0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyanlar Nerelere Yuva Yapar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyanlar Nerelere Yuva Yapar? hangi bölgelerde daha fazla görülürler. Bilindiği gibi çıyan türleri nemli bölgeleri sever ve daha çok toprak ile duvar araları gibi dış ortamlarda yaşarlar. En fazla görüldükleri bölgeler arasında hiç kuşkusuz toprak altı, ormanlık bölgelerde, ağaç yaprakları, ağaç kabuğu, taş ve kaya dipleri, duvar delikleri, beton bloklar ve uzun süre yerinden kaldırılmayan ahşap malzemeler altında sıkça görülürler. Binaların zemin katları otoparklar gibi bölgelerinde ve çatılarda dağınık olarak yaşam sürebilirler. Buralarda böcek ilaçlama gerekir.

Çıyanlar arasında ev çıyanı diğer çıyanlara oranla daha uzun bacakları ile hemen dikkat çeker. Uzunlukları yaklaşık olarak 3 santimetre ile 6 santimetre arasında değişebilmektedir. Görünüş olarak kahverengi ve sarı renkleri karşımıza çıkar. Tüm çıyanlar da olduğu gibi vücudu çok bölmeli bir görünümden meydana gelir. Çıyanlar nerelerde görülür? diye merak ediyorsanız yukarıda saydığımız bölgelere dikkatli yaklaşmanızda fayda vardır.

Ev çıyanları gövdesinin kenarlarından çıkan uzun bacakları ile hareket ederler. Kafasıyla ayak kısmını ayırt etmek biraz zor olabilmektedir. Göz yapısı büyük ve iridir dişi çıyanlar da bacakların son iki çifti diğerlerine oranla daha uzun bir yapıya sahiptir. Peki ev çıyanları nerelerde görülür? evin hangi bölgelerinde çiyan olma riski var dilerseniz bu konuya kısaca değinelim.

Evdeki Çıyanların Görüldükleri Bölgeler

En fazla çıyan görülen ev ortamı hiç kuşkusuz banyo ve mutfaklar olarak dikkat çeker. Ayrıca binaların bodrum katları, kanalizasyon boruları ve depoları en fazla çıyan bulunan ortamlar olarak öne çıkar. İnşaat alanları çıyanların en fazla karşılaşıldığı bölgelerden biridir. Hiç kuşkusuz dış ortamlarda yaprak altları ve çöplerin içleri gibi yerlerde karşımıza çıkmaktadır. Peki ev çiyanı nasıl ve neyle beslenir? bu çıyanlar hamam böceği, termit, örümcek, pire, sinek, gümüş böceği gibi böcekleri yer.

Avını zehirler ve öldürdüğü avı ile beslenerek yaşamlarını sürdürürler. Özellik olarak yırtıcı bir yapıya sahiptirler ev çıyanları ön ayakları ile yakaladıkları avını etkisiz hale getirir zehrini vücuduna enjekte eder ve onu öldürüp daha sonra afiyetle yer. Bilmeniz gereken ev çıyanı için gece yada gündüz diye bir ayrım söz konusu değildir. Hem gündüz hem de gece saatlerinde bu tür çıyanlar ile karşılaşmanız mümkündür.

Ev çıyanlarının üremesi yaz aylarında nemli toprak bölgelere 35 adet yada daha fazla sayıda çıyan yumurtası bırakır. Çıyan yumurtasından çıkan larvalar 4 adet bacağa sahiplerdir. Yaklaşık olarak 6 deri değişimi aşamasından sonra diğer bacakları gelişerek tamamen yetişkin çıyan haline dönüşürler. Ev çıyanları ile bireysel olarak mücadele yeteri kadar sonuç vermeyebilir. Çünkü dip bölgelere gizlendikleri için tam olarak çözüm almanız mümkün olmayabilir.

Ev Çıyanı Neden Sokar?

Çıyan türleri zehirli ve olası ciddi sonuçların yaşanmasına yol açabilir. Ev çıyanlarından kurtulmak için yapmanız gereken en doğru yol hiç kuşkusuz çıyan ilaçlama servisi alarak bu zararlı haşerelerden kurtulmaktır. Ev çiyanlarının sokması kendilerini korumak amacıyla yaşanır. Bilindiği gibi iç yanlardaki zehir alerjik hastalığı olan çocuklarda ve yaşlılarda çok ciddi sorunların yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Bu nedenle cihanların evlerden yok edilmesi için mutlaka ilaçlama desteği almanız gerekir. Zehirli ve tehlikeli canlılar oldukları için çıyanlar ile mücadele oldukça büyük önem taşır. Çıyanlar nerelere yuva yapar? çıyanlar nerelerde görülür? merak edenler için kısaca açıklama yaparak cihanların tehlikelerinden ve bir an önce ilaçlama yaptırılmasını bahsettik. Atlas Türk ilaçlama firmasını arayarak çıyanlara karşı profesyonel ilaçlama servisi alabilirsiniz.

Çıyan sokmaları yaşanmaması için evlerde beslenme ortamlarını önlemek ve evi çıyanlara karşı ilaçlama ile arındırmak şarttır. Çıyan ilaçlama yöntemleri, kokusuz ve kokulu çıyan ilaçlama şeklinde yapılması mümkündür. İç ortamlar ile dış ortamlarda çıyan ilaçlama şekli değişir. Çıyanlar Nerelere Yuva Yapar? hangi bölgeler daha etkili ilaçlanmalı iyi bilmek şarttır. Çıyanlar ile mücadele riskli oldukları için bilinçli ve profesyonelce yapılması gerekir.