0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Böcekler Hakkında

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Böcekler Hakkında bilinmesi gereken , haşere ve böcek ısırığı çeşitli sebepler ile yaşanan yürüyen ve uçan haşereler tarafından insanlara yönelen bir tehdittir. Bu nedenle dönemsel böcek ilaçlama olası böcek sokması hadiseleri yaşanmaması açısından ciddi önleme kapasitesine sahiptir. Bu yazıda böcek ısırığı tedavisi ve böcek sokmasında neler yapılır? gibi önemli konulara değinerek yaşanılacak böcek sokmaları sonrası neler yapılması gerektiğini uygun bir dille anlatmaya çalışacağız.

Böcek sokmaları sadece ev ve iş yerlerinde yaşanan bir durum değildir elbette. Özellikle açık alanlar ve kırsal kesimlerde çok farklı böcek sokması durumları ile karşılaşılmaktadır. Böcekler aleminde yüz binlerce böcek çeşidi olup bu haşerelerin içinde zehirli olan türler olduğu gibi, hastalık taşıyıcısı tehlikeli böcek türleri de bulunmaktadır. Akrep, kene, çıyan, kırkayak, yılan, sivrisinek, tahta kurusu, pire, kuş biti, fare, kertenkele benzeri böcekler ile kemirgenler binalarda insanların sağlığına tehdit oluştururken açık alanlarda çok daha fazla tür böcek sokmaları ve böcek ısırığı riskini taşımaktadır.

Böcek ısırığı ve böcek sokmaları genellikle hafif etkili reaksiyonlara neden olurlar. yaşanılan böcek sokması ve haşere ısırığı sonrasında kızarıklık, kaşıntı, batma ya da küçük bir şişlik gibi ciltte çeşitli etkilerin ortaya çıkması görülmektedir. Tüm haşerelerde olmasa bile nadiren, böcek ısırıkları ve zehirli böcek sokmaları arı, eşek arısı, yaban arısı, ateş karıncası,akrep, zehirli kene gibi insan sağlığına tehdit oluşturan, şiddetli yan etkiler yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca bazı ısıran böceklerin hastalık taşıma ihtimali bulunması insanların çok ciddi sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilmektedir.

Böcek ısırması durumunda görülen hafif bir reaksiyon için alınması gereken önlemleri daha kolay anlaşılması için farklı konu başlıkları halinde inceleyelim. Öncelikle böcek saldırısı durumunda daha fazla böcek ısırığından kaçınmak için güvenli bir yere sığınmanız şarttır. Böcek sokması halinde vücuttaki zehirli iğneyi çıkarın. Isırılan ve böcek sokması yaşanan bölgeyi sabun ve su ile hafif masaj yaparak iyice yıkayın. Çünkü su ısırılan bölgeyi rahatlatacaktır.

Böcek Isırığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böcek sokması yaşanılan bölgeye buz ile soğuk kompres uygulamak şişme ve zehrin yayılmasını yavaşlatır. Soğuk su ile nemlendirilmiş ya da buz dolu bir bezi ısırığın olduğu bölgede tutun. Belirli aralıklar halinde yapılan bu işlem ağrı ve şişlikleri azaltmaya yardımcı olacağı için böcek ısıran kişide rahatlamaya yol açar. Böcek ısırığı kol veya bacak üzerinde ise yüksek bir seviyede tutarak kan akışını azaltmak zehrin vücuda yayılmasını yavaşlatacaktır. Yaralı ve böcek sokması yaşanan bölgeye krem, jel ya da losyon uygulamak böcek ısırığından kaynaklanan acı ve şişliği hafifletir.

Hydrocortisone, lidokain veya pramoksin gibi ağrı kontrolü için tavsiye ağrı kesici ürün ve merhemler kullanmakta size yardımcı olur. Kalamin losyonu gibi kremler kullanmak, yulaf ezmesi ya da kabartma tozu içeren karışımlar kullanarak kaşıntıları önlemek geçici olarak ciltte aşırı kaşınma hissi ile acıyı yavaşlatacaktır. İbuprofen ya da acetaminophen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanmak iyi gelir. Böcek ısırığı veya sokması için oluşan belirtiler bir veya iki gün içinde kaybolur.

Şayet belirtiler küçük olsa bile çeşitli endişeleriniz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurmak en doğru davranıştır. Böcek sokması çoğunlukla savunma amacı içermektedir. Böcek ısırıkları genellikle yuvalarını veya kovanlarını korumak amacı ile veya kaza ile dokunulduğunda tehdit algılayan yürüyen yada uçan haşerelerden insanlara yönelir. Yani kovan ve yuva rahatsız edilmemeli özellikle arı gibi haşerelerin yuvaları kurcalanmamalıdır. Böcek ısırığı zehri protein ve diğer maddelerden oluştuğu için, ısırılan kişinin alerjik reaksiyonlar yaşanmasına yol açabilir.

Arı sokmasından kaynaklanan ölüm oranı yılan sokmasından kaynaklanan ölüm oranına göre 3 – 4 kat daha fazladır. Arılar, eşek arıları ve ateş karıncalarının sebep olduğu ısırıklar ciddi yan etkilere yol açar. Böcek sokmasının belirtileri böcekler ile örümceklerin türüne göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak böcek sokması, ağrı, şişlik, kızarıklık ve etkilenen bölgeye kaşıntı gibi sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle böcek sokması insan sağlığına ciddi sorunlar yaşatır.

Alerjik Yapılı İnsanlarda Böcek Sokması Etkileri

Alerjik yapılı insanlarda böcek ısırığı veya sokması sonucu acil yardıma ihtiyaç duyacağınız şiddetli bir reaksiyonla karşılaşmanız gerekebilir. Reaksiyon belirtileri arasında; kurdeşen dökmek, hırıltı, nefes darlığı, bilinç kaybı ve hatta ölüm gibi durumların 30 dakika içerisinde gerçekleşme ihtimali olabildiği için derhal doktor tedavisine ihtiyaç vardır. Eşek arısı tarafından sokulmak veya yüzlerce arı saldırısına maruz kalmak kas yıkımına ve böbrek yetmezliği sonucu ölüme sebep olabilmektedir. Yangın karıncalarının ısırıkları genellikle çok kaşıntılı ve acı verici bir ağrıya sebep olmaktadır.

Sivilce benzeri bir şeyin üretilmesine de sebep olabilir. Her karınca ısırığı bireysel ya da küçük kümeler halinde görülür ve küçük bir irin alanı olarak ortaya belirtisi çıkar. Kene ısırığı veya böcek ısırığı gibi bir örneği doktorunuza göstermek teşhis işleminin gerçekleşmesi için büyük bir kolaylık sağlar. Isıran ve sokan böcek türüne göre tedavi uygulanması çok daha kolay ve faydalıdır. Isırma veya böcek sokması ile bulaşan hastalıkları belirlemek için kan testi istenir.

Eğer bir böcek ısırığına maruz kaldıysanız böceği ve bıraktığı kalıntı ile birlikte zehri de cildinizden uzaklaştırmak önemli yarar sağlar. Böceği uzaklaştırırken cildinize daha da fazla yayılmasını engelleyin ve herhangi bir zehir kesesi kalmaması için dikkatlice inceleyin. Çoğu böcek ısırığı ve sokmalarının sebep olduğu kaşıntı ve şişlikler genellikle birkaç saat içinde düzelir. Küçük çaplı böcek sokmalarını tedavi edebilmek için, sabun ve su ile etkilenen alan yıkama, etkisini azaltmak için etkilenen bölgeye soğuk su ile soğuk kompres yapılmalıdır.

Enfekte olmuş bölgeyi tırnaklar ile çizmemek gerekir. Aksi takdirde tırnaktaki mikrop ısırılan bölgede bakteri bulaşmasına sebep olur. Böcek ısırığı tedavisi bir an önce yapılmalı ve gerekli durumda derhal doktor kontrolünde bir tedavi alınmalıdır. Arı, akrep, kene, yılan ve sivrisinek sokmaları ilk başta tehlikeli görülmese bile çok ciddi zehirlenme durumları yaşanmasına neden olabilir. Haşere sokması böceğin türüne göre ciddi yan etkilerin ortaya çıkmasına sebep olacağı için dikkatli olmak gerekir.

Böcek Isırığına Doğal Tedavi

Böcek ısırığının etkilerini geçirmek için kullanabileceğiniz pek çok ek tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak bazı sokmalar çok ciddi sorun oluşma ihtimali yaşatacağı için her zaman tıbbi müdahale öne alınmak durumundadır. Yulaf ezmesi tahriş olmayı engelleyici özellikleri ile kaşıntı ve şişliği rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir kapta bir karışım oluşturmak için yulaf ezmesi ve suyu eşit miktarda karıştırarak bir hamur yaparak on dakika boyunca cilt üzerinde bir bez ile yapışık tutunuz. Sonrasında o bölgeyi su ile durulayın. Soğuk hava iltihabı azaltır.

Eğer sadece kısa süreli bir rahatlama istiyorsanız soğuk hava takviyesi ile deriyi uyuşturun. Soğuk bir paket kullanarak veya bir çanta ezilmiş buz ile bir böcek ve sivrisinek ısırığından kaynaklanan kaşıntıyı rahatlatabilirsiniz. Doğal böcek ısırığı tedavisi için Balın birçok antibakteriyel ve anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bu tatlı madde evde tedavi yöntemi meraklıları için yaygın bir seçimdir. Çeşitli hastalık ve sokmalar için balın her gün kullanımını destekleyen yüzlerce örnek vardır.

Aloe vera bitkisi raf dekorasyonunun ötesinde çok büyük faydalar içermektedir. Aloe vera; sedef hastalığı, uçuk, kabızlık ve daha fazlası için bir tedavi olarak potansiyel kullanımının olması güçlü bir kanıttır. Jel halinin anti-enflamatuar özellikleri vardır ve küçük yaralar veya enfeksiyonları iyileşmek için yardımcı olabilir. Bir böcek ısırığı iyileşmek için iyi bir alternatif görevi görmektedir. Bunu denemek için tahriş olmuş bölgeye bu bitkinin jel halini uygulamak çok büyük fayda sağlar.

Astek böcek ilaçlama firması olarak gerek böcek ilaçlama konusunda, gerek böcek sokması gibi durumlarda sizlerin faydalanmanız için bilgi amaçlı yazılar ile yardımcı olmayı amaç edindik. Böcek ve haşere sokması yaşanmaması için önleyici ilaçlama her yıl böceklerin üreme dönemi gelmeden alınması gereken bir ilaçlama servisidir. Zehirli haşere sokması sonrasında ölümcül durumlar ve ciddi yan etkiler yaşanmaması için önceden tedbir almak şarttır. Bu nedenle yürüyen ve uçan tüm böcek sokmalarında olası üzücü durumların yaşanmaması için önleyici ilaçlama hizmetleri büyük önem taşır.

Böcek Türleri Ve Özellikleri

Böcek bu kelime bile pek çok insan için ıyy dedirtmeye yeterli olsa da aslında böcekler hayatımızın vaz geçilmez unsurlarından biridir. İlaçlama elbette zararlı böceklere karşı sıkça yapılmaktadır. Böcek hastalıkları diye tabir edilen böceklerden bulaşan hastalıklar insan sağlığı açısından ciddi zararlara neden olur. Böceklerin yaşam alanlarından arındırılması ve binalara girişlerinin engellenmesi sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Böcek bilimi böceklerin yapısını inceleyen ve böcekleri sınıflandıran bir dal olup, haşere anotomisi ve haşere çeşitlerinin belirlenmesinde önemli görev üstlenir.

Bu yazıda böcek ve böceklerin yapıları hakkında çeşitli bilgilere yer verip aslında doğal yaşam alanlarında yaşam süren haşere ve böcek türlerinin insanlar için çok fazla faydaları olduğuna tanık olacağız. Böceklerin anten veya duyarga yapıları, eklem bacaklılar (Arthropoda) şubesinin altı bacaklılar (Hexapoda), çok bacaklılar (Myriapoda), kabuklular (Crustacea) ve soyu tükenmiş trilobitler (Trilobitomorpha) alt şubelerinde görülen duyu organı olarak gelişmiş hareketli baş uzantısıdır.

Eklem bacaklıların diğer alt şubesi olan ve akrep, kene ve örümceklerin yer aldığı keliserliler (Chelicerata) alt şubesinde duyarga yani böcek anteni bulunmaz. Böcek ve haşere türlerinde genellikle başın ön bölümünde yer alan, belirli sayıda duyu yapısı taşıyan duyargalar, çoğunlukla çift sayıda yer almaktadır. Kabuklu böceklerde iki çift, diğer alt böcek guruplarında bir çift olur. Koku alma, dokunma, bazı durumlarda işitme ve tat alma (Zar kanatlıların birçok türünde) duyu organları taşırlar.

Bazı böcek türlerinde, biçimleri erkekte ve dişide değişik olarak görülmektedir. Böceklerde bulunan duyargalar, insandaki göz kadar gerekli ve haşereler için değerli yapılardır. İçten çeneliler (Entognatha) sınıfında duyarga bulunmaz. Onun yerine ön bacaklar bu iş için uyarlanmıştır. Diğer iki takımı olan çatal kuyruklular (Diplura) ile sıçrar kuyruklular (Collembola) takımlarında ise gerçek segmentli duyarga bulunur. Son segment hariç duyarganın tamamı kaslarla donatılmıştır ve her biri ayrı ayrı hareket etme yeteneğine sahiptir.

Böceklerde Beslenme Nasıl Olur?

Böceklerde Beslenme bazı türlerde otçul ve bitkilerden beslenerek, bazı böcek türlerinde ise etçil ve kanla beslenme şeklinde görülmektedir. Evde görülen böcek çeşitleri insanların tükettikleri gıdalar başta olmak üzere, evdeki diğer malzeme ve insanların deri kalıntısı, saç kılı, tırnak ve kanlarını emerek beslenen haşere türleri de mevcuttur. Bilindiği gibi böcek türleri çok fazla çeşitleri olan haşere türleri olup değişik yapı ve beslenme özellikleri olması son derece olağandır.

Böcekler günümüzde tespit edilmemiş yaklaşık olarak bir milyon türde farklı böcek türü tespit edilmiştir. Büyüteçle görebileceğimiz kadar küçük böcekler vardır. Bunlar arasında mayt, mite, toz akarı, beyaz toz ve nem böcekleri evlerde karşılaştığımız minik haşerelerdir. Aynı zamanda zehirli ve sert kabuklu olanlar yanında fareden daha büyük boyutlara ulaşan türlerinde görüldüğü bilinmektedir. Yassı, uzun, siyah ya da farklı renkte, tombul ya da zayıf birbirinden farklı bir çok türde böcek bulunmaktadır. Bazı böceklerin vücutlarında dikensi tüyler ve kırkayak çıyan gibi çok bacaklılar da mevcuttur.

Böcekler Hakkında Bilmeniz Gereken çoğunlukla yiyecek ayrımı yapmazlar. Etrafındaki her türlü hayvanı ya da bitkiyi yiyebilme kapasitesine sahip olmaları nedeni ile, kağıttan kumaşa, poşetten, böcek ölüsüne, deri kalıntısından tırnak ve saça kadar çok değişik şeyleri tüketirler. Kimi böcekler bitki özlerini yerken, bazı zararlı böcekler de kan emerek beslenirler. Ama en ilginci, kumaş ve odun yemeyi seven böcekler olarak dikkat çeker. Pire, bit, tahta kurusu, kuş biri gibi küçük böcekler kan emicilere örnek teşkil edip insanların sağlığında bozulma ve hastalık virüslerine taşıyıcılık yaparlar.

Odun yiyen böcek olarak tahta kurdunu, kumaş yemeyi seven böceğe de güveyi örnek verebiliriz. Böceklerle beslenen kertenkele, akrep, hamam böceği, örümcek gibi zararlılar yanında rutubetten beslenen ve üreyen böceklerin olması da oldukça ilginçtir. En Tehlikeli Böcek olarak bilinen kene, örümcek, zehirli karınca, eşek arısı, akrep, sivri sinek gibi zararlı haşereler insanların hayatını ciddi anlamda tehdit etmektedir. Böceklerin beslenmesi kadar üreme ve yaşam alanları da ilginçtir.

Böcekler Nasıl Ürer Ve Çoğalır?

Böcekler hakkında bilinmesi gereken genel olarak ayrı eşeyli irili ufaklı çeşitli görünüme sahip canlılardır. Ancak nadir olsa da birkaç örnekte iki eşeyin ayni bireyde temsil edilmesi yani hermafroditizim veya (Gynondromorphizim) görülür. Buna en iyi örnek pamuklu bit, Icerya purchasi’ dir. Böceklerde çoğalma sistemi abdomende bulunan bir organ grubudur. Erkek ve disi çoğalma sisteminin kısımları arasında oldukça güçlü bir paralellik olduğu gibi her iki sistemin birçok yanı bilateral simetrili özelliktedir.

Dişi böcek çoğalma sistemi esas olarak yumurtaların oluştuğu bir ovariol grubu, spermaların depo edildiği bir spermateka ve yumurtaların vücudun dışına çıkarılma görevini gören bir kanal sisteminden ibarettir. Tipik dişi bir böcek çoğalma sisteminde her biri vücudun bir yanında olmak üzere 2 adet ovaryum mevcuttur. Ovaryum çok sayida yumurta borucuklarından oluşur. Her bir ovariol anterior olarak terminal filament denen bir tutunma ipliği ile son bulur. Ovariolün üst bölgesinde gelişmekte olan yumurtalar ve bunun altında olgun yumurtalar bulunur.

Ovariolün kaide kisminda pedicel denen küçük bir kanal vardır. Her grubun pedicelleri birleserek bir calyxi oluşturur. Calyx’lerin her biri lateral ovidukt içersine açılır. Her iki yanda yer alan lateral oviduktlar, median oviduktu meydana getirmek üzere aralarında birleşirler. Median ovidukt ya doğrudan dişi yumurta koyma borusu (ovipositor) ile birlesir veya ovipositor ile birleşen yumurta odacığı açılmaktadır.

Böcekler nasıl ürer? böceklerde çoğalma nasıl olur? kısaca değinip bazı haşere ve böcek türlerinin yumurtlama yolu ile, bazıları da doğum yaparak üreme eğilimindedir. Bu yazıda böcekler nasıl beslenir? böcekler ne yer? evdeki karşılaştığımız pek çok haşere nasıl ürer anlaşılması için böceklerin beslenme şekli ve üreme yöntemi hakkında bilgi vermeye çalıştık. İnsanların hastalanmasına sebep olan böcekler olduğu gibi zehirleyip ölüme yol açanların da olması konutlarda böcek ile mücadeleyi zorunlu kılmaktadır. Ancak doğal ortamlarında zararlı olarak bilinen pek  çok böcek aslında insanlar için son derece faydalıdır.

Böcek Bilimi Nedir?

Böcek ve haşere türlerini inceleyen bilim dalına Türkçe olarak böcek bilimi demek daha doğrudur. Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyen entomalog ve biyolaglardan oluşmaktadır. Böcek bilimci uzmanlara entomolog ya da böcek bilimci adı verilir. Hayvanlar aleminin en kalabalık sınıfı olan Insecta, yani böcek türleri 700 bini aşkın bilinen türün yanı sıra, en az o kadar tanımlanmamış böcek türünü kapsadığı tahmin edilmektedir. Böylesine zengin bir tür çeşitliliği gösteren böcekler hakkında doğal olarak insan yaşamında öbür hayvanlardan çok daha büyük bir önem taşır.

Günümüzde böcek ve haşere türleri adli entomoloji olarak bilinen adli vakaları çözmekte de kullanılmaktadır. Biyolojinin diğer alanları gibi entomoloji de birçok alt dala (sistematik entomoloji, ekoloji, etoloji, fizyoloji ) gibi dallara ayrılmıştır. Bu alt dalların çoğunda hem uygulamalı, hem de salt araştırmaya yönelik çalışmalar yapılır. Uygulamalı entomoloji çalışmaları böcekleri zarar ve yararları açısından incelerken, kuramsal araştırmaların amacı tüm böceklere ilişkin temel bilgileri derlemektir.

Uygulamalı entomoloji, tarla ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile ormancılık gibi alanlarla yakından ilişkilidir. Bugün çağdaş entomoloji çalışmalarının odak noktası hala taksonominin tanımlama evresindedir. Pul kanatlılar takımından kelebekler ve güveler gibi en iyi incelenmiş gruplarda bile sürekli yeni türler tanımlandığı için daha pek çok böcek gün yüzüne çıkarılmayı beklemektedir. Larva erişkin biçimleri birbirinden çok farklı olan tüm başkalaşmalı böceklerin erişkinleri dışında, böceklerin yaşam evrelerini tanımlamak genellikle son derece güçtür. Bu nedenle böcek bilimi haşere ve böceklerin sınıflandırılıp tanımlanmasında büyük önem taşır.

Böcekler Hakkında önemli olan zararları kadar son derece hayati faydaları olan ve insan ırkının devamlılığı açısından zorunluluk teşkil eden canlılardır. Böcek bilimi nedir? entomoloji olarak nitelenen böcek bilimine kısaca böceklerin türevini ve özelliklerini araştıran bir bilim dalı demek hiçte yanlış olmayacaktır. Pek çok insan böcek hakkında bilgi aradığı için bu konuda bir yazı ile sizlerin bilgi edinmenize yardımcı omayı uygun gördük.

Böcek İle Mücadele Nasıl Olmalıdır?

Böcekler hakkında önemli olan haşere ile mücadele dış alanlarda bitki ve ağaçların korunması için yapılırken apartman etrafı ve konutlarda insanların huzuru ve sağlığını korumak için yapılmaktadır. Böcek ile mücadele için doğal önlemler başlangıç aşamasında kaçırma ve engelleme özelliği görürken, üreme aşamasında ilaçlama yapılarak böcekler ile mücadele edilmesi şarttır. Apartman ve dairelere böcek girmesi durumunda yapılacak yanlış ve hatalı böcek ilaçlama durumunda bazı böcekler bağışıklık kazanabilir ve dirençleri artan böcekleri mekanlardan söküp atmak çok zorlaşır.

İlaçlama konusunda uzman, eğitimli ekiplerce çalışan, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı böcek ilaçları kullanan profesyonel firmalar ile çalışmak ve bilinçli ilaçlama desteği sayesinde zararlı böcek ve haşerelerden kurtulmak çok daha isabetli ve kalıcı çözüm için gereklidir. Tahta kurusu, pire, ağaç kurudu, kuş biti, kertenkele, toz akarı, beyaz nem böceği ile mücadele, kokulu ilaçlarla ve ulv ilaçlama tekniği kullanılarak yapılmalıdır. Aksi takdirde bu böceklerden mekanlarınızı arındırmak asla mümkün olmayacaktır.

Hamam böceği, kalorifer böceği, karınca, sinek, örümcek, gümüş böceği, kulağa kaçan gibi haşere ve böcek ile mücadele kokusuz ilaçlar kullanılarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Jel ilaçlama ise hamam böceği, kalorifer böceği, karınca ve gümüş böcekleri ile mücadele için siz mekanda iken hiçbir hazırlık yapmanızı gerektirmeden uygulanabilir. Kokusuz sıvı ilaçlamada veya jel ilaçlama da mekanı terk etmeye gerek olmazken kokusuz sisleme uygulamada evden çıkmak gerekir.

Evde böcek görülmesi aslında başka böceklerinde varlığına açık bir işaret olarak algılanmalı ve hemen vakit kaybetmeden haşere ilaçlama servisi alınmalıdır. Böcek ve haşere çeşitleri tükettiğimiz gıda ve kullandığımız eşyalara bıraktıkları salya ve dışkılarla bulaştırdıkları mikropları sağlığımızın bozulmasında en önemli etkenlerden başta gelenleridir. Böcek Hakkında ve haşere çeşitleri hakkında bilgi edinmek böcek mücadelesinde daha kalıcı sonuçlar almada faydalı bir işleve sahiptir. Astek böcek ilaçlama firması böcek ve ilaçlama konularında son derece birikimli bir ekiptir. Hamam Böceği Nerede Yaşar? yazımızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir