Böcek İlaçlama Şekilleri

Böcek İlaçlama Şekilleri

Böcek İlaçlama Şekilleri ev ve iş yerlerindeki zararlı haşerelerin yok edilmesi için uygulanır. Toplum sağlığının korunması için böcek ilaçlama son yıllarda giderek önemini artıran bir servis hizmeti haline gelmiştir. Yaşam alanlarına açık yerler ve zayıf noktalardan giren böceklerin konutlardan arındırılması için çeşitli kimyasallar ve haşere mücadele teknikleri ile yapılmaktadır. İlaçlama şirketleri halk sağlığı alanında bilinçli ve akademik eğitime sahip ekipler olup zararlı böceklerin insanlar için oluşturduğu tehlikeyi önlemek amacı ile kurulmuş ruhsatlı ilaçlama firmalarıdır.

Açık alanlar ve kapalı mekanlarda farklı teknikler kullanılarak zararlı böcekler ve kemirgenler için kullanılan temel böcek ilaçlama yöntemleri günümüzde en çok bilinen haşere ilaçlama şekilleridir. Sizler için bu ilaçlama uygulama tekniklerini kısa bir şekilde açıklamak yerinde olacaktır. Haşere ilaçlama şekilleri açık ve kapalı alanların durumuna bağlı olarak yapıldığı gibi haşere çeşidi ve böcek yoğunluğu ile bağlantılıdır. En fazla kullanılan Böcek İlaçlama şekilleri zaten herkesin bildiği ama genelde yanlış hizmet talebi neticesinde sonuç almayı zorlaştırdığı bilinmektedir.

Jel İlaçlama Yöntemi Ve Yapılışı

Jel hamam böceği ve karınca ilaçları diğer sıvı böcek mücadele ürünlerine oranla daha sağlıklı ve daha zahmetsiz olan bir ilaçlama türü olup sınırlı sayıda haşere türünde etkili olan bir haşere mücadele sistemidir. Hamam böceği türleri için özel olarak üretilmiş son derece etkili ve hamam böceklerine yumurta bıraktırmayan özellikte bir ilaçlama şeklidir. Böceklerin yuvalandıkları bölgelere direkt olarak noktacıklar şeklinde mercimek tanesi büyüklüğünde uygulanan bir ilaçlamadır.

Hamam böceği, karınca, ve gümüş böcekleri için etkili olup jel böcek yemini yiyen böcekler yuvalarına gidip orada ölür ve o böceğe temas eden diğer haşereler onun cesedini yiyen hamam böcekleri zincirleme bir etki ile ortadan kaldırılarak son derece etkili bir ilaçlama yapılmasına olanak sağlar ve kesinlikle temizlik yada koku bırakmadığı gibi evde her hangi bir hazırlık yapılmasına gerek olmaz. En iyi yönü son derece sağlıklı olması, mekanı kapatmaya ihtiyaç duyulmaması ve herhangi bir hazırlık yada temizlik istememesidir.

Kokulu Böcek İlaçlama Yöntemi ve Uygulaması

Genel haşere mücadele yöntemi olarak insanların en fazla talep ettiği bir ilaçlama türüdür. Kokulu haşere imha yöntemi sisleme makinesi ve sırt pompası kullanılarak yapılabilen bir mücadele şekli olup açık alanlar ve kapalı mekanlarda uygulanan en etkili haşere ilaçlama uygulamasıdır. Kokulu ilaçlama bilinçli ekip ve tecrübeli elemanlar ile yapılması gereken gerekli donanım malzemesi olarak kimyasal maske, koruyucu tulum, eldiven, ve ulv cihazı kullanılıp yapılmaktadır.

Yeterli alt yapı ve eğitime sahip olmayan kişilerin bu yöntemi uygulaması hem kendisi hemde diğer insanlar için risk oluşturur. Kokulu böcek ilaçlama her böcek türüne karşı kullanılabilen çok etkili bir yöntem olsa da mekanda temizlik ve belirli bir süre kapatılması gerektiği için sürekli açık olan yerlerde ve bazı imalathanelerde uygulanması pek mümkün eğildir. Bu uygulamada kullanılan ilaçlar ruhsatlı olmalı ve kanserojen etkisi bulunmamalıdır. Genel haşere mücadele şekli olup oldukça keskin koku yayar.

Kokusuz Haşere İlaçlama Yöntemi

İnsanların bazı durumlarda evlerinden çıkması söz konusu olmaz. Özellikle yatalak hasta, küçük bebek, ve 24 saat hizmet veren iş yerleri ve hastaneler gibi yerlerde sıkça kullanılan bir haşere ilaçlama şekli olup zor ölen böcek türleri hariç diğer haşereler üzerinde etkili olur. Kokusuz ilaçlama pire, akrep, kertenkele, tahta kurusu, ağaç kurdu, toz ve nem böceği gibi zor kontrol altına alınan haşereler için zayıf kalmakta olup yoğun hamam böceği olan mekanlarda uygulanması pek tavsiye edilmemektedir.

Kokusuz ilaçlama şekli sırt pompası ile ve spreyleme şeklinde uygulanıp ilaçlama yapılan zeminlerin en az bir hafta silinmeden bekletilmesi haşerelerin ilaçla temas ederek yok edilmelerini sağlamak için zorunludur. Kokusuz ilaçlama açık alanlar ve bahçeler için pek etkili olmadığı için ev ve iş yerlerinde uygulanmaktadır. Yatak böcekleri olan akar, tahta kurusu, pire benzeri böceklerde uygulanması tavsiye edilmez. Ancak diğer pek çok haşere için evden çıkmadan Kokusuz Böcek İlaçlama Şekilleri rahatlıkla tercih edilebilir. Dilerseniz Evde Böcek ilaçlaması yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir