0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrepler Ve Tehlikeleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akrepler Ve Tehlikeleri zehirli ve insanların ürktüğü son derece sağlam yapılı canlılardır. Akrep ile mücadele için böcek ilaçlama büyük önem taşır. Çünkü akrep türleri içinde son derece ölümcül zehir taşıyan siyah akrep ve sarı akrep gibi değişik akrep çeşitleri vardır. Akrep sokması türlerine göre farkı etkilere sebep olur. Genellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan akrep türleri ölümcül zehir taşımaz. Ancak cilt alerjisi ve hassas durumu olan insanlar için ölümcül etkilere sebep olabilir. En zehirli akrep doğu ve güneydoğu illerimizde yaşamaktadır.

Sarı Anadolu akrebi olarak bilinen bu akrepler soktuğu zaman insanı kısa sürede öldürebilme potansiyeline sahiptir. Bizi arayan insanlar genellikle akrepler ve tehlikeleri hakkında soru yöneltir. Akreplerin kaç türü zehirlidir? zehirli akrep sokunca öldürür mü? gibi sorular yöneltmektedir. Akrep sokması ölümcül olmasa bile en hafifinden insana şiddetli acı ve ızdırap verir. Ancak en zehirli akrepler doğu illerinde görüldüğü için buralardaki insanlar akreplere karşı korunaklı olmak zorundadır.

Sarı akrep ve siyah akrep ölümcül akreplerin bilinen türleridir. Ülkemizde çok fazla zehirli akrep görülmese bile akreplerin zehirsiz olanları bile risk taşır. Akrebin dış görünümü baş tarafında göz vardır. Ancak küçük gözleri yan taraftadır. Arka tarafında çengelli bir kuyruk ve yapı olarak zırhı andıran bir vücuda sahiptir. Akrepler sekiz bacaklı bir eklem bacaklı türü olarak dikkat çeker. Gurup olarak uyuz böcekleri, örümcekler, kenelerle birlikte aynı kökten gelen akraba olarak nitelendirilebilir.

Akrebin uzatılmış bir gövdesi ve kuyruğunun ucunda 1 iğnesi bulunur. Akrebin dış yapısı sert ve kemikli bir kabuk şeklindedir bu kabuk aynı zamanda vücudu destekleme görevi görür. Erkeklerin yaşamları genellikle geceleri faaldir gececi yırtıcı ve avlanarak beslenen zehirli haşerelerdir. Akrepler beslenmelerini kırkayak ve örümcek gibi böcek çeşitlerinden sağlar. Bilinmesi gereken akreplerin büyük bir çoğunluğu sıcak ve kuru iklimi tercih etmektedir. Akrepler ve tehlikeleri sıcak çöl ikliminde çok daha risklidir.

Akreplerin Yapıları ve Özelliği

Akrebi diğer eklem bacaklıların ayıran en önemli yapısı hiç kuşkusuz görünüş özellikleridir. Yapı olarak bir çift güçlü kıskaç 4 ayak ve en uzun segmentin ucunda akrebin güçlü zehir iğnesi bulunur. Başlarının tam orta kısmında 2 adet göz bulunmaktadır kenar bölgelerinde birkaç tane daha göz olsa bile akrepler zayıf gören bir özelliğe sahiptir. Geceleri dolaşırken çoğunlukla dokunma duyularını kullanırlar. Akrepler kurbanları kendilerine yaklaştığı zaman bu canlıların titreşimlerinden bunu kolaylıkla hissedebilmektedir.

Akrepler tek bir batırışta zehirli bir yara açma gücüne sahip oldukça sağlam yapılı canlılardır. Kavisli kuyruğunun ucunda kıvrımlı bir iğnesi vardır. Akrepler ve tehlikeleri kurbanlarını sokabilmek için öncelikle kıskaçlarıyla avını yakalar ve sıkıca tutar. Bu esnada kuyruktaki iğneden çıkan zehirle avlarını kolaylıkla etkisiz hale getirirler. Bazı akrepler insanların kolayca ölümüne sebep olabilecek derece güçlü bir zehir taşıma potansiyeline sahiptir.

Araştırmalara göre tek bir dişi akrep üstünde 40 ile 50 adet arasında yavru bulunduğu belirlenmiştir. 1500 akrep türü arasında sadece 50 türü insan hayatı için ölümcül tehlike barındırmaktadır. Akrep ısırığı genellikle ısırılan kişinin akrep zehirlenmelerine karşı hassasiyeti olmadığı sürece eşek arısı sokmasına benzer bir acı ve şişlik meydana getirir. Ancak bazı akreplerin öldürücü zehre sahip olması akreplerin son derece tehlikeli hayvanlar olduğunu ortaya çıkarır.

Böcekler içinde örümcek ve akrepler insanların en fazla korktuğu canlılar arasında yer alır. Akrepler yumurtadan yetişkin hallerine minyatür şekilleri ile erişir. Daha sonra sürekli kabuk değiştirerek büyür ve gelişirler. Büyüme hızları gelişimlerine göre değişiklik gösterir. Akreplerden kurtulmanın en etkili yöntemi hiç kuşkusuz akrep ilaçlama yaptırmaktır. Erkekler daha çok açık alanlarda yaşamayı severler oldukça iyi gizlenebilme kabiliyetleri vardır.

Akrepler Nerelerde Gizlenir Ve Yaşar?

Akreplerin yuva yaptıkları bölgeler daha çok taş altı, ağaç kenarı, duvar aralıkları gibi bölgelerdir. Akrepler toplu olarak aile şeklinde yaşayan sosyal canlılardır her ne kadar yavaş hareket etseler bile gizlenmeleri onların kolay fark edilmemesine kolaylık sağlar. Evde tek bir akrep bile gördüğünüz zaman başka akreplerin varlığının habercisi olabileceği için zaman kaybetmeden akrep ilaçlama yaptırılması şarttır. Bu olası sorunların yaşanmaması için çok önemlidir.

Akrep ilaçlama nasıl yapılır? Akreplerin bulunduğu her türlü iç ve dış mekanlarda akreplere karşı ilaçlama hizmeti verilebilir. Açık alanlar için spreyli yöntem uygulanırken, kapalı mekanlarda buharlı yöntemler akreplere karşı ilaçlama hizmeti verilmektedir. Bilinçsiz ve amatör kişilerce yapılan akrep ilaçlaması akreplerin tam olarak yok edilmesine yeterli olmaz. Bu ise insanların akrep sokmasına maruz kalmasına yol açabilmektedir. Unutmamanız gereken akrep zehri son derece kuvvetlidir.

Akrebin iğnesinin içindeki asitli zehre maruz kalan canlı doku zedelenmesi ile parçalara ayrılmaktadır. Akrep ayrılan parçacıkları emerek beslenir. Akreplerin en belirgin özelliklerinden biri ise uzun süre açlığa dayanabilen canlılar olmalarıdır. Ayrıca uzun süre aç kalsa bile direnç gösterebilme potansiyelleri vardır. Oldukça dirençli yapıları olan akrepler buzlukta bile 3 hafta dondurduktan sonra yaşama eğilimi gösterebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre dünyadaki 600 akrep içinde ellisinde sokma ve insanı öldürme potansiyeli olduğu görülmüştür. Ancak akrepler tehlike hissettikleri zaman insanı ya da kendisine yaklaşan canlıyı sokarak kendilerini koruma yoluna giderler. Şayet bir kişi akrep sokmasına maruz kalmışsa zaman kaybetmeden derhal bir sağlık kuruluşuna başvurarak tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde sokan akrebin türü bilinmediği için ölümcül sonuçlar yaşanabilir. Akrep nasıl çoğalır? diyorsanız hep doğurarak üreyen bir canlıdır.

Akreplerin Sokmasında Görülen Yan Etkiler

Genellikle yalnız avlanan akrepler zehirli özellikleri ile dikkat çeker. Akreplerin çiftleşme zamanı geldiği zaman dişi akrep, erkek akrep birbirini davet eder. Ancak çoğu zaman dişi akrep tarafından erkek akrebin çiftleşme sonrası yendiği görülebilir. Zehirli akrep nasıl öldürülür? diye merak edenler için hemen belirtelim evde akrep ile karşılaştığınız zaman sert bir cisimle vurarak akrebi öldürmeyi denemelisiniz. Şayet akrep bir yerlere kaçıp gizlenmişse zaman kaybetmeden akreplere karşı evde akrep ilaçlama servisi olmanız şarttır.

Akrep sokması ölümcül etkiler ortaya çıkardığı için ilaçlama ile yok edilmesi şarttır. Akrep sokmasında tedavi önemlidir. Akrebin soktuğu kişide şiddetli bir acı görülebilir. Ayrıca ürperme, ateş yükselmesi, kasılma, nefes alamama ve şok haline gelme durumları yaşanabilir. Afrika bölgesinde insanların ölümüne sebep olan akrepler oldukça fazladır. Akdeniz bölgesinde akreplerin öldürücü yapıda olma durumları zayıftır.

Akrep sokmasında zaman geçirmeden yarayı dezenfekte ederek vakit kaybetmeden bir doktora başvurulması şarttır. Akrep sokmalarında akrep serumu hayat kurtaran bir özelliğe sahiptir. Akrebin soktuğu bölgede şişme, şiddetli ağrı, göz yanması, aşırı tükürük salgısının artması gibi belirtiler ortaya çıkar. Şayet akrep tarafından sokulan biri ile karşılaşırsanız akrep zehrine lokal permanganat veya amonyak sürülür. Akrep serumu verilmelidir. Ancak bu uzman kişiler ve doktorlar tarafından yapılması gerekir.

Yeryüzünde yüzlerce akrep türü olduğu bilinmektedir. Akreplerin büyüklüğü bazılarında 10 santimetreye kadar görünür. Genel olarak sarı renkli ve siyah olurlar. Yavrular annelerinin sırtında hayata gelirler dünyada 1750 tür akrep olduğu bilinmektedir. Peki akrep üremesi nasıldır? diyorsanız akreplerin çiftleşmesi doğumun gerçekleşmesi için bir araçtır. Akrepler hiç kuşkusuz böcekler gibi yumurtadan dışarıya çıkmazlar.

Yavru Akrepler ve Gelişme Aşaması

Hayatları boyunca kabuk değiştiren dişi akrepler yavrularını doğurarak üreme yoluna gider. Belirli bir süre anne akrep yavruları sırtında taşır ve akrepler annenin sırtından inerek etrafa dağılırlar. Akrep yavrusu nasıl olur? Annenin sırtında taşıdığı yavru akrepler doğumdan sonra değişim geçirir olarak değerlendirilir ancak bu yanlış bir bilgidir. Bunun nedeni krem, siyah, beyaz renkli olmalarıdır.

Akrep yavrusu doğumdan itibaren dokunaç, pençe ve kuyruğa sahip olarak dünyaya gelir. Kabukları krem renginden pembeye birkaç gün sonrada kahverengiye dönüşmektedir. Annenin sırtında yavru akrepler 6-7 ay gibi bir süre annelerin arkalarında toplu olarak dolaşırlar. Erişkin hale geldikten sonra yalnız hayat sürmeye başlayan akrepler üç dört yıl içerisinde yetişkin bir akrep haline gelirler. Yaklaşık 5 ay ile 1 yıl arasında değişen bir gebelik süresi geçirir.

Yaklaşık olarak 20 ila 47 arasında yavru akrep doğurabilir. Akrebin yavrusunun yetişkin akrebe dönüşebilmesi için 5 6 kabuk değişim aşamasından geçmesi şarttır. Akreplerin yaşam sureleri 3 ile 5 yıl arasında değişiklik gösterir ancak bazılarının yaşam süresi 15 yıl olabilmektedir. Akrepler ile mücadele bu nedenle profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılması gerekir. Bireysel olarak akrepler ile mücadele hem zor, hem de tehlikeli bir iştir.

Akrepler nasıl yok edilir? akrep türleri nelerdir? diye merak edenlerin yazımızı okuyarak akrepler hakkında bilgi edinmesi gerekir. Zehirli akrep sokmalarına maruz kalmamak için evde akrep ilaçlama servisi talep etmek önemlidir. Atlas Türk böcek ilaçlama olarak akrepler ve akrep türleri için en etkili ilaç ve yöntemleri kullanarak mekanlarınız da görülen akrepleri kısa sürede yok ediyoruz. Akrep sokması son derece riskli olduğu için bir an önce akrepleri yok etmek gerekir.