Çekirgeler Hakkında

Çekirgeler Hakkında

Çekirgeler Hakkında bilgi edinmek istiyorsanız yazımız size oldukça faydalıdır. Çekirge yapı olarak sıçrayıcı bir özelliğe sahiptir. Yaşam alanları genellikle sıcak bölgelerdir ve böcek ilaçlama ile önlenebilir. Çekirge türleri genellikle tarım ürünlerine zarar verebilen eklem bacaklı çekirgeler olarak dikkat çeker. Düz kanatlılar takımında incelenen çekirgelerin ortalama yaşam sureleri 4 ay civarındadır. Toplu olarak hareket ettikleri için girdikleri bölgeyi adeta kurutarak çöle çeviren bir özelliğe sahiptir.

Zaman zaman çekirge saldırıları tarım alanlarında ve ağaçlık bölgelerde ciddi zararlara sebep olur. Çekirgelerin özellikleri son derece uzağa zıplaya bilen sert yapılı, uzun ayakları ve belirgin gözleri bulunan bir yapı ile dikkat çeker. Çekirge üremesi oldukça hızlı gerçekleşir ve ciddi çekirge istilasına sebep olurlar. Afrika göçmen çekirgesi gibi çekirgeler bulunmaktadır. Büyük çekirge türleri ülkemizde fazla görülmez. Meraların olduğu bölgelerde karşımıza çıkar. Çekirge neye gelmez? Çekirge neden kaçar? diye insanlar çeşitli arayışlar içine girmektedir.

Çekirge düz kanatlılar grubunda yer alır. Anadolu’da çekirgeler türlerine göre değişik boy ve yapıda olur. En küçük çekirge türü 2 santimetre civarındadır. En büyük çekirgenin boyu 20 santimetre kadar gelmektedir. Özellikle göçmen çekirgeler diğerlerine göre 5-10 santimetre daha büyük bir yapıya sahiptir. Yaşam alanları genellikle Akdeniz çevresi, sıcak çöllere yakın ortamlar, Kuzey Amerika, Asya , Afrika ve Arjantin gibi bölgelerdir. Türkiye’de çekirgenin zarar verdiği en önemli bölge Trakya ve Güney Anadolu olarak dikkat çeker.

Çekirge türleri bitki örtüsü açısından zengin olan bölgelere yaptıkları toplu göçler ile dikkat çeker. Gruplar halinde bırakılmış yumurtalardan çıkan kanatsız çekirge yavruları büyük topluluklar halinde bitkilere saldırmaktadır. Yakalamak ve kurtulmak oldukça zor olduğu için çekirgeler ile mücadele ancak ilaçlama yöntemi ile başarılı olur. Yeşil ve kahverengi tonlarda görülen çekirgelerin görünümü tepelerinde 2 adet anten, 4 adet ön ayak ve 2 arka ayakları mevcuttur.

Çekirgelerin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle 3 ile 5 santimetre civarında boya sahiptirler. Çekirgelerde 2 tane petek göz 3 tane de osel göz yapısı bulunur. Petek göz eklem bacaklı hayvanlarda görülen ve birçok görme hücresinden oluşan bir göz türüdür. Çekirgeler trake solunumu yapar. Trake dokularda çoklu borulara verilen isimdir. Dışarıdan bakıldığında iki kanadı varmış gibi görünür. Çekirgelerin işlevsel olarak kanadı alttakilerdir. Üstteki kanatlar sadece kendini korumak için bulunmaktadır. Çekirgelerin üremesi yumurtlama yolu ile olur.

Bir çekirge ömrünün sonuna doğru 150-200 tane yumurta yumurtlamaktadır. Çekirgelerin yumurtlama dönemi genellikle sonbahardır. Yavruları ise ilkbahar yaz gibi aylarda çıkar ve 1 ay gibi bir sürede ergin hale gelirler. Çekirgeler içinde sadece erkek çekirgeler ses çıkarabilme özelliğine sahiptir. Çekirgelerin duyma organları karınlarının yan bölgesinde bulunur ve 2 adettir. Çekirgeler toplu göç ederken ortalama olarak 2000 kilometre mesafeyi kat ederler. Yaklaşık 10 saat boyunca hiç durmadan uçabilme kapasitesine sahiptirler.

Çekirgelerin anteni koku ve dokunma duyusu olarak onlara kolaylık sağlar. Zıplama yeteneği ile tanınan çekirge yaklaşık olarak 2-3 metre yüksekliğe zıplayabilir. Çekirgeleri de yavrular büyüyerek kanatlanınca göç hızı artar. Gittikleri her yerde ki bitkileri kısa bir sürede yer ve bitirirler. Sıcak mevsimde üremeye başlayan çekirge daha sonra erginler olarak kalabalık gruplar şeklinde topluca ölürler. Çekirge cesetleri çoğu zaman hastalığa sebep olur. Çekirgeler hakkında bilinen zararlı türler olmasıdır.

Çekirge nedir? çekirgenin zararları nasıl önlenir? çekirgelerin özellikleri nelerdir? pek çok insan tarafından bilinmez. Genellikle tarla, su kenarı, ve çayır bölgelerinde yaşarlar. Ömürleri başta belirttiğimiz gibi 4 ay civarındadır. Genellikle bitkilere sıçrayarak beslenme yolunu seçerler. Yiyecekleri azaldığı zaman topluca göç etmeye başlarlar. Bulut halinde 2000-2500 kilometre uzaklığa gidebildikleri tahmin edilmektedir. Göç esnasında gemi üzerine çekirge bulutuna bile rastlanmıştır.

Çekirgelerin Zararları

Çekirge salgınları tarım alanlarında ciddi manada zararlara yol açmaktadır. çekirgeler bitkiler üzerine kondukları zaman birkaç dakikada adete o bölgeyi çöle çevirir. Yeşil alanları bulamadıkları takdirde yünlü elbise, pamuk, korkuluk, ahşap ve evlere saldırır. Atın kuyruklarını ve yelesini bile kemire bilmektedirler. Bazı çekirgeler Afrika bölgesinde çıplak çocuklara bile kemirmesi ile bilinmektedir. Çekirgenin özellikleri nelerdir? diyorsanız oldukça belirgin şekilde 2 tane petek gözleri 3 tane de oset gözü mevcuttur.

Türlerine göre yapıları uzun veya kısa olabilir. 2 anteni mevcuttur, koku ve duyu alması için faydalıdır. Çekirgelerin zararları nasıl önlenir? çekirgeler için genellikle bireysel mücadele etkisiz kalır. Çekirgeler ile mücadele için mutlaka ilaçlama yapılması gerekir. Etkili bir çekirge ilaçlaması ile çekirgelerin yok edilmesi oldukça kolaydır. Ancak bu ortamın ve çekirge yayılma bölgesi’nin özelliğine göre değişir.

Çekirgeler ile mücadele için etkili ve sıvı ilaçlar kullanılmaktadır. Çekirgeler hakkında bilgi edinmek için bu yazımızı okuyarak çekirgenin özellikleri hakkında merak ettiğiniz konuları bulabilirsiniz. Çekirgeler son derece zararlı türleri olup istila ettikleri bölge de adeta ekinleri ve bitkileri yiyerek çer çöp haline sokar. Çekirge istilası ile baş etmek çoğu zaman oldukça zordur. Milyonlarca çekirgenin bir anda ekili alan ve yeşil alanları istila etmesi karşısında insanlar çaresizlik yaşar.

Yaz aylarında çok ciddi çekirge talanları yaşanır. Kış dönemleri girerken çekirgeler bir anda ölürler. Ekili alanların çekirgelerin zararlarından kurtarılması için mutlaka geniş ölçekli ilaçlama servisi alınması şarttır. Yaşam alanlarınızda ortaya çıkan çekirge türlerini yok etmek için ekibimizden ilaçlama desteği alabilirsiniz. Çekirge ilaçlama yaşanılan sorunların kaynağını kurutur. Sisleme ve spreyli ilaçlama ile bu canlılar yok edilir. Bu konuda Böcek ilaçlama yazımıza göz atmalısınız.

Etiketler