0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Arılar Tehlikeli Midir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Arılar Tehlikeli Midir? bilindiği gibi, Arılar iki kısma ayrılır. Birincisi yabani olarak insanlar için bal üretmeyen arılardır. Bu arılar daha çok insanlara zararları ile bilinen katil arılar ve dev eşek arıları insanları en çekindiği arı türleridir Böcek ilaçlama ile tehlikeli arılar önlenmelidir. Yaban arısı sokması, Bal arısına oranla daha fazla ve birden fazla şekilde sokulmaya sebep verir. İnsanların konutlarında çoğu zaman yaban arısı yuvası çatı bölümleri ve tavan aralarında karşılarına çıkar.

Yaban arısı yada eşek arısı halk arasında sarı ceket olarak ta isimlendirilmektedir. Arı sokması oldukça acı verici pekte insanın hoşuna gidecek bir deneyim değildir. Özellikle küçük çocuklar için son derece tehlikeli ve üzücü sonuçlar yaşanmasına sebep olabilir. Siyah yaban arısı çok fazla insanlar tarafından bilinmez ve tehlikelidir. Oldukça iri boyutlu ve korkutucu görünümlü bir arı çeşididir. Yaban arısı sokmaları normal cilt alerjisi olmayan yada arılara karşı hassasiyet olmayanlar için çok fazla ölümcül tehlike taşımaz.

Ancak bu sokaklarında insan hassasiyeti ile yakından alakalı bir duruma göre etkisi vardır. Sarıca eşek arısı soktuğu zaman birden fazla sokabilme riski vardır. Bu ise hassas yapılı insanlar için hayati tehlike yaşanması muhtemeldir. Arı sokması alerjisi olanların reaksiyonları anafilaksi olarak nitelendirilir. Daha önce arılar tarafından birkaç kez ısırılmış ve bunu buna duyarlı hale gelmiş insanlar bu sistemik reaksiyonlara mağdur olma eğilimi gösterebilmektedir.

Eşek arısının zararları genellikle arıcılık yapan insanların arı kovanlarına saldırarak bal arılarını telef etmeleri ve insanları sokarak ölümcül sonuçlar ortaya çıkarmaları gibi etkenlerdir. Asya dev eşek arısı olarak bilinen iri boyutlu arılar oldukça tehlikeli olmasına karşın ülkemizde pek görülen arı çeşidi değildir. Bu yönüyle oldukça şanslıyız eşek arısının zararları belirttiğimiz gibi zehirli iğne taşımaları ve insanları sokabilme potansiyelleridir. Yaban arısı sokmasına karşı önlem şarttır. Yaban arısı sokması çoğunlukla kendini savunma mekanizmasını çalıştırdığı için yaşanır.

Yaban Arıları Neden Sokar?

Yaban arıları kendilerine yönelen bir tehdit algıladıkları anda yada yuvalarına müdahalede bulunulduğu zaman çok saldırgan bir hale gelerek topluca o tehdide akın ederler. Özellikle İlkbahar aylarında yaban arıları yuvadaki larvalarını beslemek için yaprak bitleri, yeşil sinekler ve diğer böcekleri avlayarak larvaları beslemek için çalışırlar. İnsanların konutlarında kurulan yaban arısı yuvalarına bilmeden yada bilinçli olarak müdahale edildiği zaman kendilerine yönelen tehdidi bertaraf etmek için topluca saldırır ve sokarlar yaşanır.

Yaz sonlarında ve kış dönemlerinde eşek arılarının besleyebilecekleri genç arılar yoktur. Bu nedenle şekerin anlamı olmaz. Tatlı meyve benzeri besinler ile beslenmeye olan eğilimleri bu duruma dikkat gerektirir. Özellikle yaz dönemlerinde piknik, barbekü ve açık yemeklerde bir zararlı olmaktan daha fazla sıkıntıya yol açarlar. Arı sokmasını engellemek için bireysel olarak alınacak bazı tedbirler vardır.

Öncelikle arılara karşı panik yapmamız gerekir. Şayet yakın bölgenizde yaban arıları ile karşılaşırsanız sakin davranarak dikkatlice oradan uzaklaşmak en iyi yoldur. Kesinlikle arılara müdahale ederek korkmasına ve saldırganlaşmasına sebebiyet vermeyin. Çünkü gürültü yapmak arıları çok daha öfkelendirir. Özellikle çok farklı kokular, güçlü tatlı kokulu kimyasallar, şampuan ve saç spreyleri arıları kendine çeker. Parlak renklerden kaçınmak için çiçek desenli parlak kıyafetlerden uzak durmanız gerekir.

Meyve bahçelerinde arılar daha fazla görülür. Her türlü yumuşak meyve bitkileri yaban arılarının bir araya gelerek beslendikleri bölgelerdir. İçeceklerinizi açıkta bırakmayın, şekerli ve tatlı gıdaların özellikle ağzını sıkı sıkı kapatın, yiyeceklerin üzerini örtmek arılara karşı son derece önemli bir tedbirdir. Çocuğunuz varsa çocuğunuzun elini yüzünü mutlaka temizleyin çünkü çocuklar tatlı ve şekerli gıdaları sevdikleri için elini yüzünü temizlemezseniz arı tarafından sokulma riski yüksektir.

Arı Sokmasının Tedavi Edilmesi

Yaban arısı sokması tedavisi nasıl olur? Daha önce hiç sokulmadıysanız, arı sokması gibi durumlarda ne tepki vereceğinizi bir anda kestirmek kolay mümkün olmayacak bir durumdur. Arı sokmasında hissedeceğiniz ağrı oldukça şiddetlidir. Ancak bu ağrıyı dindirmek için bazı önlemler mevcuttur. Örneğin buz paketi yada soğuk pres sizin yardımınıza koşar. Yada antibiyotik ağrı kesici faydalı olabilir. Arı sokmasının etrafındaki küçük lokalize şişlikleri azaltmak için antihistaminik tabletler kullanılabilir.

Yaban arısı sokması hakkında kesin emin değil ve şüpheniz varsa mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır. Arı sokması alerjisinde reaksiyon anafilaksi bir kişide zehre aşırı duyarlılığını ortaya çıkabilir. Nadir bir reaksiyon olmasına karşın ölümcül etkileri tetikleyebilir. Yaban arısı sokmasından sonra aşağıdaki belirtilerden biri görülmesi durumunda hemen Ambulans çağırılmalıdır. Yaban arısı sokmasında solunum zorluğu, kusma, bulantı ve ishal gibi durumlar hırıltılı solunum, şişmiş yüz veya ağız, yutma sorunları baygınlık ve baş dönmesi gibi durumlar ciddidir.

Bu gibi durumlar görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden ambulans çağırma ve bir an önce tıbbi yardım alınmalıdır. Yaban arısı sokmalarında korunmanın yolu en başından yaban arısının ortadan kaldırılmasıdır. Özellikle tavan araları, çatı işleri ve pencere bölgeleri, balkonlar gibi yerlerde arı yuvaları çok insanın fark ettiği bir durumdur. Konutunuzdaki bir yuva ortadan kaldırılmadığı takdirde yaz boyunca arıların saldırısına maruz kalma riskiniz sürer. Arılar ile mücadele zor ve tehlikeli bir süreç ister.

yaban arıları tehlikeli midir diyorsanız arı sokmaları insanlar da çeşitli sıkıntılara yol açabilir Bu nedenle yaban arısı sokmasına maruz kalmamak için yaşadığınız konutlarda şikayet varsa derhal bir ilaçlama firması ile görüşerek uzman bir arı ilaçlama ekibinden destek almalısınız. Arılar ile bireysel mücadele çözüm olmadığı gibi arı sokmalarının yaşanması kaçınılmazdır. Bu nedenle arı ilaçlama gibi ara mücadelesinde deneyimli ekiplerden arı ilaçlama servisi almanız şarttır.