0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Çıyan Evde Neden Olur

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Çıyan Evde Neden Olur? evde çıyan neden çıkar? hiç kuşkusuz ilk defa evlerinde tuhaf çok ayaklı olan çıyanı gördüğü zaman insanlar ciddi manada tedirgin olur. Böcek ilaçlama yaptırarak bu ve benzeri zararlılardan kurtulma arayışına girerler. Karşılaştıkları bu tuhaf canlının ne olduğunu araştırdıkları zamanı çıyanlar hakkında yazılarla karşılaşırlar. Çıyan türleri sınıf olarak çıyangiller ailesine mensuptur. Kırkayaklar ile benzerlik gösterdiği için çoğu zaman karıştırılma durumu vardır ancak kırkayak değillerdir.

Çıyan çeşitlerinde ayaklar 15 ile 177 çift arasında değişiklik gösterir. Boy olarak daha uzun olurlar her segmentte bir çift ayak vardır vücut yapıları yatsı özellikli segmentlere ayrılmış bir görünümdedir. Çiyanların çok değişik renk yapısı vardır ancak en fazla kahverengi ve turuncu, kırmızı karışımı renkleri görülür. Çıyanların türüne göre boy yapısı 4 santim ile 152 milimetre arasında değişir. Baş yapılarında bir çift anten bulunmaktadır ve oldukça hassas bir özelliktedir.

Küçük ağızları ve zehir bezelerinin olduğu pençe gibi şekilde bir organı bulunur. Çıyanların çoğu etobur hayvanlar olması ile bilinir avlarını sokar ve yakaladıkları canlıları yerler. Örümcek, solucan, küçük omurgalı canlıları pencereleri ile parçalayarak beslenirler. Yetişkin çıyanlar daha çok kış dönemlerinde karanlık, nemli ve tenha yerlerde gizlenerek yaşam sürer. İlkbahar ve yaz aylarında yumurtasını nemli toprağın içine bırakma yolunu seçer.

Çıyanların pek çoğu bir yıldan daha uzun süre yaşam sürerken bazıları 6 yıl kadar hayatta kalabilmektedir. Evlere ve binalara tırmanabildikleri için kolayca girme durumları söz konusudur. Gündüzleri pek ortalıkta dolaşmayan çıyan türleri daha çok karanlığı seven gündüz ise zemin katlar, dolap altları ve banyo gibi bölgelerde görülür. Çıyanlar avlanmak için antenleri vasıtasıyla avlarını algılar. Ayaklarında bulunan diş yapısını kullanarak kurbanlarına zehir enjekte edip onları felç ederek yerler.

Çıyanlar Dış Ortamlardan Eve Gelir

Yumuşak gövdeli böcekler olan örümcek, solucan ve kırkayaklar ile beslenebilirler evde birden fazla sayıda görünmesi çıyan istilasını ortaya çıkarır. Dolaşırken pek bir iz bırakmazlar belirti göstermeden hareket ettikleri için uzun süre anlaşılamayan bu canlılar kolaylıkla görülünce kaçıp kaybolabilir. İnsanlar tarafından pek görülmedikleri için istilasını anlamak zordur çıyanlarda görme yetenekleri zayıf kalmıştır. Avlarını koklayarak yada dokunarak bulurlar.

Çıyanlar zehirlidir zehri kurbanlarını yakalama ver yırtıcı hayvanlara karşı kendisini koruma işlevi görür. Çıyanların zehri insanlar için ölümcül bir tehlike meydana getirmese bile çıyan sokması oldukça acı verici bir durumdur. Ayrıca alerjik yapılı insanlarda çıyan sokması çok ciddi vakalara sebep olabilir. İnsanlar çiyanlar hakkında oldukça fazla araştırma yapmaktadır. Çıyan sokması öldürür mü? ev çıyanı insana zarar verir mi? çıyan nasıl ölür? en tehlikeli çiyan hangisi? gibi arayışlar ilk sıralarda gelir.

Ev çıyanı olarak bilinen çıyanlar daha çok banyo giderleri ve havalandırma boşlukları gibi yerlerden gelir. Çıyan ilacı kullananlar bu canlıların bireysel olarak hemen ortadan kaldırmadığını bilir. Çıyan ilaçları arasında, Bayer çıyan ilacı etkili midir? diye soranlar için ilaç markasından daha ziyade çıyanların dokularını tahrip eden ilaçların kullanılması gerekir. Çıyanlar ile mücadele bireysel olarak zordur hem de kesin çözüm sunmayacağı için profesyonel ilaçlama desteği talep edilmelidir.

Çıyan evde neden olur? evde çıyan neden çıkar? diyorsanız muhtemelen dış alanlardan evin içine giriş imkanı veren yerlerin olduğu anlaşılır. Eve çıyan nasıl girer? diyenler daha çok yüksek binalarda ve evin gerekli kontrolü tedbiri alındığını belirtmektedir. Evde çıyan şikayeti sadece dış ortamlardan tırmanarak girmesi şeklinde olmaz. Banyoların havalandırma bölgeleri, mutfak ve banyodaki gider boruları, teras katlardaki tavan araları gibi bölgelerden evlere çiyan girişi mümkün olmaktadır.

Çıyanlara Karşı Alınacak Önlemler

Çıyanlar ile mücadele hem fiziksel hem de kimyasal tedbirler alınarak yapılmalıdır. Bina dışları böcek ve canlıların doğal yaşam bölgeler olarak dikkat çeker. Çıyan ilaçlama bu nedenle hem bina içleri ,hemde binaların çevresi ve bahçe gibi bölgelerde yapılmalıdır. Yeşil alanlar ve ağaçlık bölgeler çıyanların en fazla görüldüğü alanlar olarak başta gelenidir. Çıyan neden olur? çıyanlar eve nasıl girer? diye araştıranlar bahçe ve zemin katların çıyan girişinde önemli rolü olduğunu anlar.

Çıyanlar ile mücadele bu nedenle dış ortamlardan başlayarak yapılmalıdır. Eve çıyan girişi olarak dikkat çeken bölgeleri mutlaka kapatılmalı zayıf noktaların tamir edilmesi gerekir. Bina çevresi ve bahçe gibi bölgelerde çıyan ilaçlaması yapılmadığı zaman bu bölgelerden konutlara yönelen çıyan ve kırkayaklar zaman, zaman evlerin içine girmektedir. Binaların alt katları, lağım kanalları, atık su giderleri gibi yerler çıyan ve böceklerin en fazla görüldüğü yeler içinde önemli yoğunluğa sahiptir.

Kullanılmayan atıl kuyular, evlerin altındaki su kuyuları çıyanların Göreme bölgesi olarak dikkat çeker. Ayrıca sinekliği olmayan pencereler, aydınlatma bölgeleri çıyanların bulunduğu yerler arasındadır. Buraların banyo, mutfak gibi yerlere bağlantılı olması, pis su giderlerine lağımların açılmaları zaman, zaman evlere girmesine sebep olur. Eve gelen çiyan parke altı, fayans arası, dolap altı, kapı pervazları gibi yerlerde gizlenmeyi sever.

İnsanlar çıyan eve nasıl girer? evdeki çıyan nasıl yok edilir? diye arayışlara bu canlının zehirli olmasından dolayı yönelmektedir. Bu nedenle çıyanların evlere giriş yolları mutlaka tespit edilerek kapatılması ve çıyan girişinin önüne geçilmesi şarttır. Bilindiği gibi çıyanlar Antartika dışında dünyanın hemen her bölgesinde yaşam süren zehirli canlılar olarak bilinir. Eviniz ve bahçenizde çıyan yaşadığını bilmeniz durumunda tedbir ve önlem amaçlı çiyan ilaçlama yaptırmanız gerekir.

Çıyan İlaçlama Nasıl yapılır?

Çıyan nasıl öldürülür? bireysel olarak çıyanlarla mücadele edebilir miyim? diyorsanız zehirli ve tehlikeli canlılar olduğu için bireysel mücadeleden kaçınmanız önemlidir. Kapı altı, açık cam, atık su boruları gibi yerlerden bina ve daire içine giren çıyanlar insanlar için panik ve tedirginliğe sebep olur. Ayrıca çıplak ayakla üzerine basılması nedeniyle çıyan ısırması ve çiyan sokması gibi durumlara sebep olur. Çıyan ile karşılaştığınız zaman sert bir cisimle vurarak öldürmek en kolay yoldur.

Ancak eve girip saklanan bir çıyanla mücadele zordur. Çıyanların evlerden uzak tutulmasının en önemli yolu hiç kuşkusuz onların eve geniş alanlarını kapatmak, gerekli tedbiri almak çıyanı evden uzak tutma adına çok önemlidir. Evin içinde gizlenen çıyanların yok edilmesi için onlara karşı ilaçlama yapılması gerekir. Çıyan ilaçlama kokulu ve kokusuz ilaçlar yardımı ile yapılabilir ancak çıyanın zehirli özelliği dikkate alınarak bir an önce kurtulmak istiyorsanız evde sisleme çıyan ilaçlama yöntemini yaptırabilirsiniz.

Çıyanların evlerden temizlenmesi için evin ilaçlanması önemlidir. İlk gördüğünüz anda elektrik süpürgesine çektirip toz torbasını çöpe boşaltırsanız çıyandan evi arındırırsınız. Çıyan ilaçlama nasıl yapılır? merak edenler için sıvı püskürtme şekilde evlerin kenar köşelerine, kapı dipleri ve dolap aralarına çıyan ilacı sıkarak gerçekleştirilir. Atlas ilaçlama firması olarak çıyanlar ile mücadelede en etkili çiyan ilaçlarını kullanıyor yaşadığınız mekanda zararlıları ortadan en kısa sürede kaldırılmasını sağlıyoruz.

Sisleme çıyan ilaçlama yöntemi daha kapsamlı ve evin geneline yapıldığı için mekanın kapatılması ve ilaçlama sonrasında evde çıyan ilaçlama temizliği gerektirir. Çıyanlardan nasıl kurtulurum diyorsanız az kokulu karışım ilaçlar yardımı ile sıvı sprey yada sisleme çıyan öldürme tekniklerini talep edebilirsiniz. İstanbul ev ilaçlama firmaları arasında daima en iyi böcek ilaçlarını kullanarak kalıcı çözümler sağlıyoruz. Yaşadığınız kırkayak ve çıyan şikayetlerinde bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir