0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrepler Ne Yer

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akrepler Ne Yer? Kulağa pek hoş gelemese de zaman, zaman evde akrep şikayeti ile karşılaşmanız durumunda ilaçlama ile bu zararlıdan kurtulmanız mümkündür. Akrepler doğada çeşitli böcekler ile avlanan etçil beslenme özelliğine sahip canlılardır. daha önce hiç karşılaşmamanıza karşın yağmurlu havalardan sonra evinizde ya da iş yerinizde akrep görünce hem panik yaşar hemde nereden geldiği konusunda oldukça şaşkınlık yaşarsınız.

Zehirli olsun, zehirsiz olsun akrepler doğada toplu olarak yaşayan avlanarak beslenme özelliğine sahip canlılardır. Dünya genelinde 1.750 farklı tür akrep çeşidi vardır. Akrepler insanların çok ürktüğü sağlam yapılı haşerelerden olup, her birinin faklı özellikleri, yaşam şekilleri değişkenlik göstermektedir. Akrepler ne ile beslenir, dilerseniz kısaca değinelim.

Akreplerin Beslenme Alışkanlıkları

Siyah akrep olsun, sarı akrep olsun etçil beslenen bir özelliğe sahiptir. Akrepler için en kolay bulunan yiyecek hiç kuşkusuz böceklerdir. Başlıca akrep avı olarak görülen böcekler, kırkayaklar, örümcekler, keneler, fare, kertenkele, küçük yılan ve kurbağa gibi hayvanlar akreplerin besin zincirine dahil olabilmektedir. Böcek ilaçlama kapsamında yapılan tehlikeli canlılardan olan akrepler hafife alınmamalıdır. Yamyamlık yapmaktan geri kalmayan akrep çeşitleri, bazı durumlarda ölmüş hayvanların leşlerini, hatta bazı dişi akreplerin kendi yavrularını yedikleri de bilinen bir özelliktir.

Akrep avını nasıl yer? Akrep zehri akreplerin beslenmesinde önemli yer tutar. Avlanan akrep kurbanına iğnesini sokup avını savunmasız bırakmaktadır. Akrep, ağzından salgıladığı tükürük sayesinde sindirim enzimleri ile dokular sıvılaşıncaya kadar sabırla bekler ve oluşan sıvıyı emer. Akrepler Ne Yer? sorusuna verilen cevap gördüğümüz gibi başta böcekler olmak üzere kemirgen ve başka küçük yapılı hayvanlardan oluşan bir beslenme zinciri mevcuttur.

Akreplerin Özellikleri Nelerdir?

Akrepler gündüz pek ortalıkta dolaşmayıp geceleri aktif olan ve yiyecek aramaya çıkan bir canlıdır. Sıcak havalarda akreple karşılaşmak çok zor iken yağışlı günlerden sonra da her zamankinden daha çok akrep türleri etrafta sıkça görülür. Akrepler havadan ve yerden gelen titreşimlerle avlarını algılayarak avlanmak için pusuya yatar. Sabırla bekler, zamanı gelince avını sokup güçlü zehri sayesinde etkisiz hale gelen avını afiyetle yer. Kıskaçları oldukça büyük olan akrepler, avlarını kıskaçları ile yakalayıp öldürürken, daha küçük kıskaçlı olan akrep türleri de avlarını zehirleyerek beslenirler.

Akrep tarafından zehirlenen hayvan ya da böcekler dokuları felç olarak etkisiz hale gelip akrep için çekici bir besin haline dönüşürler. Akreplerin metabolizmaları oldukça yavaştır. Bu nedenle yiyeceklerini çok yavaş bir biçimde yerler. Akrep çeşitleri çok az yiyecekle uzun süre hayatta kalma yeteneğine sahiptir. Aç bir halde 2 yıl kadar hayatta kalabilme özelliğine sahiptirler. Akreplerin yok edilmesi için böcek ilaçlama yaptırılmalıdır. En İyi Böcek İlaçlama Şirketi yazımız ilginizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir