Bitler Hakkında

Bitler Hakkında

Bitler Ve Bit Erginleri Hakkında söylenecek söz kan emici asalaklar olup sağlık için tehdittir. Yaklaşık olarak 2 ile 4,2 mm uzunluğunda, kanatsız ve yassı bir vücuda sahiptir. Renkleri beyazımsı ile gri arasında değişir ve bacaklarının ucunda kancaya benzeyen pençeler bulunur. Bitler, memelilerden ve kuşlardan beslenen parazitlerdir ve böcek ilaçlama ile önlenmelidir. Bitlerin sadece bazı türleri insan konakçı da yaşamakla birlikte çeşitli türleri vardır. İnsan konakçı da yaşayan bitler elbise kıvrımlarında ve dikişlerinde bulunabilir.

Kuşlarda bit olabileceğinden dolayı, kuşta bulunan bitler kuş bakıcılarını ısırabilir. Saç bitleri, insanda en yaygın şekilde istilaya neden olan canlılardır ve pisliğin göstergesi değildir. Saça ihtiyaçları olmasına rağmen bitler, kısa veya uzun saçta bulunabilir. İnsan saç bitleri, çoğunlukla kulakların arkasında, saç diplerinde ve ense kökünde bulunabilirler. Ayrıca tüğlü bölgelerde, koltuk altı ve kasık bölgelerinde yaşayan bitlerde mevcuttur. Kuş bitleri ile saç bitleri değişkenlik gösteren türlerdir.

Bitlerin Genel Özellikleri

Bitlerin Yumurtaları, halk arasında sirke olarak bilinir. Bu nedenle ‘‘sirke ayıklama’’ terimi kullanılmaktadır. Salgıladıkları özel tükürükleriyle konakçının saçına yapışırlar. Sirkeler beyaz renklidir ve kafa derisinde tek saç teline yerleşirler. Vücut bitleri ise kafa derisinden ziyade elbiselere yerleşmelerinden dolayı saç bitini andırır. Genellikle insanlar aynı kıyafeti günlerce hiç çıkarmadan veya yıkamadan giymediği için pek yaygın değillerdir. Vücut biti istilasının belirtileri, şiddetli kaşınma ve vücutta kırmızı lekelerdir.

Bu bit türleri, deride enfeksiyona yol açabilir. Vücut bitlerinin hastalık taşıyıcısı olduğu bilinmektedir. Üreme Bitlerin üreme ve gelişmesi türlerine göre değişkenlik gösterir. Dişi saç bitleri 50 ile 100 yumurta üretir ve bu yumurtalar kafa derisine sıkıca tutunurlar. Vücut bitleri maksimum 200 yumurta üreterek, bunları genellikle insanların giysilerine bırakırlar. Bit İstilasının Belirtileri Bitlenme belirtilerinden bazıları deride tahriş veya saç ya da elbise üzerinde küçük beyazımsı böceklerin görülmesidir.

Bit Isırığı Ve Tedavisi 

Sirkeler saç bitinin en önemli belirtisidir. Saç biti, bit tarağı kullanılarak temizlenebilir. Vücut bitleri, vücut yıkanarak uzaklaştırılabilir. Bütün kıyafet ve yatak kılıfları yüksek sıcaklıkta yıkanmalıdır. Ayrıca reçetesiz satılan bit ilaçları mevcut olmakla birlikte, ciltte veya kafa derisinde enfeksiyon meydana gelirse tıbbi yardım alınmalıdır. Bitler Hakkında söylenecek şey oldukça rahatsız edici parazit haşereler olup insanlar üzerinde oldukça sıkıntıya yol açan türden olup insanların hiç hoşlanmadığı zararlılardan biri olarak bilinmektedir.

Bit ısırması pire ısırığına benzeyen bir özelliktedir. Nokta kadar ve kızarıklık oluşan yapısı ile vücudun çok çeşitli bölgelerinde çok sayıda bit ısırması izi görülür. Kuş bitleri daha çok kumru ve güvercin gibi canlılar üzerinde kanla beslenirler. Buradan duvar ve pencereden içeri girerek insanlara bulaşır ve ısırıp kaşıntı verirler. Bit ısırığı tedavisi için genellikle krem ve kolonya ile ovmak ve o bölgeyi ılık suyla yıkamak önerilir. Kuş Biti İlaçlama yapılmadan bu böcekler kolayca önlenemezler.Bahçe Böcek İlaçlama Servisi  hakkındaki yazımızı okumalısınız.

You need to add a widget, row, or prebuilt layout before you’ll see anything here. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir