Bitler

Bitler

Bitler, Pediculidae familyası içinde incelenir. Erginlerin dış görünüşü ortalama olarak 2 ile 4 milimetre uzunluğunda değişen kanatsız ve yassı bir parazit kan emicidir. Renkleri genellikle beyaza yakın, gri renkler arasında olur. Bitlerin bacaklarının uç kısmında kancaya benzeyen pençeler mevcuttur. Daha çok memelilerden ve kuşlardan beslenen kan emici parazit asalaklardır. Böcek türleri içinde bit bazıları insan üzerinde konakçı olarak görülür. Daha çok elbise kıvrımlarında ve yatak nevresim gibi bölgelerin dikiş aralarında bulunurlar.

Kuşlarda bit olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle kuş besleyenlerin kuş biti ısırmasına maruz kalmaları daha fazla görülür. Saç bitleri insanlar arasında en fazla istilaya sebep olan asalak canlılardır. Bazı insanların pis insanda daha çok bit olur anlayışı aslında yanlıştır. Bitler saça ihtiyaç duymasına karşın uzun ya da kısa saç arasında görülebilmektedir. Saç biti insanlar üzerinde çoğunlukla kulak arkası saç dipleri ve ense kökü gibi bölgelerde yoğunlaşır. Saç bitinin yumurtalarına sirke ismi verilmektedir.

Eskilerin tabiriyle saçtan sirke ayıkladım söylemi pek çok insan tarafından bilinmektedir. Saç biti salgıladığı özel tükürük salgısı ile saçın üzerine yapışır. Bit sirkeleri beyaz renkli ve kafa derisinde tek saç telinde yerleşmektedir. Vücut bitleri kafa derisinden daha çok elbiselere yerleşmektedir ancak saç bitini andıran bir yapıları vardır. Elbise bitleri çoğunlukla insanların, aynı kıyafeti uzun süre giymelerinden ve değiştirmemesinden kaynaklanır. Ayrıca yıkanmadan giyilen kıyafetlerde daha fazla görünürler.

İnsandaki vücut biti belirtisi genellikle şiddetli kaşınma ve vücutta kırmızı lekelerin ortaya çıkması şeklinde görülür. Bit türleri deride enfeksiyon ve tahrişe sebep olur. Ayrıca vücut bitlerinin önemli bir hastalık taşıyıcısı oldukları belirlenmiştir. Bitlerin üreme ve gelişmesi hiç kuşkusuz türlerine göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin dişi saç bitleri 50 ile 100 yumurta bırakabilir. Çok sayıda bırakılan bu yumurtalar kafa derisine sıkıcı yapışırlar. Vücut bitleri ise maksimum 200 yumurta bırakarak bu yumurtaları insanların giysi aralarına yerleştirirler.

Bit Nasıl Ürer Nasıl Fark Edilir?

Bit istilasının belirtisi genellikle deride tahriş, saç ya da elbise üzerinde küçük beyazımsı böceklerin görülmeye başlaması ile anlaşılır. Bilmeniz gereken bitlenmeden önce sirke saç bitinin en önemli belirtisi olarak görülmelidir. Bit tedavisi genellikle bit ilaçları kullanılarak temizleme ile mücadele başlar. Vücut biti ise beden yıkanarak temizlenmesi sonrasında uzaklaştırılabilir. Ancak kıyafet yatak ve bit görülen giysiler yüksek sıcaklıkta yıkanmak zorundadır.

Vücuttaki bitler ile mücadele için reçeteli satılan bit ilaçları bulunmaktadır. Ancak cilt veya kafa derisinde herhangi bir enfeksiyon meydana gelmişse mutlaka tıbbi yardım alınması zorunluluktur. İnsanların bilmesi gereken bitlenme sorunları her insanda ve her yaşta görülebilen bir durumdur. Bit bulaşması daha çok insanlar üzerinden olan hastalıklı bir parazittir. İnsanların değişik bölgelerinde yerleşim durumuna göre kasık biti, vücut biti, baş biti olarak 3 farklı bit türü bulunur.

Örneğin okul çağında çocukların okulları ve yuvalarda en fazla karşılaşılan bit çeşidi baş bitidir. Kendine hedef olarak 3 ile 10 yaş arası kız çocukları daha fazla tercih eder. Bitler saçlardan saça ortak kullanım eşyaları ve temas yoluyla dolaylı şekillerde bulaşabilmektedir. Bitlenme şikayetlerinde yumurta bulaşarak saç kılının üzerine yapışır görünüm olarak kepeği andırır. Bu aşamadan sonra saçta sıkıca tutunup kolay, kolay saçtan ayrılmaz. Saçın derisinde ciddi şekilde kaşınmaya neden olur.

Daha sonra genellikle bulantı yapar, egzama benzeri pis kokulu kötü görünümlü bir duruma dönüşebilir. Kişisel temizliğin yeteri kadar yapılmaması bitlenme periyodunu artırabilir. Özellikle ense civarında kaşınma belirtileri baş bitlenmesi için uyarıcı bir öneme sahiptir. Muayene sırasında çıplak gözle çoğu zaman sirke denilen bit yumurtaları ile karşılaşılır. Bit yumurtası zaman içinde larvaya dönüşerek daha sonra erişkin hale gelir. Bitten korunmanın yolları bilindiği gibi bitler özellikle yoğun olan okul, askeri tesisler gibi bölgelerde daha fazla görülür.

Bit Nereden Gelir Nasıl Önlem Alınır?

Bitler mekanlar ve kişilerde hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde bit bulaşması çok daha fazla yaşanabilir. Kalabalık ortamlarda daha fazla zaman geçiren ve öğretmenlerle ailelerde bit şikayetlerine daha fazla rastlanır. Bit oluşmasının önlenmesi için çocukların saçları düzenli periyotlarla yıkanmalı, vücutlarının temizliğine önem verilmelidir. Bit görülen okullarda özellikle öğrenciler bit tehlikesine karşı uyarılarak aileleri bilgilendirmeli ve toplu olarak kişisel temizliğe özen göstermeleri sağlanmalıdır.

Bit tedavisi bitlerden korunma açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzman yardımı ile bitlerle mücadele edilmelidir. Aksi takdirde bit salgını giderek yayılır ve çok geniş oranlara ulaşabilir. Ayrıca okul ya da bit bulaşan kalabalık mekanlarda tüm bireylerin aynı anda tedaviye başlaması mühimdir. Bu şekilde salgının daha kolay önlenmesi sağlanır. Bitlerin tedavisi kimyasal ilaçlarla değil, tıbbi ilaçlar yardımı ile yapılır. Bitten arınma da bit kontrolü önemli yer tutar.

Özellikle çocukların saçı dişli taraklar ile saçların taranması önemlidir. Bit yumurtalarının bu şekilde tutundukları saçlardan arındırılması gerekir. Çocuğun eşyaları havlu, tarak, fırça, yatak çarşafı gibi eşyalar sık sık temizlenmeli ve mekan havalandırılmalıdır. Vücut biti insan vücudu dışında ortama dağıldığı zaman uzun süre varlığını sürdüremez. Eğer çocuğunuz bitlenmişse basit birkaç önlem ile bu böceklerden kurtulmanız mümkündür. Genellikle bit tedavisi uygulandıktan sonra bulaşma riski hızla azalmaya başlamaktadır.

Ancak bit olan mekanlarda tekrar bulunulması bitlerin yine üremesine sebep olur. Bit tedavisinden sonra vücutta kaşınma ortalama olarak 2 hafta kadar devam edebilir. Saçın diplerindeki derinlerde kalan ölü sirkeler tekrar bulaşma riski taşımaz. Bitlerden kurtulmak için çocukların saçlarını kestirmek bitlerden kurtulmak için kesinlikle yeterli değildir. Bu yanlış bir düşüncedir. Bit neden olur? bilmeniz gereken bitlenme şikayetleri utanılacak kadar sıkıntı duyulacak bir durum kesinlikle değildir.

Bit Tedavisi Nasıl Olur?

Bitlenmeden kurtulmak için temizlik kesinlikle tek başına yeterli olmaz çünkü bitler temiz saçları arasında da bulunabilir. Bitler zıplayan ve uçan bir canlı olmadığı için ortak kullanılan eşyalar ve yakın temas yolu ile kişiden kişiye kolaylıkla geçebilmektedir. Bu nedenle bit bulaşmasına karşı son derece dikkatli olmak gerekir. Bütün aile bireylerine bulaşması riskine karşı tüm bireylerin temizliğine özen göstermesi ve bit tedavisinden geçmesi önemlidir. Bit temizliğinde kullanılan tarak ve toka gibi eşyalar atılmamalı, bit şampuanı ile güzelce yıkanmalıdır.

Ayrıca kullanılan çarşaf elbise benzeri kıyafetler sirkeli suda bekletilmeli ardından yüksek ısıda güzelce yıkanmalıdır. Şayet yıkanma ihtimali olmayan kıyafetler varsa bir torbaya koyularak ağzı sıkıca kapatılıp 3-4 hafta buralarda muhafaza edilir. Saç bitlerinden kurtulmak için saçın yağlarından arındırılması şarttır. Bu nedenle krem malzemeler kullanmamanız gerekir. Saç biti ilacı ile yıkandıktan sonra bitlerden kurtulma ihtimali de yüksektir.

Ancak saç arasındaki sirke yani bit yumurtalarından kurtulmanız mümkün olmaz. Bit ilacı kullandıktan sonra saçlarınızı yarı yarıya olacak şekilde elma veya üzüm sirkeli su ile durulamak faydalıdır. Ayrıca sık dişli bir tarakla saçınızı tarayarak bit sirkelerini temizlemeniz önemlidir. Bit tedavisinin kalıcı olması için temizlemenin bir hafta 10 gün sonra tekrarlanması faydalıdır. Sirke ve bit temizliğinde zeytinyağı da etkili bir çözümdür. Saçınızı zeytinyağı ile ovarsanız ve streç filmle sarıp bir gece bekletirseniz şampuanla yıkadıktan sonra bit ve sirkelerden kurtulursunuz.

Unutmamanız gereken bitler sadece saçlarda görülmez. Koltuk altı, bıyık, sakal, kasık bölgeleri gibi yerlerde de bitler görülmektedir. Bu nedenle temizlik önemlidir. Yaşadığınız bit şikayetlerinde temizliğe özen göstermeli kıyafetlerinizi yıkamalı ve bitki olan mekanları kapsamlı bir ilaçlamadan geçirerek mekanınızı tam olarak bitlerden arındırmalısınız. Bu şekilde bit bulaşma riski ortadan kaldırılır ve daha sağlıklı ve hijyenik bir yaşam sürebilirsiniz. Bitler ile mücadele bilinçli olarak uzman yardımı ile önerilerde bulunarak yapılmalıdır.  Mekanda böcek ilaçlama desteği alınmalıdır

Etiketler