0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrepler Ne Yer Nasıl Beslenir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akrepler Ne Yer Nasıl Beslenir? akreplerin beslenme şekilleri etçil yapıda olup geceleri avlanarak yaşam süreler. Akrep ilaçlama yaptırmak için bizi arayan müşteriler, akreplerin beslenme şekli hakkında ve eve akrep neden girer? diye sorular sorması zehirli akreplerin ilk defa evlerine girmesinden kaynaklanmaktadır. Kulağa pek hoş gelemese de zaman, zaman evde akrep çeşitleri ile karşılaşmanız mümkündür. Akrepler doğada çeşitli böcekler ile avlanan etçil beslenme özelliğine sahip canlılardır.

Güçlü kıskaçları ve öldürücü zehri sayesinde kolayca avlanırlar. Özellikle yağmurlu havalardan sonra evinizde ya da iş yerinizde karşınıza çıkabilir. Akrep görünce hem panik yaşar hemde nereden geldiği konusunda oldukça şaşkınlık yaşarsınız. Akrepler yağmurlu havalarda lağım kanallarında taşkınlardan kaçarak buldukları binalara girmektedir. Zehirli yada, zehirsiz olsun akrepler doğada toplu olarak yaşayan avlanarak beslenme özelliğine sahip canlılardır. Akreplerin tehlikesinden korunmak şarttır.

Akreplerin Özellikleri Hakkında

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 1.750 farklı tür akrep çeşidi vardır. Akrepler insanların en fazla çekindikleri zehirli haşerelerden,dir. Sağlam yapılı haşerelerden olup, her birinin faklı özellikleri, yaşam şekilleri değişkenlik göstermektedir. Akrepler ne ile beslenir, dilerseniz kısaca değinelim. Akrepler ne yer diye merak edenlerin geceleri ortalıkta dolaşarak avlanmak için ortaya çıkan siyah akrepler ve sarı akrepler buldukları böcek ölüleri ve avladıkları küçük yapılı hayvanları yiyerek beslenmektedir.

Akrepler için en kolay bulunan yiyecek hiç kuşkusuz böceklerdir. Başlıca akrep avı olarak görülen böcekler, kırkayak, örümcek, kene, fare, kertenkele, küçük yılan ve kurbağa gibi hayvanlar akreplerin besin zincirine dahil olabilmektedir. Yamyamlık yapmaktan geri kalmayan akrep çeşitleri, bazı durumlarda ölmüş hayvanların leşlerini, hatta bazı dişi akreplerin kendi yavrularını yedikleri de bilinmektedir. Aç bir halde 2 yıl kadar hayatta kalabilme özelliğine sahiptirler.

Akrep Avını Nasıl Yer?

Akrep zehri akreplerin beslenmesinde ve avını etkisiz hale getirmelerinde önemli yer tutar. Avlanan akrep kurbanına iğnesini sokup avını savunmasız bırakmaktadır. Akrep, ağzından salgıladığı tükürük sayesinde sindirim enzimleri ile dokular sıvılaşıncaya kadar sabırla bekler ve oluşan sıvıyı emer. Akrepler Ne Yer Nasıl Beslenir? sorusuna verilen cevap gördüğümüz gibi başta böcekler olmak üzere kemirgen ve başka küçük yapılı hayvanlardan oluşan bir beslenme zinciri akreplerin besinleri olarak açıklanabilir.

Akreplerin özellikleri vantuzlu ayak yapıları ve sert kabuk benzeri bir tabaka ile vücutlarının kaplı olması adeta akrep için bir zırh görevi üstlenir. Akrepler gündüz pek ortalıkta görünmezler. Geceleri karanlıkta aktif olan ve yiyecek aramaya çıkan bir canlıdır. Sıcak havalarda akreple karşılaşmak çok zor iken yağışlı günlerden sonra da her zamankinden daha çok akrep türleri etrafta sıkça görülür ve evlerin lavabo deliklerinden içeri girerler. Akrepler havadan ve yerden gelen titreşimlerle avlarını algılayarak avlanmak için pusuya yatar.

Akrep Zehrinin Yapısı

Sabırla bekler, zamanı gelince avını sokup güçlü zehri sayesinde çok kolay bir şekilde avlanır. Güçlü zehir ile felç olup etkisiz hale gelen avını afiyetle yer. Kıskaçları oldukça büyük olan akrepler, avlarını kıskaçları ile yakalayıp öldürürken, daha küçük kıskaçlı olan akrep türleri de avlarını zehirleyerek beslenirler. Akrep tarafından zehirlenen hayvan ya da böcekler dokuları felç olarak etkisiz hale gelip akrep için çekici bir besin haline dönüşürler. Akreplerin metabolizmaları oldukça yavaştır.

Bu nedenle yiyeceklerini çok yavaş bir biçimde yerler. Akrep çeşitleri çok az yiyecekle uzun süre hayatta kalma yeteneğine sahiptir. Kısaca değinerek akreplerin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalıştık. Böcek ilaçlama ve akrep ilaçlama konusunda bizden yardım alabilirsiniz. Akreplerin hassas yapılı kişilerde ölümcül sonuçlara sebep olduğu bilinmelidir. Akrep zehri türüne göre değişir. Kokusuz ve kokulu akrep ilaçları ile bina ve dairelerde akrep ilaçlaması yapılarak akrepler yok edilebilir. Akrep Neden Olur? yazımıza göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir