0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyanlar Nasıl Beslenir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyanlar Nasıl Beslenir? çıyan çeşitleri genellikle sinek, termit, örümcekler, hamam böceği, gümüş böceği ve güve gibi haşereler ile beslenebilmektedir. Ev çıyanı ne ile beslenir? merak edenlerin evlerinde böcek ilaçlama yaptırmadıkları için haşerelerin varlığının olması çıyanlara aslında lezzetli bir yiyecek sunacağını bilmeleri gerekir. Yırtıcı bir yapıda olan ev çiyanları avlanarak beslenme özelliğine sahiptir. Ön ayakları ile kavradığı avına zehri enjekte ederek öldürür ve onu etkisiz hale getirir.

Çıyan ilaçlama hem iç alanda, hem de dış ortamdaki çıyanların kontrol edilmesi açısından oldukça mühimdir. Dış ortamlarda yaşayan çıyanlar geceleri aktifken, evde görülen çıyanların gece ya da gündüz diye bir ayrımı söz konusu değildir. Hem gece, hem de gündüz beslenebilme kapasitesine sahiptir. Çıyanların uzun bacağı ona çok hızlı bir hareket kabiliyeti sunar. İri gözleri onun avcı özelliğe kavuşmasına yol açmıştır.

Ev çıyanları sadece duvarlarda değil yerlerde dolaşarak buralardaki böcekleri kolayca yakalayıp avlayabilir. Çıyanlar yaz ve sıcak dönemlerde nemli topraklara 35 ve üzerinde yumurta bırakabilmektedir. Yumurtadan çıkan çıyan larvaları 4 bacağa sahiptir. Altı deri değişim aşamasından geçerek bacakları gelişir ve erişkin ev çıyanı halini alır. Çiyanlar ile mücadele için sıvı ve sisleme ilaçlama şekilleri uygulanmaktadır.

Çıyan Avını Nasıl Yer?

Çıyanların ortalama yaşam süreleri 3 yıl civarıdır. Çıyanlar nasıl beslenir? bilindiği gibi etçil olarak avlanıp beslenen çıyan türleri gündüzleri pek fazla ortalıkta dolaşmaz. Geceleri hava serinlediği zaman çıkarak dışarıda dolaşır ve avlanma ihtiyacı duyarlar. Etçil özellikteki bu haşerelerin yediği ve avlandığı türler böcek ve haşereler olup çeşitli küçük böcekleri avlayarak yerler. Bazı durumlarda küçük kurbağa ve fare yavruları ile beslenebilen çıyan türleri avlarını zehirleri ile etkisiz hale getirdikten sonra onları yavaş yavaş yerler.

Çıyanların ağız yapısı çok küçük olduğu için çıyanlar nasıl beslenir? şeklinde bir soru akla gelebilir. Ancak çıyan zararlısı yakaladığı avını çiğneyerek yutamaz. Bunun yerine aynı örümceklerde kine benzer bir şekilde avını eriterek ve somurarak yemek durumundadır. Etçil olarak beslenen çıyan zararlısı pek çok böcek türünü avlamasının yanı sıra ölmüş hayvan leşleri ve haşereleri de yiyerek beslenmektedir. Evde çıyanlar dış alanlara oranla ev içinde yuva yapan çıyan türleri daha az avlanma imkanına sahiplerdir.

Evdeki Çıyanların Yok Edilmesi

Daire içlerinde buldukları böcek, sinek benzeri küçük haşereleri avlayarak beslenirler. İnsanların yedikleri gıdalardan arta kalan et parçaları ve buna benzer kalıntıları da tüketirler. Yaz aylarında gece ortalıkta pek çok canlı dolaşır. Zehirli çıyanlar nasıl beslenir? şeklinde gelen sorular ve evde çıyan görülmesi nedeni ile çıyan ilaçlama hizmeti talebi çok daha yoğun olarak istenmektedir. İnsanların evlerine girerek ciddi endişeye neden olan çıyanları ilaçlamak insan hayatının riske atılmaması için önemli bir uygulamadır.

Bireysel ve amatör çabalar yerine bilinçli çıyan ilaçlama hizmetleri almak ve çıyanların bir an önce imha edilmesini sağlamak açısından önemlidir. Çıyanlar ne yer ve neden evlere girerler? diye merak edenler için açık olan alanlardan eve giren çıyanların çeşitli avlanma sebebi ile evlere girmektedir. Buralarda çoğalıp ilaçlanmadan evden gitmeyeceği için evde çıyan ilaçlama yaptırarak çıyanların tehlikelerinden korunmak gerekmektedir. Atlas Türk ilaçlama çıyan ve zararlarının önlenmesi için profesyonel destek vermektedir.