0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akrep Çeşitleri

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Ülkemizde görülen Akrep Çeşitleri bölgelere göre farklı renk ve zehir oranına sahiptir. İstanbul akrepleri genel olarak siyah renkli olup ölümcül zehir taşımazlar yapılacak ilaçlama ile önlenirler. Evlerde sıkça görülmelerine karşın dış ortamlarda yaşayan zararlılar olup yağmurlu havalardan sonra çok daha fazla akrep çeşitleri ortalıkta görülmeye başlar. En zehirli akrep türü Urfa bölgesinde yaşayan, sarı akrep diye bilinen sarı akreptir. Bu nedenle akrep ilaçlama şarttır.

Dünya genelinde bulunan akreplerin türü 1753 adet olup değişik boy ve renk yapılarına sahiptirler. Akreplerin boyları türlerine göre değişiklik gösterir. Genellikle 5 santim civarında boya sahiptirler. Akreplerin renkleri, sarı, mavi, kırmızımsı,kahverengi ve siyah tondadır. Akrepler etçil beslenen avlanarak yaşam süren hayvanlar olup böcekleri avlar ve ölü böcek ile fare gibi küçük boyutlu hayvanların leşlerini yiyerekte yaşamlarını kolayca sağlarlar.

Ev akrepleri binalardan evin içine girerek, yatak ve ayakkabı içlerinde, kitaplık ve kapı çerçevelerinde gizlenmeyi tercih edebilirler. Geceleri aktif ve hareketlidirler. Gündüzleri ise güneş ışığından uzak, serin ve nemli bölgelerde, taş altı, duvar dibi, otluk bölgelerde kalırlar. Bahar aylarında yağmurların artması ve yuvalarının suyla dolması, Yağmur suyundan kaçarak daha güvenli gördükleri binaların alt katları ve evlerin içlerine yerleşmesinde en önemli sebeplerden biridir.

Akreplerin yaşam alanları olarak nemli olan taş duvarların kovuklarını,bodrumlar,çatılar,ahşap binalar,depo ve moloz yığınlarının aralarını tercih ederler. Apartman ve evlere ise yiyecek bulmak ve yuvalanmak için girerler. Türkiye genelinde 23 türü mevcuttur. Bütün akrep çeşitleri zehirli olup akreplerin, Türkiye’deki bölgesel dağılım doğu ve güney doğu Anadolu da çok daha zehirli özellikte akrepler bulunur. Bu nedenle böcek ilaçlama özellikle akreplerin yok edilmesinde büyük önem taşır.

Türkiye Genelinde Görülen Akrep Türleri

Güneydoğu Anadolu’nun batısında görülen, sarı akrep, tıbbi müdahale gerektiren, son derece zehirli ve ölümcül bir akrep olarak dikkat çeker. Sarı akrebe yoğun olarak, Kilis, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin ve Şanlıurfa da rastlanır. Ortalama 10 cm. uzunluğunda olan sarı akrep, kuyruğunun 5. segmenti siyah, vücut rengi sarı renklidir ve ölümcül bir türdür.

Kara akrep, kalın kuyruklu, 8 cm. uzunluğunda, siyah veya kahverengi tonda olur. Akrep ölümlerinin %50’sine sahip olan kara akrep, evlere yakın yaşam eğiliminde olan kara akrep, son derece zehirli olup sokması ölümle sonuçlanan bir türdür. Mardin akrebi, ortalama 13 cm. uzunlukta, kuyruğunun 5. ve 6. segmenti siyah renkte olup, vücudu sarı renktedir. Mardin akrebi de tehlikeli bir akreptir. Anadolu sarı akrebi, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Trakya ve egede görülür. Zehrinin etkisi 24 saat kadar süren Anadolu sarı akrebi, evlere yakın alanlarda yaşar.

Doğu sarı akrebi, 24 saat etkisini sürdüren zehre sahiptir. Doğu sarı akrebi soktuğunda, sancı, kusma ve yüksek ateş görülür. Adıyaman, kilis civarında görülür. Uzun kuyruklu akrep, küçük akrepler olup, boyları 37- 44 mm. arasında değişmektedir. Uzun kuyruklu akrep, açık sarı renkte olup, uzun kuyruğa sahiptir. Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis illerinde görülür. Açık alanda taşların altında yaşarlar. Kalın kıskaçlı akrep, adından da anlaşılacağı gibi kalın bir kıskaca sahiptir.

Kalın kıskaçlı akrep, 60-80 mm. büyüklüğünde, açık sarı ve koyu kırmızı kahverenginde olup, açık alanlarda, yerleşim bölgelerinde, kuru orman içlerinde yaşar, mecburi kazıcı oldukları için bina içlerine fazla girmezler. Bu saydığımız Akrep Çeşitleri arasında ülkemizde görülen akrepler olup en baştan ikisi son derece ölümcül akrep sokmalarına sahip tehlikeli akrepler olarak son derece zehirlidirler. Bu nedenle mutlak böcek ilaçlama firmalarından ilaçlama hizmeti alınmalıdır. Evdeki Pireler Nasıl Yok Edilir biliyor musunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir