0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrep Sokması

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Tehlikeli canlılardan olan akrepler tehlike anında saldırgan davranır. Akrep Sokması akreplerin yaşam alanları olan bölgelere göre farklı özellikte yan etkilere yol açmaktadır bu nedenle akrep ilaçlama şarttır. Anadolu sarı akrebi insanlar için oldukça tehlikeli bir hayvan olmasına karşın, siyah akrep ve İstanbul akrepleri ölümcül zehir taşımazlar. Akrepler kendilerini savunma iç güdüsü ile hareket ettiği için, rastlantı sonucu yada ani harekete karşı aşırı duyarlı davrandıkları için insanları sokarlar. Bu bakımdan akrep ile mücadele şarttır.

Akrep zehri içinde bulunan etki kanamaya neden olan, hücreleri öldüren, kalp ve sinir hücrelerini bozan ve alerjiye neden olan çeşitli enzimler bulunmaktadır. Akrep sokması, akreplerin türüne bağlı olarak değişik acı ve tehlike meydana getirir. Akrebin soktuğu bölgede kızarıklık ve küçük bir iğne izi görülür. Akrebin soktuğu bölgede 15 dakika sonra şiddetli ağrı, yanma hissi, ciddi ateşlenme etkisi olur.

Akrep sokması sonrası vücutta kızarıklık, morluk ve şişme gibi belirtiler görülür. Akrep sokmasının yan etkileri, susuzluk, ağızdan salya gelmesi, baş dönmesi, baş ağrısı, yutkunma zorluğu, kusma, titreme, terleme, sayıklama, vücutta kramplar gibi ciddi belirtiler akreplerin soktuğu kişilerde bir an önce tedavi önlemi alınarak istenmeyen akrep zehirlenmesi ve akrep sokmasına bağlı ölüm yaşanmasını önlemek açısından oldukça önemlidir.

Sarı akrepler siyah akrep türlerine oranla daha ölümcül zehir taşıdıkları için çok daha tehlikelidir. Akrep ilaçlama ev ve binalarda olası akrep sokmalarının önlenmesi açısından çok büyük önlem alma şeklidir. Akreplerden kurtulmak için mutlaka profesyonel akrep mücadelesi kapsamında böcek ilaçlama yaptırılmalı, akreplerin tehlikesi en etkili akrep ilaçlama yöntemleri kullanılarak bilinçli bir biçimde ortadan kaldırılmalıdır.

Akrep Sokmasında İlk Yardım

Akrepler tarafından sokulmak Anadolu bölgesinde ciddi risk taşırken İstanbul’daki akrepler ölümcül zehir taşımazlar. Ancak çocuklar ve hassas yapılı kişilerde ciddi yan etkiler yaşanmasına sebep olabilmektedir. Akrep sokması sonucunda zehirlenmeden kaynaklanan ölümler genellikle 12 ile 48 saat süresi içerisinde gerçekleşir. Akrep sokmasının tedavisi oldukça önemli olduğu için, akrep sokmasında yapılacak ilk şey akrebin soktuğu bölgenin biraz üstünden akrep tarafından sokulan uzuv zehrin kana karışmaması için bağlamaktır.

Vücudun baş, kalça, sırt bölgelerinde yaşanan akrep sokmasında bu mümkün olmayacağı için bağlama durumu kol ve bacaklar için geçerlidir. Sokulan bölgenin bağlanması zehrin vücuda yayılmasını yavaşlatır. Daha sonra buzla, dokuyu dondurmayacak şekilde soğutulması en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilmesi şarttır. Akrep sokmasının tehlikesi ölümle neticelenme riski taşıdığı için sokulan bölgeden zehrin emilerek çıkarılması gerekir.

Akrep sokması ciddi sonuçlara sebep olabileceği için erken teşhis ve bir an önce hastaneye yetiştirilmesi ve tedavi altına alınması akrebin soktuğu kişinin sağlığı açısından çok önemlidir. Yavru akrep sokması yetişkin akrep kadar büyük risk taşımasa da mutlaka tedbir alınmalı hemen bir sağlık kurumuna gidilmelidir. İnsanlar akrep türleri ve taşıdıkları zehir konusunda her hangi bir fikir sahibi olamayacağı için en etkili çözüm bir an önce tedavi altına alınmaktır.

Zehirli böcekler bazı insanlarda ciddi risk oluşturduğu için zayıf yapılı insanların çok daha dikkatli olması, akrebin soktuğu kişi hemen müşahede altına alınarak gerekli tedavinin yapılması şarttır. Akrep Sokması sonrası kişide ciddi acı ve vücutta kasılma, kramp ve ateşlenme yaşanabileceği için şuur kaybı yaşanmasına da yol açabilir. Binaların etrafı ve atık su giderleri ciddi akrep giriş bölgeleri olduğu için buralarda böcek ilaçlama ve önlem alınması zorunludur. Akrepler Ne Yer Biliyor musunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir