0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyan Eve Nereden Girer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyan Eve Nereden Girer? Ev içinde çıyan hangi bölgelerde saklanır? İnsanların en fazla merak ettiği konulardan biridir. Böcek ilaçlama hizmetler arasında çıyanlar ile mücadele insanların bir an önce kurtulmak istedikleri bir öneme sahiptir. Çıyan değişik renk ve görüntülerde olan ince yapılı her iki tarafında çatal şeklinde bacakları olan bir canlıdır. Grup olarak çiyangiller sınıfına mensuptur. Benzerlik olarak kırkayaklar ile yakın görünüme sahip oldukları için çoğunlukla 40 ayaklı olarak düşünülür.

Ancak çıyanların ayakları 15 ile 177 çift arasında değişkenlik gösterir. Çıyan haşerelerinin vücut yapısı uzundur. 1 çift ayak mevcuttur vücutları segmentlere ayrılmış yassı ve uzun bir yapıdadır. Renk olarak oldukça fazla değişik renk görünümüne sahiptirler. Ancak en fazla kahverengi, kırmızı ve turuncu renklerle karşımıza çıkarlar. Çıyanların türlerine bağlı olarak boyları 4 ile 152 milimetre arasında farklılık gösterebilir. Çıyanların başlarında bir çift uzun ve hassas antenleri mevcuttur. Ağız yapısı küçük ve zehir keselerinin bulunduğu pençe gibi büyükçe organları vardır. Pek çok çıyan cinsleri etobur hayvanlardır.

Geceleri avlanmaya çıkar örümcek, solucan, küçük omurgalılar gibi kurbanlarını pençeleri ile yakalayarak beslenmelerini sağlarlar. Çıyanlar kış mevsiminde genellikle karanlık, nemli ve tenha yerlerde gizlenir yaz geldiği zaman ilkbaharla birlikte yumurtalarını toprağın içine bırakırlar. Yavru çıyan büyüdükçe gövdelerinin diğer bölümlerde kalan çift ayakları ile tamamlanır. Çıyanların büyük bir çoğunluğu yaşam olarak 1 yıldan fazla hayatta kalabilir. Bazıları ise yaklaşık olarak 6 yıl civarında yaşam sürmektedir.

Çıyanlar Nereden Gelir Nasıl Beslenir?

Çıyanlar binalardan evlerin içine girerler. Ancak eve giren çıyan gündüzleri ortalıkta dolaşmaz. Özellikle banyo bölgesinde dolap altı, zemin gibi nemli yerlerde kuytu köşelerde saklamayı tercih ederler. Çıyanlar yoğun tüylerinin bulunduğu antenleri vasıtasıyla avlarını hissederek onları yakalar, çene altındaki dişlerini kullanarak kurbanlarına zehir enjekte edip kurbanlarını hareketsiz hale getirirler. 1. ve 2. çene ayağı avlarını getirmeye yarar. Sonrasında alt çenesi ile parçalayarak tüketir.

Çıyanların büyük bir çoğunluğu etobur canlılardır beslenmek için yumuşak gövdeli böcekler, örümcek, solucan, kırkayak benzeri eklem bacaklı canlıları yerler. Çıyan istilasının varlığını anlamak için çoğunlukla fiziksel olarak çıyan görülmesi varlıklarına en büyük işarettir. Ev içinde bir iz bırakmadıkları için belirtileri belli bir özellik sergilemez. Hızlı hareket eden çevik ve gececi bir canlıdır. Geceleri dolaştıkları için insanlar tarafından çok nadir olarak görülürler. Kimi çıyan türleri 200 civarında optik üniteden meydana gelen bileşik göz yapısına sahiptir. Ancak bazı çıyanlarda hiç göz bulunmaz.

Buna karşın çıyanların görme yeteneği oldukça zayıftır avlarını yakalamak için gözlerinden ziyade koklayarak ya da dokunarak yakalarlar. Çiyanların diğer yırtıcı canlılardan koruna bildikleri takdirde ortam elverişli ise 6 yıla kadar yaşam sürmeleri mümkündür. eklem bacaklılar arasında diğer hayvanlara göre oğlum bir ömre sahip oldukları bilinmektedir Çıyanlar zehirlidir zehri kurbanlarını yakalamada, doğadaki düşmanlarına karşı kendilerini koruma amacıyla kullanırlar.

Çıyan Zehri Ölümcül Olur Mu?

Çıyan zehri insanlar için ölümcül bir tehlike meydana getirmez. Ancak ısırdıkları zaman ciddi şekilde acı verirler. Çıyanlar eve nereden girer? Eve çıyan giriş yerleri nerelerdir? diye merak edenlerin bilmesi gereken su giderleri, lavabolar, kapı altları, kablo delikleri ve havalandırma gibi bölgeler çıyanların evlere giriş bölgeleri olarak dikkat çeker. Eve gelen çıyan üreyerek zaman içinde evde varlığını artırır. Çıyanlar evdeki hamam böceği ve kara sinekleri yedikleri için evin içinde böcek üremesini geciktirir.

Ancak büyük olan türleri insanları arı sokması benzeri ısırarak acı verir. Çıyanlar korktuğu zaman hızla kaçar ve gözden kaybolurlar. Dokunuldukları zaman acı verici uyuşukluk, renk değişkenliği ve iltihaplanma oluşturacak şekilde ısırırlar. Bu nedenle tedbirli olmak gerekir. Evdeki çıyanı yakalamak için yapışkanlı tuzaklar bazı durumlarda çözüm olabilir. Bu şekilde çıyanın eve girdiği bölgeyi de tespit etmek mümkündür. Evde çıyan ile mücadele etkili çiyan ilaçları kullanılarak yapılmalıdır.

Ancak bilmeniz gereken çıyanların giriş bölgeleri genelde zemin katları olduğu için buralarda tedbir almak ciddi önem taşır. Binanın temelinde meydana gelen ne rutubet ve çatı bölgesinde biriken su çıyanların binalara gelmesinde önemli etkenler arasında yer alır. Çıyan’ın bina etrafında çoğalmasının nedenlerinden bazıları ağaç dalları, yaprak yığınları, çürümüş ot ve yapraklı karışık malzemeler çıyanları binaya çeker. Bu tür malzemeleri binanın etrafından temizlemeniz önemlidir. Çıyanları yok etmek için mutlaka profesyonel çıyan ilaçlama servisi almanız gerekir.

Çıyan Nasıl Ürer Nasıl Mücadele Edilir?

Çıyan nasıl ürer, evde çıyan nerelerde yaşar? gibi konular insanların sıkça araştırdığı türdendir. Kırkayak ve çıyan türleri genel olarak dış bölgelerde taş altları ve toprak içlerinde yaşayan türler olarak bilinir. Eve girdikleri zaman tüm haşerelerde olduğu gibi çıyanlarda insanlar için ciddi şekilde huzursuzluk meydana getirir. Eve girince çıyan nerelerde ürer? diyorsanız genellikle parke altları, kapı kasalarının içi ve eşyaların altları gibi bölgelerde gizlenir yuvarlanıp yoğunlaştığı yerlerdir.

Çıyan sokması endişesi pek çok insanda tedirginlik meydana getirir. Çıyan ev içinde dip bölgelerde ve serin ortamlarda yavrulayarak evin içinde varlığını artırır. Çıyanlar ile mücadele için en etkili çıyan ilaçlarını kullanmak ve profesyonel ilaçlama firmaları ile çalışmak gerekir. Çıyan çeşitleri özellikle bebekler için ciddi anlamda tehlikeli oldukları için çıyanın evden yok edilmesi büyük önem taşır. Bir tek çıyan yada haşere önlem alınmadığı takdirde zamanla ciddi yoğunluğa yol açar.

Şayet çıyanlar ile ilgili korku yaşıyorsanız ve çıyanlar nereden eve gelir, evde çıyan nerelerde ürer? gibi bir arayış için iseniz boş yere kendinizi sıkıntıya sokmayın. Çıyan sokması endişesi ile bireysel arayışlara girmenize ve korku yaşamanıza gerek yok. Atlas Türk İlaçlamayı arayarak evinizdeki çıyanlara karşı profesyonel ilaçlama yardımı talep edebilirsiniz. Çıyan ilaçlama için en iyi böcek ilaçlarını bir araya getirerek ani öldürücü ve uzun süre etkili olan ilaçlar kullanıyoruz. Böcekler ile mücadele için uzman ve donanımlı ekibimiz ile en kalıcı hizmeti vermekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir