0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyan İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyan İlaçlama

Çıyan İlaçlama zehirli ve zararlı haşereler grubunda olan çıyanların yok edilmesi için önemli bir böcek ilaçlama uygulaması olarak dikkat çeker. Çıyanlar genelde açık alanlarda nemli ve kuru ot yığınlarının arasında, yani bina çevrelerinde görülürler. Çıyanların türüne göre renkleri kahverengi, turuncu ve siyaha yakın olur. Boy yapıları ise 4 santimetre ile 11 santimetre aralığında gelmektedir. Uzun ince yapılı bir görünüm sergileyen çıyan türleri 3 milimetreden 9 milimetreye değişen vücut yapıları ile ve ürkütücü ve zehirli bir canlıdır. Baş ve kuyruk bölgesinde anten görünümü duyargaları vardır.

Zehirli canlılar nadir olarak evlere giderlerden kapı ve havalandırma boşluğu gibi yerlerden girerler. Pek çok insan çıyan ile karşılaşınca ciddi korku ve endişe yaşar. Çıyan sokması çoğunlukla ölümcül sonuçlar ortaya çıkarmayan bir durumdur. Ancak alerjik bünyeli insanlar ve bebekler için tehlikelidir. Çıyanın elinize ve cildinize temas etmesi sonucunda sağlıklı insanların vücudunda bile kızarıklık ve çeşitli alerjik reaksiyonlar görülür. Çıyan mücadelesi daha çok dış alanlarda canlıların bina ve evlere girişini önlemek için yapılması gereken bir ilaçlama türüdür. Evde çiyan görülüyorsa bunun bazı sebepleri vardır.

Çünkü çıyanlar barınma ve beslenme imkanı buldukları sürece evden ayrılmaz ve hızla üreme yoluna gider. Eve giren çıyan örümcek ve böcekler gibi canlıları yiyerek beslenir. Ancak çıyan fareyi bile zehirleyip beslenmesini gerçekleştirebilir. Oldukça tuhaf yapıları olması nedeniyle korkutucu bir görünüm sergilerler. Bu da özellikle çocuklar ve bayanlar için olumsuz bir durum meydana getirir. Gündüzleri pek ortalıkta görünmezler taş altı, gölgelik yerlerde gizlenirler. çıyanlar gececi oldukları için geceleri aktif olur avlanarak beslenmelerini sağlarlar. Çıyan ilaçlama ile mücadelede zor olduğu gibi doğru ilaçlar ve uygun yöntemler kullanılması ile etkili sonuç verir.

Çıyanlar Bireysel Çabalar İle Önlenemez

Çıyanlar ile mücadelede dikkat edilmesi gerekir haşerenin biyolojik özelliklerini bilerek buna uygun ilaçlar ve ilaçlama yöntemleri belirlenmesini zorunlu kılar. Çıyan ilacı kullananlar bireysel olarak bu haşereler ile mücadele ettiği zaman çoğunlukla çözüm alamaz. çıyanlar dip bölgelere gizlendikleri için kapsamlı bir ilaçlama yapılması gerekebilir.

Çıyan evden nasıl uzaklaştırılır neyi sevmez? benzeri sorular çıyan korkusu yaşayan insanlarca sorulmaktadır. Çıyanlar nasıl ürer nerede yaşar? az da olsa bilgi sahibi olmak önemlidir. Çünkü evinizde görülen haşerelerin özelliklerini bilmediğiniz zaman alacağınız ilaçlama servisinde kolay yanılma payınız oldukça fazladır. Çıyan ilaçlama fiyatları kullanılan ilaçlama yöntemi kadar mekanın büyüklüğü ve kullanılan ilacın kalitesine göre değişim gösterir.

İnsanlar değişik çıyan türlerini gördükleri zaman tedirginlik yaşar. Örneğin bu haşere ile hayatında ilk kez karşılaşan bir insan evinde karşılaştığı zaman evde yılana benzeyen tuhaf bir korkutucu yaratıkla karşılaştım çok korktum gibi söylemler ile destek talebinde bulunur. Özellikle böcek fobisi olanlar da çıyan korkusu daha fazladır. Ülkemizde soğuk bölgelere oranla sıcak bölgelerde daha fazla görülmektedir. Çıyan türleri değişkenlik gösterir ölümcül etki göstermez zehirlenmeye sebep olmazken bazıları insanları ciddi şekilde ısırarak problemlere sebep olabilir.

İnsanların sandığının aksine çıyanlar rahatsız edilmediği sürece ya da üzerlerine basılmadıkça insanlar için herhangi bir zarar oluşturmazlar. Ancak bazı insanlar çıyan öldürmek yada evden kaçırmak amacıyla üzerine gittiği zaman yaptıkları bir yanlış neticesinde bu canlılar tarafından sokulma riskine maruz kalır. Çıyan sokması genellikle kendini korumak için olmaktadır. Doğada görülen bazı canlılar görüntü olarak insanlara korku verse de aslında zararsızdır.

Çıyanların Evden Uzak Tutulması Ve Arındırılması

Pek çok canlı insanların faydasına yaratılmıştır. Bahçe ve yeşil alanlar da çıyan ve kırkayak gibi geldikleri noktalarda tedbir almak gerekir. Çıyanların evlere dış alanlardan girmesi oldukça fazla görülen bir durumdur. Çıyanları bahçe ve evden uzak tutmak için dış bölgeler kırkayak ve çıyanların gelmesini önleyecek tedbirler almak oldukça faydalıdır. Apartman ve bahçede çıyan ilaçlama servisi almak bu bölgedeki canlıların yok edilmesi için son derece faydalıdır. Ayrıca evin içindeki çıyanların varlığını sürdürebilmesini engellemek için çıyanların beslenebilmesine imkan veren şartlar engellenmelidir.

Evinizde çıyan ve kırkayaklar mevcutsa ya da eviniz böceklerin girmesine müsait boşluklar barındırıyorsa buralara giren böcekler çıyanlar için besin kaynağı olacaktır. Evinizde çıyan ile karşılaşırsanız panik yapmadan elektrik süpürgesinden faydalanıp süpürgeye çektirin ve çöpe atın. Daha sonra ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek çıyanlar ile mücadele kapsamında ilaçlama servisi talep edin. Çıyanlar dış ortamlardan binalara ve binanın içinden dairelere girebilir. Özellikle duvara bitişik vaziyette duran bazı malzemeler burada yaşayanlar çıyan ve kırkayak için barınma olanağı sağlar.

Duvara bitişik halde bulunan odun kümeleri, bahçenizde veya bodrum katında kullanılmayan eşyalar, bahçenizin zeminlerinde yoğun yaprak gibi özellikler çıyanların buralarda gizlenip üremesi için oldukça uygun ortam sağlar. Buraları temizler ve uygun şekilde bahçenizin yakınındaki malzemeleri bina duvarlarından uzaklaştırırsanız çıyanların bu bölgelerde üremesini büyük oranda başarırsınız. Ayrıca bahçedeki çıyanları evlerin duvarından ne kadar uzak tutarsanız bina içlerine ve dairelere girme durumları da o kadar azalacaktır. Kapı altı boşluklarını, kablo borularının geçti duvar deliklerini, pencere ve kapı arasındaki noktaları kalıcı olarak kapatmak gerekir.

Evde Çıyan Tehlikelidir Tedbirli Davranın

Bu tür önlemler evlere çıyan girmesini büyük oranda ortadan kaldırır. Gider boruları, havalandırmalar ve açık bırakılan camlardan çıyanların girmemesi için bu şartları iyileştirmek gerekir. Gerekli tedbirleri aldıktan sonra evdeki varlığını düşündüğünüz canlıların yok edilmesi için çıyan ilaçlama firmaları ile irtibata geçerek ilaçlama yaptırmanız gerekir. Şehir içlerinde görülen çıyanların boyları yaklaşık olarak 5 santimetre civarında olmaktadır. Renk olarak turuncu ve kahverengi ağırlıklı bir görünüm sergilerler.

Eve gelen çıyan türleri karanlık nemli bölgelerinde gizlenip geceleri ortaya çıktıklarında böcekler ve solucan gibi canlılar yiyerek hayatta kalırlar. Evde çıyan bulunabileceği için çıplak ayakla dolaşmamak gerekir. Ayakkabı, terlik gibi şeyler giyerken içini kontrol etmeniz bu malzemelerin içine çıyan girerek ısırma ve sokma resmine maruz kalmanızı ortadan kaldırır. Bu nedenle ayakkabınızı giyinmeden önce mutlaka yere doğru yatırıp silkelemeniz gerekir.

Böylesi durumlar zehirlenme vakalarına tetikler. Çıyan eve nereden girer? diyorsanız yukarıda belirttiğimiz gibi dış bölgelerden evlere girişini engellemeniz son derece faydalıdır. Ev çıyanı olarak bilinen çıyanlar nerede yaşar diyorsanız eve geldikleri zaman fayans arası, parke dipleri, dolap araları ve taşınmaz eşyaların altları gibi yerleri kendilerine yuvalanma alanı olarak seçer. Çıyan ilacı kullananlar genellikle bayer çıyan ilacı etkili olur mu? düşüncesiyle dışarıdan aldıkları ilacı kullanarak çıyanlardan kurtulmak ister.

Ancak çok kuytu bölgelere gizlenen çıyanların tam olarak ortamlardan arındırılması pek mümkün olmaz. Ev çıyanı insana zarar verir mi? diyorsanız çıyan türleri zehirli canlılardır. Çıyan sokması bebeklerde alerjik reaksiyona sebep olurken hassas cilde sahip olanlar için tehlike arz eder. Çıyanların özellikleri nemli ortamlarda yaşayan yırtıcı canlılar olmasıdır. Evin içinde böcek ve örümcek benzeri canlıları avlayarak beslenirler.

Çıyanlar İnsanı Sokar Mı?

Kırkayak ve çıyanlar arasında benzerlik olsa da çıyanlar çok uzun ayakları ile tanınan canlılardır. Daha çok dışarı anlarda toprakla temas olan otlar ve korunaklı bölgelerde yaşam sürerler. Zaman zaman kapı altları, pencere kenarları, bodrum, garaj gibi mekanlarda duvarlarda yürüyerek ev içine girebilirler. Çıyanların üreme bölgeleri olan baraka, yağmurluk, otopark, sığınak gibi bölgeler olarak dikkat çeker. Bahçe duvarlarının çıyanların binaya girmemesi için ilaçlanması gerekir. Çıyan ısırması acılı ve sancılı bir sorun meydana getirir.

Çıyan ısırmalarında yaşanılan öldürücü durum daha çok alerjik bünyeli insanlarda ortaya çıkabilir. çıyan ısırmasında ısırdığı yer kanatılarak zehirli kanın kolayca dışarı çıkması sağlanmalıdır. ısırılan bölge derhal emilerek kanın yayılmadan akıtılması gerekir. Ayrıca yaraya amonyak sürerek doktora gidene kadar rahatlatıcı etki sağlanabilir. Çıyan zehirli midir? diye merak edenler için çıyanlar az zehirli ve şehir içinde yaşayan canlı olsa da daha az tehlikelidir.

Bu nedenle evlerin içine girmelerini engellemek en büyük tedbirlerin başında gelir. Evde çıyanla mücadele için İstanbul çıyan ilaçlama firmaları özellikle yaz dönemlerinde daha yoğun çıyan ilaçlama servisi vermektedir. Çıyanların eve girişlerini ortadan kaldırmak için pencereye sineklik taktırmak, kapı altlarını sağlamlaştırmak, delik ve çatlak bölgeleri kapatmak, havalandırma pencerelerini açık bırakmamak gerekir.

Bazı küçük çıyanlar giderler gibi bölgelerden de eve gelecekleri için geceleri lavabo kapaklarını kapalı tutmak son derece faydalıdır. Dışarıdan ev içine çıyan girmesini engellemek için bazı küçük tedbirler işe yarayabilir. Pencere pervazları ve kapı altları gibi yerlere borik asit ve diyatomlu toprak serpmek faydalı olur. Ayrıca böcek ilacı aktif maddesi içeren tarım ürünlerini kullanabilirsiniz. Bahçe kapılarının girişlerine diyatomlu topraktan bariyer oluşturmak oldukça İşinize yarar.

Çıyanlar İle Mücadele

Çıyanları evden uzak tutmanın yolları arasında en basit çözümler olarak dikkat çeken dış ortamların eve giriş kısımları kapatılmalıdır. Bu şekildeki çıyanları öldürüp eve girmelerini böylece önleme şansınız olur. Evin içinde böceklerin yaşamasını ortadan kaldırmak için ilaçlama yaptırmanız eve girişlerini engeller Çünkü çıyanlar beslenmesini sağlamak için böcek ve haşereler, solucan gibi canlılar ile beslenir ve bu nedenle evde mevcudiyeti varsa çıyanların eve girmesine davetiye çıkarır.

Ayrıca nemli yerleri kurulamanız ve evi temiz tutmanız hem çıyanları hem de böcek ve haşereleri eve çekmez. Lavabolar ve su giderlerinin çevresi ıslak kesinlikle bırakılmamalıdır. Evinizde bozuk musluk varsa tamir edilmelidir. Evde böcek oluşmasının en önemli sebeplerinden biri hiç kuşkusuz ortalıkta gıdalar ve yerlerde ekmek kırıntıları gelir. yerlerde bu tür malzemelerin kalmaması için evi düzenli olarak süpürerek elektrikli süpürge yardımı ile bu kırıntılarından kurtulmalısınız. Bulaşıkları lavaboda bekletmemeli makineye kaldırmalısınız.

Dış mekanlarda bahçeyi sürekli düzenli tutmak, odun, çalı, yaprak altları gibi otların altına gizlenecekleri alanları ortadan kaldırmak önemlidir. Duvara yaslanmış bitki yapraklarını ve ağaç dallarını budamak faydalı olur. Bahçenin kısacası düzenli ve temiz tutulması buralardan eve çıyan girişlerini yavaşlatır. Dönemsel olarak dış alanlarda çıyan ilaçlama servisi almak bahçe ve ağaç ilaçlama yaptırmak faydalıdır. Ayrıca binanın ortak kullanım alanlarında ve zemin çatı katlarında çıyanların yuvalanma ihtimalini göz önünde bulundurarak buralarda altı ayda ya da en az yılda bir ilaçlama yaptırarak her türlü zararlı haşereden arındırmak oldukça faydalıdır.

Çıyanlar ile mücadele dış alanlardan başlayıp bina içlerinde ve şayet evlere geliyorlarsa ev işlerinde yapılmalıdır. Çıyanlar tehlikeli ve zehirli canlılar olduğu için bebek ve insanlarda çeşitli sorunlara yol açar. Evdeki çıyanlardan kurtulmak için çıyan ilaçlama yaptırmanız şarttır. Atlas Türk ilaçlama olarak en etkili çıyan ilaçlarını kullanıyor profesyonel çıyan ilaçlama yöntemleri ile mekanınızdaki çıyanları yok ediyoruz. Kokulu ve kokusuz çıyan ilaçlama desteği talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir