0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Böcek İlacı Zehirlenmesi

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Böcek ilacı zehirlenmesi, özellikle yaz dönemlerinde hem konutlarda, hem de açık alan ilaçlamalarında hemen herkesin karşılaşabileceği durumlardan biridir. Evde böcek ilaçlama esnasında tedbir alınmadan yapılacak böcek ilaçlama oldukça tehlikeli sonuçlara sebep olacağı için mutlaka deneyimli elemanlar ve ekip tarafından yapılmalıdır. Bilgisiz kişilerce yapılan ev ilaçlama sonrası zehirlenme riski çok fazla karşılaşılan durumlardan olduğu için bireysel olarak ilaçlama yapılması çok risklidir.

Peki ilaçlama zehirlenmesi neden yaşanır. Ne gibi şartlara riayet etmek gerekir? öncelikle ilaçlamadan önce alınacak tedbirler insanların sağlığı açısından oldukça önemli olup mutlaka tam uyulması gerekir. Ev ilaçlamadan önce mutfakta açık gıda maddelerinin kaldırılıp sıkıca ağızlarının kapatılması ve poşet içine konulması gerekir.

Böcek İlaçlama Zehirlenmesi en fazla gıda ve mutfak eşyalarından kaynaklı olmasına karşın ilaçlanan mekana erken girip havalandırma yapmadan içeride kalmakta büyük risk taşır. İlaçlama zehirlenmeleri amatör olarak uygulanan ilaçlar sonrası daha fazla yaşandığı için gerekli kuralların göz ardı edilmesi büyük tehlikedir. Mutfak ilaçlaması çok hassas bir ilaçla türü olup hamam böceği, akrep, çıyan, pire, tatarcık ve güve gibi böceklerin imhasına yönelik yapılan ilaçlama sırasında böcek ilacı hemen her tarafa nüfuz eder.

Bu nedenle açıkta gıda bırakılmamalı, tezgah üzerinde yağ, şeker, çay, su, benzeri şeyler mutlaka kaldırılmalı ve ağızları sıkıca kapatılmalıdır. Ayrıca sisleme böcek ilaçlaması çok etkili bir yöntem olduğu için tencere tabak gibi mutfak eşyalarının mutlaka ilaçlama sonrası yıkanması zorunludur.

Böcek İlaçları Neden Zehirler?

Açık alanlarda yapılan ilaçlama sonrası zehirlenme genellikle solunum yolu ile yada ilaçlı bir yiyeceği yıkamadan yiyerek yaşanmaktadır. Ayrıca ilaçlama yapan kişi eldiven ve maske kullanmadan ilaçlama yapar ve elini yıkamadan sigara içip bir şeyler yer ise böcek ilacı zehirlenmesi yaşaması mümkün olmaktadır. İlaçlamadan sonra zehirlenme durumları ise daha çok ev ve işletmelerde ya bilinçsiz böcek ilaçlama yapılmasından, yada gerekli uyarıları dikkate almayan kişiler sebep olur.

İlaçlama esnasında en fazla ilaçlamayı yapan kişi risk altında olup gerekli tedbirleri alarak yeterli donanımla ev ilaçlaması yaptığı zaman bir terslik yaşanmaz. Ancak sis şeklinde uygulamalarda çok daha titiz davranılmalı, mekanda açık pencere, kapı, havalandırma, ve binaya açılan her hangi bir boşluk olmadığından kesin emin olunmalıdır.

Sisleme yöntem çok etkili olmasına karşın en fazla risk taşıyan uygulamaların başında gelir. Bu nedenle amatör kişiler yapamaz. Ev ve iş yerlerinde her türlü tedbirler deneyimli ilaçlama teknisyeni tarafından tam olarak alındıktan sonra böcek ilaçlama yapılır. İçeride sadece uygulama personeli bulunur ve kesinlikle başka kimse bulunamaz. İlaç zehirlenmesi ciddi sonuçlara neden olabileceği için mutlaka uyarılara uyulmalı tedbirsiz ve önemsemeden uygulama asla yapılmamalıdır.

Belirtilen süre kadar mekan kapalı tutulmalı daha sonra içeri girip pencereler açılarak hemen dışarı çıkılmalıdır. Ancak astım, bronşit türü hastalar ilaçlanan yere temizlik yapılmadan kesinlikle girmemeli. Böcek ilaçlaması zehirlenmesi yaşamamak için profesyonel hizmet almak ve mutlaka size söylenen tedbirleri uygulamanız şarttır. Unutmayın haşere ilaçları şakaya gelmez size söyleneni yapmanız durumunda her hangi bir sorun yaşanmaz.

Böcek İlacı Zehirlenmesi Belirtileri

Böcek ilaçlama yapıldıktan sonra uyarılara dikkat edilmediği zaman soluma ve dokunma yolu ile ilaçlı bölgeye sürülen elin ağza götürülmesi sonucu zehirlenmeler meydana gelebilmektedir. Çok geniş bir kullanım bölgesi olan organik fosforlu insektisitler suda az yağda ise yüksek oranda çözünürlüğe sahip bir özellik sergiler. Kullanım alanlarının fazla olması ve hemen her alanda haşere ilaçlarının böcekleri imha için kullanılması ile çeşitli zehirlenmeye neden olur.

Bireysel ve deneyimsiz uygulamalar sonucu sık karşılaşılan zehirlenmelerden biridir. Ayrıca ilaç kaplarının yanlış kullanılması veya açıkta çocukların ulaşacağı bölgelerde bırakılması, böcek ilaçlarının iyi saklanmaması gibi durumlar istenmeyen olaylara yol açmaktadır. Vücuda böcek ilacı girdikten sonra başta karaciğere ulaşıp dokularda enzimatik etkiyi tetikler. Böcek ilacı zehirlenmesi olarak bilinen zehirlenmelerin bir çok belirtisi olmaktadır.

Klinik belirtilere rastlanması etkene ve miktara göre değişik zamanlarda olabilmektedir. Bu belirtiler zehrin alınması ile hemen görülebileceği gibi bir iki saat içerisinde de başlayabilmektedir Zehirlenme belirtileri, salya artışına ve çeşitli kas kümelerinde beliren seyirme ve titremeler olarak görülür. Kaslardaki güçsüzlüğe bağlı olarak denge bozukluğu ve baş dönmeleri yaşanır.

Ayrıca bulantı, kusma, sancı ve kramp, istem dışı idrar, nefes alıp vermede güçlük yaşanması, dilde, göz kapağında ve yüz kaslarında titremeler ve reflekslerde kayıplar görülebilmektedir. Böcek ilacı zehirlenmesi derken tanı ve tedavi ile ölümcül olmadan atlatılabilir. Böcek ilacı zehirlenmesinin belirtileri şunlardır.

Zorlanarak güçlükle alınan nefes
Şiddetli ve geçmek bilmeyen öksürük
Oksijen seviyesi nedeniyle dengesizlik uyanık kalamama
Nöbetler geçirme, baygınlık durumunun artış göstermesi
Mide rahatsızlığı, çeşitli kanama belirtileri yaşanması
Kusma ve acı çekme belirtileri

Zehirlenme belirtileri oldukça riskli olup en kısa zamanda doktor tedavisi gerektirir. Böcek İlacı Zehirlenmesi durumunda hemen doktora baş vurmak şarttır. Bu yazıda ilaçlama zehirlenmesi hakkında bilgilere yer verdik. Böcek ilaçlama uzman ekipler tarafından yapılmadığı zaman ciddi tehlikeler yaşanmasına yol açacağı için amatör olarak uygulanmasından kaçınılmalıdır. Daire ilaçlama için önceden uyarı ve bilgilendirme yapmak şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir