0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Bit İlaçlama

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Bit İlaçlama doğal yollardan fiziksel ve kimyasal tedbirler olarak iki kısma ayrılır. Böcek ilaçlama kapsamında yapılan bitler ile mücadele ev ve konutlarda uygulanması gereken kimyasal tedbirler arasında yer alır. İnsan ve çeşitli canlılarda meydana gelen bitlerin yok edilmesi için ise kimyasal içerikli değil, doktor kontöründe verilen doğal bit ilaçlarının kullanılması gerekir. Bitler kaşıntı yapan ve insanlarda ciddi kaşınmaya yol açan asalak canlılardır.

Ayrıca bit bulaşmış bir insandan başka bir insana kolaylıkla geçebilir bitler çoğunlukla insanların saçlarının arasında yaşar ve buralara yumurtasını bırakarak ürer. Renk olarak gri renkli bir asalaktır bitlerin boyutları oldukça küçük olduğu için ilk başta dikkat çekmez. Kan emerek beslenen ve kanatları bulunmayan böcek türleridir. İnsanlara bulaştıktan sonra saç derisi, elbiselerin dikiş arası gibi bölgelerine yerleşirler.

Bitler nasıl temizlenir bit tedavisi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız bu yazımızda kapsamlı olarak bitler ile mücadele konusuna değineceğiz. Bit yavrularına yani yumurtalarına sirke denir. Bit sirkeleri genellikle bitlere oranla daha zor fark edilir saçların dip bölgelerine yapışık vaziyette bulunur. Bu nedenle bit sirkesini görmek kendisini görmekten daha zordur. Genellikle kulak arkası, saç dipleri, enseye yakın bölgeler ve arka bölgelerinde saç teline tutturulmuş halde beyaz renkli sirkeler görülür.

Bitler ve sirkeler ilk bakışta kepek şekline benzediği için kepek ile karıştırılabilir. Ancak yıkandığı zaman saçtan dökülmez çünkü bir kimyasal sıvı ile saça tutturulmuş halde bu yumurtalar bulunur. Bitleri ve sirkeleri karıştırıldığı zaman yanlış önlemler alındığı zaman daha uzun süre yaşamaları mümkün olmaktadır. Saç bitlerinin insan vücudu dışında yaklaşık olarak 40 saat ile 48 saat kadar hayatta kalabildikleri bilinmektedir.

Bitler Nasıl Anlaşılır?

Evcil hayvanlar yada kumaşlar üzerinde uzun süre hayatta kalamazlar ancak sirkeler insan vücudu haricinde battaniye, kumaş ve diğer nesneler üzerinde 10-15 gün canlı olarak kalabilmektedir. Bu nedenle bit tedavisi yapılırken sirkelerin eşyalardan da arındırılması önem taşır. Bit nasıl olur? bit nereden gelir? diyorsanız bunun çeşitli geliş sebepleri bulunmaktadır. Bitlenen kişi öncelikle pis ortamlarda bulunduğu için yada temizliğine yeterince özen göstermediği için oluşabilir.

Bitler genellikle saçların aralarında görülür bitler yetişkin yada çocuklarda daha fazla görülür diye bir durum söz konusu değildir. Bitlenmenin en kolay gerçekleştiği bölge baş ve ense bölgeleri olup buralarda kulak ve kulak arkası gibi yerlerde taşınmalar ile kendini gösterir. Bu bölgelerdeki saçların diplerini kontrol etmek bitlenmenin varlığını anlamak için oldukça faydalıdır.

Bitler oldukça bulaşıcı oldukları için bitlenen kişinin tarak ve eşyalarını kullanmak bit olmayan kişilere de kolaylıkla bitlerin yayılmasını sağlar. Yetişkinlere oranla çocuklarda daha çok saçta görülen baş biti insan kılları arasında yaşam sürer. Az miktarda kana ihtiyaç duyarlar kanatsız ve oldukça küçük bir böcektir. Bit nasıl temizlenir, bitler nasıl mücadele edilir? diyorsanız bitlerin okul döneminde çok yaygın olduğu bilinmektedir.

Yakın temas çocuklarda yetişkinlere oranla daha fazla olduğu için buralarda bitlenme daha fazla olur. Bit insandan insana kullanılan eşyalar yada temas yoluyla hızla geçebilir. Bu nedenle bulaşması diğer insanlarda temas ve eşyaları kullanma sonucu görünmeye başlar. Bitler yaklaşık olarak günde 10 yumurta bırakabilen özelliğe sahiptir bitlenme genellikle birkaç hafta kadar sürer. İlaçla veya ilaçsız kontrol altına alınabilen bir tedavi yöntemleri mevcuttur.

Bitler Nasıl Ürer Belirtileri Nedir?

Bitler tehlikeli değildir. Ancak insandan insana çabuk bulaştığı için hızlı yayılma imkanı vardır. Bit ısırıkları şiddetli kaşıntıya sebep olduğu için oldukça rahatsız edici bir durum sergiler. ısırık ve kaşınma nedeni ile saç derisi çizilir ve enfeksiyon yaparak iltihaplanmasına sebep olur. Başka bir insanda 4 hafta kadar hayatta kalabilen bir özelliğe sahiptir ve 10 adet yumurta bırakabilme potansiyeli vardır. Bir an önce tedavi yaptırmadığı taktirde çok hızlı bir şekilde üreyeceğini ortaya koyar.

Bitler nasıl anlaşılır? küçük yapılı olmalarına karşın insan gözüyle bakıldığı zaman görülebilecek boyuttadır. Hızlı hareket ettiği için saç arasında bit sirkesi denilen bit yumurtalarını görmek daha kolay olur. Bit yumurtası fırçayla ve tarakla saçınızı tarayınca kepek gibi kolaylıkta dökülen bir özelliğe sahip değildir. Saçta küçük susam tanesine benzeyen daha küçük beyazlıklar ve saça yapışık beyaz noktacıklar bit yumurtası olarak dikkat çeker.

Bit yumurtaları sarımsı bir renk değilse bitlerin yumurtadan çıkmadığı anlamına gelir. Beyaz veya açık gri renkli ise bitler yumurtadan çıkmış demektir. Bitler yumurtasını yerleştirdikten sonra 1-2 hafta içerisinde yumurtadan çıkmaktadır. Kafadaki sirkelere bit yumurtası denir bitleri görmek kaşıntı yada kafa derisinde hareket eden bir şeylerin hissedilmesiyle mümkündür. Kaşıntı gündüzleri değil genellikle gece saatlerinde yoğunluk kazanır kafa derisinde yapışarak beslenmesini sağlamaktadır.

Minik ve çok fazla ısırık olmayan hastalıklar vücutlarda tepkiye sebep olur ve bu nedenle kaşınma görülür. Bitler uçmaz ve zıplayarak hareket etmez insanların kafasında görüldüğü zaman şapka ve diğer kıyafetlerle başka insanlara geçebilir. Özellikle fırça, tarak, saç bantları ve tokalar bit bulaşmasında önemli bir role sahiptir. Bitler hiç beslenmeden yaklaşık olarak 2 gün kadar hayatta kalabilir. Bu nedenle evde eşyalarda da görülür.

Bit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yastık kılıfı, çarşaf, battaniye ve uyku tulumları gibi diğer yatak takımlarından sağlıklı kişilere kolaycılık bulaşması yaşanabilir. Bu nedenle bitlerin temizlikle pek bir ilgisi bulunmaz en temiz çocuklarda bile bit bulaşması görülmektedir. Çocukların küçük yaşlarda yetişkinlere oranla daha fazla bitlenmesinin sebebi daha fazla birbirlerine temasta bulunmaları ile alakalıdır. Ayrıca bit insana hayvandan bulaşmaz insanlarda oluşan kafa biti hayvanlara bulaşmadığı gibi hayvanda olan bitkilerde insana bulaşma özelliği sergilemez.

Bit tedavisi nasıl yapılır? sizde bitlenme durumu yaşıyorsanız doktora, eczacıya danışmakta fayda vardır. Bitleri öldürmek için çeşitli şampuan ve losyon benzeri ürünler mevcuttur. Bunlar reçeteli veya reçetesiz olarak satılıktır tedaviye başladıktan sonra 2 hafta kadar süre geçmesi gerekir. Ekstra olarak dikkat çeken bitlerin tedavisinde en etkili materyaller bitleri öldürecek olan şampuanlardır.

Doktora gittikten sonra kaç gün kullanılması tavsiye ediliyorsa o kadar kullanılması gerekir. Tedavisi tamamlandıktan sonra kaşıntı bir kaç gün daha devam edebilir bunu dikkate alarak davranmakta fayda vardır. İlaçlı tedavi uygulamak istemiyorsanız bir tarakla saçınız ıslakken taramak, yağ sürmek, sirkeli su ile yıkamak ve taramak önerilir. Ancak bunlar tek başına pek fayda sağlamaz saç bitleri ile mücadelede kimyasal bit ilaçları önerilmez.

Çünkü bu ilaçlar zehirli olduğu için çok ciddi tehlikelere sebep olabilir. Tedavi için saçlı derinin olduğu bölgeye direkt olarak losyon, krem veya jel şeklinde şampuan uygulanabilir. Saçlar ıslatılıp şampuanladıktan sonra havlu ile kullanması gerekir. Saçlı deriye uygulanan ilaç 10 dakika kadar beklenerek daha sonra su ile durulanır ilk uygulama yapıldıktan sonra 7 gün ile 10 gün arasında tedavi tekrar edilmesi gerekir. Bu esnada yeni çıkmış larvalar çıkarak ölecektir.

İlaçlı Ve İlaçsız Bit tedavisi

İlaçsız bit tedavisi için ıslak tarama yöntemi uygulanabilmektedir. Saçlar ıslakken zeytinyağı yada buna benzer malzeme ile saçlar sık dişli tarakla yaklaşık 15 dakika ile yarım saat arasında devamlı taranır. Bu tarama işlemi 2 hafta kadar sürmelidir. Baştaki bitler tamamen dökülene kadar bu tarama 2 ile 3 günde bir tekrarlanır. Bitler su ile temas ettikleri takdirde hareket etme kabiliyetleri sınırlanır. Bu nedenle küçük çocuklarda kimyasal bit ilaçları kullanmak istemeyenler için doğal bit tedavisi uygundur.

Ayrıca saçı tararken vazelin, mayonez, şampuan benzeri malzemeler kullanılabilir ancak bunların belirli bir faydası kanıtlanmış değildir. Saça ilacı uyguladıktan sonra saç kurutma makinesi gibi makine ile saçınızı kurutmaya çalışmamalısınız. Çünkü bit tedavisinde kullanılan bazı bit ilaçları aşırı ısı ile saçların alev almasına yol açabilir. Bit ilacını kullanmadan önce kremli şampuan yada saç kremi kullanmayın.

Bit böceklerinden kurtulmak için insan üzerinde böcek ilacı ve spreyler kullanılmaz. Zehirli ve insanlar için olumsuz sonuçlara sebep olabilir bit şampuanları ve paranit okula giden çocuklarda özellikle kullanacağınız ilaç hangisi olursa olsun dikkat edilmesi ve güzel kokulu olması gerekir. Çünkü kullanılan bu ürünlerin çevredeki diğer kişileri rahatsız etmemesi için önemlidir. Ayrıca saçınıza dolaşmayan kolay taranmasını sağlayan ilaç kullanmak gerekir.

Bit sirkeleri kolay temizleme imkanı veren hem de daha kolay taranmasını sebep olan bit ve sirkeleri yok edecek bit ilaçlarının tercihi önemlidir. Kötü kokucu etkisine sahip olmaması, kötü kokular yayılmaması gerekir. Bit ilacı kullanıldığında ortaya çıkan yan etkiler de doktora gitmekte fayda vardır. Bit sirke yok edici olarak bilinen Anti bit spreyinin en etkili bit ilacı olduğu bilinmektedir. Özellikle kafa derisi kırmızı ve hassas olduğundan kabuklu ve sızlayan bir özellik lenf bezlerinde şişme, boyun çevresinde koltuk altlarında rahatsızlıklar ortaya çıkarır.

Bitler Nasıl Yok Edilir?

Bu gibi durumlar enfeksiyon olduğunu gösterir ve bir an önce tedavisi gerekir bit tedavisi nasıl yapılır? diyorsanız en önemli nokta bitlerin yayılmasına engellemektir. Bitlenen evde yatak ve giysilerin çok sıcak suyla yatmış 60 derece üzeri bir sıcaklıkta yıkanmasını sağlamalısınız. Yıkanamayan eşyaları kuru temizlemeye vermek gerekir yada en az 3 gün ağızları kapalı poşetler içerisinde muhafaza edilmelidir. Halıları, mobilyaları sık sık süpürmek koltuklar dahil elektrik süpürgesine her tarafı çektirmek gerekir.

Bitli kumaşları 1 saat boyunca alkol ve ilaçlı su, şampuanlı su ile yıkamak sıcak suda bekletmek gerekir. Bitten kurtulma yolları nelerdir? diyorsanız kalabalık yerlerden uzak durun. Başkalarının şal, eşarp, bandaj, kurdele, toka gibi malzemelerini kullanmayın. Ailenizde bitlenen biri varsa geçip geçmediğini 3-4 günde bir mutlaka kontrol edin. Çocuğunuzda bit bulaşması varsa okula haber verin ve doktora giderek bit tedavisi yaptırın.

Bitler ile mücadele insanlarda kimyasal özellikli ilaç benzeri şeylerle yapılmamalıdır. Evde bit bulaşması yaşanıyorsa eşyalar sıcak su ile yıkanmalı bit ilacı uygulanmalıdır. Şayet mekanda bitler çok aşırı derece yayılmış ve ilaçlanması gerekiyorsa mekanda bit ilaçlama yapılarak mekan kapalı tutulmalıdır. Ancak bu esnada içeride insanlar bulunmamalı ve ilaçlamadan sonra bit ilaçlama temizliği yapılmalıdır. Kimyasal bit ilaçlama ile doktor kontrolünde yapılan bit tedavisi birbirinden tamamen farklıdır.

Böcek ilaçları insanlar üzerinde kesinlikle kullanılamaz ve ölümcül sonuçlara sebep olur. Bu nedenle bit bulaşmasında mutlaka doktora giderek tedavi ettirmek gerekir. Şayet mekanda ilaçlama gerekiyorsa evde bit ilaçlama için böcek ilaçlama esnasında neler yapıyorsa aynı şartlara uymak gerekir. Yaşadığınız bit şikayetlerinde bizden ilaçlama desteği talep ediyorsanız bit ilaçlamadan sonra yapılması gerekenlere uymanız şarttır. Kuş biti ilaçlama ile insan bitleri ile mücadele farklıdır bunun bilinmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir