0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrepler Ne Yer Neyle Beslenir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akrepler Ne Yer Neyle Beslenir? zaman zaman eve girip de karşımıza çıkan ver insanların tedirgin olmasına sebep olan akrep çeşitleri görülmektedir. Eve gelen akrep ne ile beslenir? pek çok insanın merak ettiği bir konudur. Akrep vücudu bölmeler şeklinde ön tarafında 2 adet güçlü kıskacı bulunan 4 çift ayağı mevcut olan oldukça sağlam yapılı bir canlıdır. Vücudunun arka kısmında kavisli ve sağlam bir kuyruğu vardır. Kuyruğun uç tarafı sivri iğnesi ile bilinir. Dünyanın hemen her bölgesinde yaşayan pek çok değişik renkli ve yapılı akrepler bulunmaktadır.

Akrep türleri nasıl beslenir? bunu kısaca açıklamak gerekirse akrepler içinde evcil beslenen türler daha çok geceleri avlanan gündüzleri pek ortada görünmeyen bir özelliğe sahiptir. Akrebin havadaki titreşimler yardımı ile avını yakalayıp sokarak öldürür. Kurbanını felç eder ve kıskaçları ile parçalara ayırarak yer. Akrepler beslenmesini çoğunlukla küçük yapılı böcek ve haşereler ile sağlamaktadır. Akreplerin yediği canlılar arasında kurbağa, fare, böcek, küçük kuşlar gibi canlılar ve ölü hayvan leşleridir.

Akrepler oldukça tehlikeli ve zehirli yapılı hayvanlar oldukları için akreplerden korunmak oldukça önemlidir. Eve giren bir akrebin yok edilmesi için en kısa sürede akrep ilaçlama firmalarından ilaçlama desteği talep edilmelidir. Akrep çeşitleri geceleri aktif olan avlanarak beslenen etçil beslenirken sindirmesi oldukça uzun süren bir hayvandır. Akrep havadaki titreşimlerden yararlanırken avlanacağı kurbanın yerini belirler. Onun peşinde koşmadan sabırla bekleyerek kendine yaklaşan avını sokarak kolaylıkla etkisiz hale getirir.

Akrepler Nasıl Avlanır Nerelerde Olur?

Akrep Avının özelliğine göre ne kadar zehir enjekte etmesi gerektiğini ustaca ayarlar. Enjekte ettiği zehrin etkisiyle felç olan canlı kısa sürede ölür. Kimyasal bir sıvı yardımı ile sindirim enzimi salgılar. Kurbanı sıvılaşıncaya kadar bekler ve sonra da avını tüketir. Akrebin beslendiği canlılar arasında eklem bacaklılar ön planda yer alır. Böcekler, örümcek, kırkayak, küçük yılan, fare, kertenkele yer. Bazen çiftleşmeden sonra kendi cinsini bile yiyebilen canlılar içinde yamyam özellikler sergileyen bir canlıdır. Çok az yiyecekle beslenen açlığa 2 yıl kadar dayanabilme potansiyeli olan ilginç bir canlıdır.

Besinlerden aldığı sıvı nedeniyle uzun süre dayana bilmektedir. Akrep ne yer nerede yaşar? diyorsanız akrepler kuytu köşelerde yaşar ve her türlü küçük yapılı böcekler ile kolaylıkla beslenebilir. İnsanlar akrep en çok neyi sevmez, akrebi ne öldürür? akrep ilacı nasıl olur? gibi konular üzerinde araştırma yapmaktadır. Bilindiği gibi akrepler zehirli yapıları ile insanlar için oldukça tehlikeli özelliklerdedir. Akrep türleri arasında ciddi derecede ölümcül olanlar olduğu gibi daha az zehir taşıyanda bulunur.

Soktuğu zaman normal yapılı insanlar da ölüme sebep olmayan ancak ciddi acılara sebep olan akrep çeşitleri de mevcuttur. Akrep sirke kokusundan nefret eden veya uzaklaşan bir canlıdır. Akrep bakımı yapmak, mekanı akreplerin girmesine elverişli özelliklerden çıkarmak için konutların etrafındaki çalı çırpı ve kurumuş otları temizlemek gerekir. Evin içinde böcek olmamasına özen göstermek akrep giriş yerlerinin kapatılmasını sağlamak olası karanlık bölgelerde akrep yuvarlanmasını ortadan kaldırmak şarttır.

Akrep Türleri Ve Görüldüğü Bölgeler

Çok zehirli ölümcül olan akrepler leiurus sarı akrep, Anadolu’nun batısında Gaziantep, Kilis, Hatay, Mardin, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş bölgelerinde rastlanır. Sarı renkli olup soktuğu zaman derhal tıbbi müdahale gerektirecek kadar çok zehirli ve ölümcül oldukça tehlikeli bir akrep türüdür. Türkiye’de en ölümcül zehirli olan birinci derecede tehlikeli akreptir. Kara akrep, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da daha çok bulunur. Adana, Mersin, Elazığ, Malatya, Batman, Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa gibi şehirlerde görülür. Siyah renkli olup tıbbi müdahale gerektirecek ciddi ölümcül sonuçlara sebep olabilir.

Siyah akrep sokması sonrası insanda ciddi kasılmalar ve ani ölümler ile karşılaşacak etkiler gözlenebilir. Bu akrep türü evlere yakın yaşama eğilimine sahip olduğu için daha tehlikelidir. Türkiye’nin en zehirli ve ölümcül 2. akrebi kategorisine girer. Bu iki akrep oldukça tehlikeli ve zehirlidir. Bir diğer akrep ise Mardin, Akrebi olup, Mardin, Batman, Şırnak ve Hakkari Bölgesi’nde görülür. İnsanlara yakın çevrelerde yaşaması ile bilinir. Anadolu sarı akrebi öldürücü zehirli bir özelliğe sahip değildir. Bu akrep soktuktan sonra daha çok yüksek ateş görülür.

Kusma, sancı ortaya çıkar tedavi gerektirir bazen soktuktan sonra bu etkiler 24 saat kadar görülebilir. Doğu sarı akrebi zehri öldürücü olacak kadar bir etki göstermez. Bu da aynı Anadolu sarı akrebi gibi yan etkiler yaşanmasına sebep olur. Tehlikesi olan az zehirli akrepler uzun kuyruklu akrep, Adıyaman, Kilis ve Diyarbakır bölgelerinde görülür. Kalın kıskaçlı akrep Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ve Iğdır’da görülür. Halk sağlığı açısından diğer akrepler kadar tehlikeli değildir. Artvin akrebi Türkiye’ de Artvin, Erzurum bölgelerinde yaşar.

Akrep Neden Sokar Kimlere Risk İçerir?

Bazı akrepler oldukça ölümcül etkileri ile insanlar için çok ciddi tehlikeler teşkil ederler. Bazıları zehir taşımasına karşın ölümcül etki göstermezler. Akrepler daha çok geceleri aktif olurlar. Akreplerin sokma eğilimleri sıcak havalarda çok daha fazladır. Rastgele dokunuldukları zaman ya da üzerlerine basıldığı zaman kendilerine tehlike yöneldiğini hissettikleri anda aniden sokarlar. Özellikle yer yatağında uyuyanların uykudaki hareketleri nedeniyle akrepler tarafından sokulmak düşmanca bir hareket algıladıkları için çok daha fazladır.

Akreplerin en fazla tehlikeli olduğu kişiler yeni doğan yeterince gelişmemiş olan çocuklar ve alerjik bünyeli yetişkinlerdir. Az zehirli akreplerin sokması durumunda kişinin sokulduğu yeri ve konumu önem arz eder. Normal kişilerde az zehirli akrepler ölümcül sonuçlara neden olmaz. Bebekler ve alerjik bünyeli kişilerde ölümcül sonuçların yaşanmasına sebep olabilirler. Özellikle yaz mevsiminde piknik yapanların akreplere karşı daha dikkatli olmaları ve tedbirli davranmaları önemlidir.

Akreplerin zehirli ya da zehirsiz olduğunu tespit etmek sokmadan önce mümkün olmadığı için çok ciddi şekilde akreplere karşı tedbirli davranmak gerekir. Ayrıca akrep sokması durumunda zaman kaybetmeden Tıbbi tedavi için sağlık Kurumu’na baş vurmak şarttır. Anadolu’da akrep sokmaları büyük kentlere oranına çok daha önemli ve tehlikelidir. Bu nedenle Anadolu’da yaşayanların akrep sokması durumunda ani şekilde tedavi sürecine sokulması şarttır. Dünyada 1750 civarında akrep vardır.

Akrep Doğada Nasıl Hayatta Kalır?

Akreplerin yaşam yerleri ve türleri farklılık gösterir. Akrep sokması ile gündeme gelen akrepler ne ile beslenir? akrepler ne yer? konuları sıkça gündeme gelir. Akrepler etçil beslenen tavırlar sergileyen canlılardır. Akreplerin beslenmesi için ideal besin kaynakları böcekler, kırkayak, akrepler için örümcek ve keneler beslenme kaynağıdır. Ayrıca çevrelerinde kertenkele, küçük yılan, fare, kurbağa gibi hayvanları yakalayıp beslenmelerini sağlarlar. Bilindiği gibi bazı akreplerin kendi yavrularını bile yedikleri bilinir. Akrepler ne yer?, Akrep neleri tüketir sorusunun cevapları değişkenlik gösterir.

Küçük yapılı hayvanlarla ve böceklerle beslenirler. Yağışlı günlerde her zamankinden çok daha fazla akrebin civarda dolaştığını şahit olunabilir. Kıskaçları daha büyük olan akrepler avlarını kıskaçları ile yakalayıp öldürürken küçük kıskaçlı türler avını zehirleyerek öldürür. Akrep sokmasına maruz kalan böcekler ve canlılar felç olarak ölür ve akrep için kolay bir yiyeceğe dönüşür. Akrep zehrini beslenmesi için kullanılır önce iğnesini batırıp savunmasız bırakır. Akrep ağzından salgıladığı tükürük ve sindirim enzimleri ile yakaladığı avını canlı dokuları sıvılaşıncaya kadar bekler ve sonra da tüketir.

Akreplerin metabolizması çok yavaş olduğu için avını tüketmesi oldukça fazla zaman almaktadır. Yedikleri besinler yolu ile susuzluklarını giderdikleri için susuz oldukça uzun süre yaşama potansiyelleri vardır. Akrepler ile mücadele amatör olarak yapılamaz. Akrep mücadelesi profesyonel ve bilinçli olarak yapılmak zorundadır. Havaların ısınması ile ortalıkta dolaşan akreplerin tehlikeleri oldukça fazladır. Zehirli akrepler kadar zehir taşımayan akreplerinde varlığı bilinmektedir. Akrepler ile mücadelede en kestirme ve en kesin çözüm hiç kuşkusuz akreplere karşı akrep ilaçlama yaptırmaktır.

Akrepler Neden Hoşlanmaz Neden Kaçar?

Akrepler için doğal mücadele etkili olur mu? akrep evden nasıl uzaklaştırılır? akrep neyi sevmez? diyorsanız akreplere karşı tedbir almanız gerekir. Evi onarmak, duvardaki, kapılardaki, pervazlardaki çatlak ve oyukları kapatmak en önemli tedbirler arasındadır. Pencerelere sineklik takmak, tavuk ve kedi gemi canlılar besleyerek akrepleri evden uzak tutmak mümkün olabilir. Tavuklar akrep yakalamada en önemli avcılar olarak dikkat çeker. Ayrıca bahçeye diyatomlu toprak serpilerek akreplerin dolaştıkları yerleri ve giriş belgelerini bloke edebilirsiniz.

Borik asit böcek ve akrepler için kaçırıcı etki sağlar. Akrep sirkeyi neden sevmez? diye düşünenler için sirkenin keskin kokusunun böcekleri uzaklaştırıcı bir etkisi olduğu için akrep sirkeden uzak durur. Ayrıca salgıladığı asit benzeri yapısı ile sirke hem temizlikte hem de böcek kaçırıcı etkisi ile insanların kullandığı önemli bir özelliğe sahiptir. Lavanta Akreplerin sevmediği kokular arasında yer alır. Lavanta kokusu akrebi rahatsız ettiği için evinizden uzak tutar. Ancak bu şu demek değildir lavanta ile evdeki akrepleri ortadan kaldırmak söz konusu değildir.

Dış bölgelere duvar diplerine ve çatlaklara lavanta yağı sürerek akrepleri rahatsız ederek evden tutabilirsiniz. Ayrıca sedir ağacı yağı su ile karıştırılarak şişe içinde sprey şeklinde kullanılabilir. Akrebi kaçıran diğer kokular arasında sedir ağacı, sirke, tarçın gibi kokular yer alır. Temizlik akreplerin hiç sevmediği ve özelliktedir. Bu nedenle temiz olan mekanlarda akrepler için beslenme şartlarının sağlayacak böcek bulunmadığı zaman akreplerin uzun süre varlık göstermesi söz konusu olamaz. Akrep eve nasıl girer? akrep yatağa çıkar mı? diye çok sayıda soruya maruz kalırız.

Geceleri aktif oldukları için duvarlara ya da nesnelere tırmanabilir. Özellikle böcek olan bölgelerde insanların etrafına doğru yaklaşa bildiği için yatağa tırmanma riski bulunur. Akrepler ile mücadele için böcek ilaçlama yaptırmanız şarttır. Parke araları, kapı pervazları, dolap arkaları gibi bölgelere yuvarlanan akrepler basit uygulamalar ile hemen ortadan kaldırılamaz. Tehlikeli ve zehirli olma ihtimaline karşı akreplerin mekanından bir an önce yok edilmesi şarttır. Atlas Türk ilaçlama akrepler ile mücadele konusunda son derece donanımlı ve profesyonel bir ekiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir