0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Böcek İlaçlama Uygulama Yöntemleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Böcek İlaçlama Uygulama Yöntemleri ile ilgili arayışlar yaşanılan haşere şikayetleri sonrasında oldukça fazladır. Böcek ilaçlama hizmeti değişik yöntem ve böcek ilaçları kullanılarak verilmektedir. Kurumsal ilaçlama firmaları bu konuda eğitimi tam olan her türlü böcek ve kemirgen için değişik yöntemler ve en iyi haşere ilaçları kullanan ekiplerin başında yer alır. Haşere ilaçlama sadece belirli böcekler için yapılan bir uygulama değildir. Gerek açık alanlardaki bahçe ve bitki zararlıları için ilaçlama gerekir.

Apartman ve sitelerde ortak kullanım alanlarında ortaya çıkan zararlı böcekler için şarttır. Ev ve işletmelerdeki yaşanılan böcek şikayetlerinin ortadan kaldırılması için akademik eğitime sahip haşere ilaçlama firmaları bu konuda daha başarılı çözümler sunar. Kurumsal ilaçlama sadece bir firmanın büyük olması ile alakalı bir durum değildir. Piyasada ilaçlama hizmetleri veren pek çok ekip olmasına karşın bu işi hakkıyla yapan firmaların varlığı maalesef tartışılır.

Çünkü genellikle kazanç odaklı ilaçlama çözümleri verildiği için müşterilerin yaşadığı haşere şikayetlerini tam olarak ortadan kaldırmada pek çok firma istenilen sonucu sağlayamamaktadır. İnsanların en fazla sıkıntı yaşadıkları böcek şikayetlerinin arasında pire ilaçlama, tahta kurusu ilaçlama, toz akarı ilaçlama, beyaz nem böceği ilaçlama, kertenkele ilaçlama, tahta kurdu ilaçlama uygulamaları en fazla sorun yaşadıkları ilaçlama türleri arasındadır.

Bu böceklerin dirençli yapıları çoğu zaman tek ilaçlama ile ortadan kaldırılmasına yeterli olmamaktadır. İnsanlar internete girip arayışa başladıkları zaman böcek ilaçlama yorumları içerisinde çok değişik şikayetlerin yaşandığına ve insanların adeta kabusu haline gelen minik nokta kadar böceklerin varlığına şahit olurlar. Aslında insanların bilmesi gereken böceklerin boyutları küçüldükçe şikayetlerinin önlenmesininde o denli zorlaştığı malumdur. Piyasada ilaçlama servisi veren pek çok firma bayer ilaçlama ürünlerini kullanmaktadır.

En Etkili Yöntemler En Kalıcı Çözüm Sağlar

Bazı ekipler en iyi ilaçlama uygulamasını yapıyoruz demesine karşın bazı böcek şikayetlerinde ne yazık ki verdikleri vaatleri karşın çaresiz kalırlar. Bu böcekler hakkında yeterince bilgi sahibi olunmamasından ve kullanılan ilaçların yeteri kadar etkin aktif madde içermemesinden kaynaklanır. Özellikle toz akarının bazı türleri bilinen böcek türleri içerisinde en zor ölenler olarak öne çıkar. Bu gibi böcek şikayetlerinde garantili ilaçlama yapmak söz konusu değildir.

Bunu müşterilere böylece anlatmak ve ne gibi önlemleri almaları gerektiğini hatırlatmakta fayda vardır. Çünkü insanları boş beklentiler içine sokmak onların hayal kırıklığı yaşamasına sebep olmaktadır. Böcek ilaçlama uygulama yöntemleri değişik uygulama ve farklı ilaçlar yardımı ile haşere çeşitlerinin özelliğine göre yapılır. Ayrıca fare türleri için kemirgen uygulamaları olarak değişik teknikler kullanılır. İlaçlama yöntemi 3 farklı özelliğe sahiptir Haşere ilaçlama özellikle sprey uygulama da kalıcı böcek ilaçlarının kullanılmasına hedefler.

Bu böcek ilaçları haşerelerin aktif olduğu yüzeylere doğrudan ve direkt olarak uygulanmaktadır. Bu ilaçların uygulanacağı bölgeler, böceğin cinsine göre değişkenlik göstermektedir. Sıvı yöntemde ilacın püskürtüldü yüzeylerde uygulama tarihinden itibaren ilacın etkisi yaklaşık olarak 30-40 gün uygulandığı ilk gün gibi yüzeyde kalıcılığını devam ettirir. Bunun için buralarda uygulamadan sonra hemen ıslak temizlik yapılmaması oldukça önemlidir. Aksi takdirde böcek ilacının etkisi zayıflatacak böceklerin ölmeleri engellenir.

Spreyli yöntemle uygulanan ilaç yüzeydeki böcekleri etkileyebilir ve dip bölgelerdeki böcekleri ve yumurtalarını teması edemediği için yumurtadan çıkan yavru böcekler varlığını sürdürür. Bunun için de ilacın kalıcı etkisine maruz kalarak imha olmaları şarttır. Bu nedenle evde 2-3 hafta ıslak temizlik yapmamak oldukça faydalıdır. İkinci bir yöntem olan jel ilaçlama uygulaması belirli böcekler üzerinde uygulanır.

Sıvı Ve jel İlaçların Özellikleri

Kokusuz jel ilaçların uygulandığı böcekler arasında hamam böceği çeşitleri, karıncalar bazı durumlarda gümüş böcekleri gelir. Bunun dışında kalan böcekler için hiçbir faydası olmadığı özellikle bilinmelidir. Jel böcek ilacı haşerelerin yuvalandıkları kısımlara, fayans çatlaklarına, duvardaki kırık bölgelere, elektrik prizlerinin diplerine, beyaz eşyaların ve elektronik eşyaların arka kısımları ile motor bölümlerine, kapı pervazları, dolap içleri ve parke kenarlarına uygulanır.

Jel ilaçlama uygulaması öncesinde herhangi bir temizlik ya da hazırlık yapmaya gerek yoktur. Bu uygulamanın ortamdaki kalıcılığı oldukça fazladır. Hamam böceği ilacı uygulandıktan sonra böcek jeli bırakılan noktaların 3 ay kadar silinmeden bekletilmesi önemlidir. Diğer kısımlarda ıslak temizlik yapılabilir ama jel ilacın uygulandığı kısımlarda ilaçlamaya karşı temizlik yapmak sakıncalıdır.

Çünkü bu böcek jeli bırakılan yerleri silerseniz hiç ilaçlama yaptırmamış gibi bir konuma düşersiniz. Böcek jeli domino etkisiyle böcekleri ortamdan arındıran önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle hamam böcekleri için özel üretilmiş bir ilaç olup jel böcek ilacını yiyen bir hamamböceği yuvasına giderek orada ölür. O böceğin ölüsünü yiyen diğer böceklerde bünyesindeki zehre maruz kalarak teker, teker ölmeye başlar.

Bilinmesi gereken haşere ilaçlama yöntemi böceklerin türüne, bulunduğu ortamın özelliğine göre seçilmek zorundadır. Bu işi hangi böcek üzerinde hangi yöntem çok daha etkili olur? çok iyi bilen ilaçlama firmalarının yapması çok daha başarılı bir sonucun alınmasını sağlar. İlaçlama uygulama yöntemlerine dilerseniz kısaca bir göz atalım. Çünkü bu konu oldukça önemlidir. Ve insanlar bu gibi durumlara gözden kaçırıp pek dikkat etmezler.

Kimyasal Böcek İlaçları İle Yapılan Haşere Mücadelesi

Kimyasal böcek mücadelesi sentetik içerikli özel üretilen ilaçlar kullanılarak yapılır. Bu haşere ilaçlama uygulamalarında böceklerin türü ve yoğunluğu önemlidir. Böcekler için uygulanan ilaçlama yöntemleri birden fazla özellik barındırır. Kimyasal haşere ilaçlama çeşitlerini sayacak olursak sıvı spreyli, dumanlama ve yemleme şeklindedir.

Böcek Üreme Bölgelerine Hacimsel İlaçlama Uygulaması

Bu daha çok sivrisinek ve karasineklerin üreme bölgeleri olan su birikintileri, atık alanlar, sazlık bölgeler ve çöplükleri olarak dikkat çeker. Kısaca buna larvasit mücadelesi denilebilir. Bu haşerelerin larvaları üzerinde etki gösteren kimyasal ilaçlar yardımı ile yapılır. Uçkun mücadelesinde kullanılan larvasit ilaçlarının kalitesi ve çeşidi özenle seçilerek uygulanması gerekir. İlaçlama yapılan bölgelerde 3 ay kadar etkisini sürdürmesi temin edilmelidir. Özellikle uygulanacağı bölgeler foseptik alanlar, su birikintileri, süs havuzları, çöplük bölgeler, kanalizasyonlar ve sazlık bölgeler gibi ortamlardır.

Belediyelerin daha fazla yaptığı bu mücadele genellikle yaz mevsimi boyunca periyodik olarak belirli aralıklarda yapılır. Haşerelerin üreme, dinlenme alanlarına insektisit böcek ilacı uygulaması pulvazitör cihazların yardımı ile yapılır. Buna kısaca sprey ile uygulamada denilebilmektedir. Uygulandığı bölgelerde ilacın kalitesine göre 6 aya kadar etki sağlamaktadır. Yeni nesil böcek ilaçları olarak son dönemlerde üretilen mikrokapsül haşere ilaçları uygulandıkları alanlarda uzun süre kalıcılık sağlamaktadır. İlaçlama sırasında ortamda bulunan canlı böceklere etki göstererek kısa sürede ölmelerine sebep olur. Ancak bu ilaçların kalıcı etkileri de göz ardı edilmemelidir.

Kemirgen Mücadele Uygulaması

Böcek ilaçlama uygulama yöntemleri arasında zehirli yem uygulaması olarak bilinen bir içeriktir. Fareler ile mücadele zehirli yemler yardımı ile fare ve kemirgenlere karşı uygulanır. Bu zehirli ilaçlar kısaca mum blok, fare macunu, fare pastası, fare keki olarak adlandırılan ürünlerdir. Farelerin yapıları böceklere oranla daha dirençli olduğu için bu ilaçların üretiliş gayesi farelerin sadece birine değil tüm farelerin saklandıkları bölgelerde imha edilmesine sebep olacak şekilde üretilmiştir.

Bu nedenle fare yemini tüketen bir fare hemen ölmez. Belirli bir süre yaşama şansı bulur ve gider yuvasında ölür. Çünkü fareler oldukça çekingen ve şüpheci hayvanlar oldukları için fare yemi yedikten sonra hemen ölseydi etkisiz kalırdı. Ölü fareyi koklayan ve farenin neyi tükettiğini hissedecek diğer fareler bu ilaçlardan bir daha yemeyecek ve ortamda yapılan fare mücadelesi tamamen sonuçsuz kalacaktır.

Kokusuz Haşere İlaçlama Uygulaması

Kokusuz ilaçlar genelde pek çok böcek türü için etkili olmasına karşın zor ölen bazı böcekler için etkisiz kalabilmektedir. Uygulanış şekli spreyli olarak belirli bölgelere püskürtme yöntemi ile uygulanır. Karınca, gümüş böceği, güve, kırkayak benzeri haşereler için faydalıdır. Pulvazitör yardım ile uygulanan kokusuz ilaçlama yöntemleri çoğunlukla ortamdan çıkmanıza gerek bırakmaz. Kokusuz haşere ilacı hayvan ve insanların sağlığı açısından bir problem oluşturmamaktadır. Ancak ilaç uygulanan yüzeylerde evcil hayvanların böcek ilacını yalaması çeşitli sıkıntılara sebep olmaktadır.

Bu nedenle ilaç uygulanan yüzeylerin kuruyana kadar hayvanların bu bölgelere yaklaşmaması temin edilmelidir. Genellikle daire içleri, işletmeler ve apartman içlerinde uygulanan sıvı kokusuz ilaçlama insanların yoğun dolaşım yaptığı bölgelerde oldukça güvenlidir. Herhangi bir zehirlenme riski yaşanmasına sebep olmadığı için sürekli açık olan işletmelerde sıkça uygulanan bir yöntemdir. Ofis, okul,, hastane, restoran gibi işletmelerde periyodik olarak kokusuz ilaçlama hizmeti verilmektedir.

Az Kokulu Böcek İlaçlama Yöntemi

Genellikle karışım etkili ilaçların bir araya getirilmesi ile uygulanan kokteyl şeklinde son derece etkili bir böcek ilaçlama şeklidir. Daha çok küçük minik haşereler olarak bilinen böceklerin yoğun olduğu ortamlarda tercih edilmektedir. Kokulu böcek ilaçlama yöntemi spreyli olarak uygulanabildiği gibi daha çok buharlı yöntem diye tabir edilen ulv makinesi ile yapılmalıdır. Karışım az kokulu ilaçlar haşereleri yuvalarından çıkararak ilacın yan etkisine maruz kalmalarını sağlar. Genellikle yatak böcekleri olarak bilinen tahtakurusu,, pire kuş biti, toz böceği, beyazını nem ve rutubet böcekleri, akrep ve kertenkele gibi insanların adeta kabusu olan haşereler üzerinde en fazla etki gösteren yöntem olarak dikkat çeker.

Kapalı alanlarda bu tür ilaçlar oldukça etkilidir. Pis olarak tabir edilen bölgelerde böcek yoğunluğunun kırılması için oldukça faydalıdır. Özellikle bodrum, depo, kalorifer dairesi ve aşırı derecede böcek yoğunluğu olan mekanlarda gerekli tedbirler alınarak uygulandığı zaman böcek yoğunluğunun ciddi oranda ortadan kaldırılmasına neden olmaktadır. Ancak bu uygulama son derece kapsamlı bir etki gösterdiği için profesyonel ekipler tarafından gerekli donanım ve tedbirler alınarak uygulanmak zorundadır.

Haşereler İle Fiziksel Mücadele

Böcek İlaçlama Uygulama Yöntemleri arasında kimyasal çözümler yoğun olarak kullanılmaktadır. Ancak bazı durumlarda kimyasal uygulamalar tek başına uzun süreli çözüm sağlayamamaktadır. Bunun nedeni sürekli dışarıdan böcek girişlerinin yaşanması ve ilacın etkisinin geçmesi ile yeniden ortamda böceklerin yoğunluğunu artmaya başlamasıdır. Bu nedenle fiziksel haşere mücadele uygulaması da oldukça önemlidir. Fiziksel mücadele yönteminde yürüyen ve uçan böceklerin ve haşerelerin ortamlara girmesini engellemek esastır.

Ayrıca kemirgenlerin insanların bulunduğu ortamlara ve işletmelere girmeleri ciddi manada zarar ve sorunlara yol açmaktadır. Yaşam alanlarının bu tür haşere ve kemirgenlerin yuvası haline gelmesini önlemek için fiziksel mücadele oldukça önemlidir. Çünkü dış bölgelerden içeriye sürekli kemirgen ve böcek girişi yapılan ilaçlamanın etkisini de ciddi anlamda azaltır. Bu nedenle açık bölgelerin dikkatlice kapatılması kapı pervazları, duvar çatlakları, fayans araları, açık havalandırmalar, pis su giderleri, kırık dökük boru etrafları ve etraftaki rutubet ve nemin ortadan kaldırılması fiziksel mücadelede önemli yer tutar.

Unutmayın ilaçlama uygulama yöntemleri ne kadar bilinçli olursa, sonuçta o kadar uzun süreli ve faydalı olur. Bu nedenle böcek ilaçlamayı bir bütün olarak düşünmek mekandan böceklerin arındırılması kadar mekana böceklerin girişlerinin de ortadan kaldırılmasını sağlamak önemli bir etkendir. Atlas Türk ilaçlama olarak ilaçlama uygulama yöntemlerini bilinçli bir şekilde yapıyor, insanlara nelere uymalarını gerektiğini hatırlatıyoruz. En etkili ilaç ve uygulamalar ile sizleri yaşadığınız böcek şikayetlerinden kurtarıyoruz.