaya çıkması gibi durumlar görülebilir.

Çıyanların Zararları Ve Mücadele

Boyut olarak küçük olanları iri çıyanlara göre daha zararsızdır. Yaşlı insanlar ve bebekler üzerinde çıyan sokmaları oldukça tehlikelidir. Çıyan türleri genellikle binaların çevresinde, toprak zeminlerde, yeşillik alanlarda ve rutubetli bölgelerde yaşar. Kırkayaklar ile karıştırılmasına karşın bu haşere boyut olarak kırkayaklardan daha iri ve çatal bacaklı bir görünüme sahiptir. Binaların iç bölgelerinde, bodrum ve sığınak gibi bölgelerde çıyanlarla sıkça karşılaşılır.

Evlerin içine kapı altı ve açık pencere gibi bölgelerden girerler. Çıyanlar ile mücadele mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır. İnsanı çıyan ısırması durumunda ısırılan bölgede 2 adet koyu renkte çiyan ısırık izi ortaya çıkar. Çıyan ısırması ile örümcek ısırması benzerlik sergiler. Çıyanlar tehlikeli midir? çıyanı sokmasında insana ölümcül etki olur mu? diye merak ediyorsanız çıyan insanı sokup öldürme kapasitesine sahip değildir.

Ancak tehlikeli canlılar oldukları için çıyanların yok edilmesi için mutlaka kokulu ve sisleme çıyan ilaçlama hizmeti almanız oldukça önemlidir. Çıyan sokması tehlikeli midir? diye endişe edenlerin havaların ısınması ile birlikte ortalıkta çok fazla çıyan görmeye başlaması ile bu tür endişeler yaşaması olağan bir durumdur. Genellikle yeşillik alanlar ve nemli ortamlar çıyan sokmasına insanların maruz kalabileceği bölgelerdir. Daha çok çıplak ayakla dolaşan insanlar çıyan sokmalarına maruz kalabilmektedir.

Çıyan sokması tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu nedenle çıyanlara karşı dikkatli olmak onların görüldüğü bölgelerden uzak durmak gerekir. Çıyan insana zarar verir mi? diye merak ederek bu yazımızı okuyanlar çıyanların insanlara karşı ölümcül bir tehlikesi olmadığını göreceklerdir. Ancak hassas durumdaki insanlar ve bebekler için çıyan sokması acil vakaların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Çıyan sokmasından sonra ihmalkar davranırsa acil durumlar ortaya çıkabilir.

Çıyan Sokmasında Görülen Durumlar

Çıyan sokmasında bazı insanlarda olumsuz etkiler yaşanabilir. Düzensiz kalp atışı ve kan basıncında düzensizlik, eklem ve kaslarda kasılma, şiddetli baş ağrısı gibi durumlar yaşanabilir. Çıyan sokmasına karşı önlemler ilk müdahalenin yapılması açısından önemlidir. Çıyan sokmasında ilk müdahale evde yapılarak en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Çıyanlar aynı zamanda evcil hayvanlar için de tehlikeli olabilmektedir.

Bu nedenle yine apartman ve evlerde görülen çıyanların yok edilmesi için zaman geçirmeden çıyan  ilaçlama servisi almanız gerekir. Çıyanlar tehlikeli ve insanlar için tedirginlik verici zehirli canlılardır. Sizde çıyanlar tehlikeli midir? diyorsanız boş yere endişe ve panik yaşamak yerine evinizde çıyan ilaçlama hizmeti almalısınız. Böylece yaşadığınız sorunlardan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Atlas Türk ilaçlama firması olarak çıyan ve kırkayak gibi zararlıları yok etmek için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanıyoruz.