0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akar Mite Ve Maytlar

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akar ya da mayt, olarak bilinen miteler kenelerle birlikte acarina alt türünün büyük bir kısmını oluşturan eklem bacaklı canlı türleridir. Akar Mite Ve Maytlar beslenmesini insan vücudundan dökülen deri tozları ve deri parçacıklar ile sağlar. Evlerde en fazla bulundukları yerler halı, koltuk, yatak ve tüylü bölgelerdir böcek ilaçlama şarttır. Ayrıca hijyeni zayıf, fazla havalandırılmayan kirli ortamlarda bolca bulunurlar. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma yol açan akarlar, insan gözü ile görülmez ancak mikroskop yardımı ile görülebilir.

Boyut olarak 55 mikron boyutuna kadar irileşen akarlar mevcuttur. İşin en vahim yanı ise 1 gram deri parçası 1.000.000 ev akarının beslenmesi için yeterlidir. Bilinen 156 çeşit akar türü vardır. Evde yaklaşık olarak 5 sene kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar böceğinin yaşadığı düşünülmektedir. Akar mite ve maytlar insan sağlığı için büyük tehlike saçan keneye benzer görünümlü ancak çok küçük canlılardır. Genellikle potansiyel risk gurubu küçük çocuklardır ve bebekler ile çocuklar için daha tehlikeli oldukları bilinmektedir. Bunun sebebi çocukların bağışıklık sisteminin yetişkinlere oranla çok daha az gelişmiş olmasıdır.

Akarlar çeşitli enfeksiyonlara yol açabildiği gibi astım benzeri ciddi hastalıkları da tetikler. Alerjen ev akarları ve nem böcekleri yaşadığımız alanlara yerleşen, gözle görülmeyen oldukça sinsi böceklerdir. Evde çok sayıda üreyen ev akarlarının alerji başta olmak üzere pek çok hastalığa yol açma riski hiçte küçümsenemeyecek boyuttadır. Alerji ve solunum yolu hassasiyeti denince ilkbahar mevsimi ilk akla gelir. Ancak sonbahar mevsiminde okul yada apartman gibi kapalı yerlerde daha fazla vakit geçirilmesi bu zararlılara maruz kalmayı artırır.

Akar Ve Toz Alerjenleri Nasıl Ürer?

Sonbaharın gelmesi ile ağaçların yapraklarının dökülmesi, kapalı ve bulutlu olduğu için artan hava kirliliği, giyilen kıyafetlerin daha kalın ve tüylü olması, kalorifer ve sobaların özellikle bu dönemden sonra yanması ortamdaki tozlanmayı en yüksek seviyeye çıkarır. Artan toz ise alerjen böcekleri tetikler. Tozla taşınan akarlar ve dışkıları önemli bir tehlike olarak insanların başına musallat olur. Çocuklarda alerjiye yol açarlar, ev akarları mite ve maytlar astımı tetikleyen yönleri ile geleceğimiz olan çocuklar için çok ciddi tehlike saçmaktadır.

Ev tozu akarları çok minik vücut özelliğine sahip olduğu için ancak mikroskopla görülebilen, 0,1-0,5 milimetre çapında çok küçük canlılardır. Özellikle yattığımız ve oturduğumuz yerde diğer bölgelere oranla çok daha fazla yaşarlar. Toz akarları 20 -30 derece arası sıcaklık, yüzde 60 -70 arası nemli ortamlarda çok daha hızlı üremektedir. Deriden dökülen ölü hücrelerle beslenen, mite mayt ve toz akarları yatak, yorgan, yastık, halı ve kumaş kaplı mobilyalarda yaşamaya bayılır. İnsanlarda ciddi kaşınma ve iğne gibi batmalara sebep olurlar. Ev içindeki akarların dışkıları ev tozlarına karışır ve soluma yoluyla insan solunum sistemine geçer.

İnsanlar arasında yaklaşık olarak her 10 kişiden birinde görülen ev tozu alerjisi, alerjik bünyeli kişilerde daha fazla soruna sebeptir. Toz akarı dışkısı hapşırma, kaşıntı, döküntü, öksürük, boğaz kaşıntısı, gözlerde akıntı ile kaşıntı ve rahat nefes alamamaya sebep olabilir. İnsanlar arasında astımı olan ya da risk taşıyan kişilerde tehlikeli ataklara sebep olur. Çocuklardaki astımın nedeni yüzde 90 oranında alerjik nedenlerden kaynaklanır. Bu sebeple çocukların olduğu evlerin akarlardan temizlenmesi çok daha mühimdir. Ev tozu akarlarının olduğu yerlerde çocuklar rahat nefes alamaz, gece tıkanıklıkları artar.

Akar Ve Mitelere Karşı Alınacak Önlemler

İnsanlar ve çocuklarda uykusuzluk ve huzursuzluk etkeni bir zararlı türüdür. Küçük çocukların büyüme, gelişmesine olumsuz etkisi bu toz alerjeni zararlıların oldukça fazladır. Ev tozu akarları gözle görülmediği için çok daha kolay yayılır bu nedenle temizlik konusunda titiz olmak gerekir. Ortamı devamlı havalandırmak, yatak çarşaflarını sık yıkayıp değiştirmek, battaniye ve kazak kullanmamak, evdeki halıları kaldırmak, yaşanan yerin tozdan arındırılmasını sağlamak önemlidir. Temizlik yapılırken kullanılan ürün seçiminde azami dikkatli davranmak gerekir.

Bazen evi temizlemek için kullanılan ürünlerin kendisi bile alerjiye ya da astım ataklarına sebep olabildiği için çok hassas davranmak gerekir. Evi süpürmek için derin temizlik yapan süpürgeler, anti-mite sprey temizlik ürünleri, anti-mite özellikli çarşaflar, kılıflar önlem olarak yardıma koşabilir. Evinde bebek olanlar yada yaşlı ve alerjik sorunu ilerlemiş, astıma dönmüş kişilere bunları daha özenle dikkate almasını tavsiye etmekteyiz. Sadece ilaçlama ile mekanı mite ve maytlardan arındırmak çoğunlukla yetmez. İlaçla birlikte çevresel düzenlemelerin yapılması ve kendilerini alerjiye yol açan durumlardan uzak tutmaları büyük önem taşır.

Alerjinin okul ya da iş devamsızlığının önemli bir sebebi olduğunu unutmamak ve insan hayatını akamete uğrattığını bilmek gerekir. Akar mite ve maytlar özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerin nefes almada güçlük çekmesi, baş ağrısına maruz kalması, ciltte kaşıntı gibi şikayetlerini tetikler. Bu tür atakları engellemek için yatak, halı ve koltukların periyodik olarak özel temizlik ürünleri ile temizlenmesi toz alerjeni olan böcekleri önlemede büyük yardımı olur. Böcek ilaçlarına son derece dirençli oldukları bilinen bu canlılar diatomik içerikli ürünler ile sınırlı oranda tutulması mümkündür.

Toz Akarları Hakkında İlginç Bilgiler

Akarlar yani miteler mikroskop ortamında görülebilen 8 bacaklı çok ufak boyutta dikenimsi dış görünümü olan yaratıklardır. Yatak, yorgan, halı, kilim, koltuk ve kumaş kaplı tüm yüzeylerde görülme olasılığı vardır ve bu özellikli mekanlarda miteler önlem alınmakta gecikilirse çok yoğun yaşayabilir. Mite ve toz akarının yaşam koşulları 20 derece sıcaklık ve nemli ortamlardır. 1 gram ev tozunda 19.000 adet akar olması aslında olayın vehametini ortaya serer. 5 yıl kullanılan bir yatak üzerinde 10.000.000 akar yaşayabilir

Akarlar insan kılı , deri döküntüleri ve ölü hücreler ile beslendiği için temel hedefleri insanlardır. Akarların dışkıları zamanla ince toz haline gelir ve mekanda bu toz dışkılar ciddi kaşınmayı tetikler. Ayrıca havaya yükselen ince tozlar solunum yolu ile alerjik bünyelerde ciddi solunum yolu şikayetine yol açar. 1 gram akar dışkısında 2 mili gram akar alerjeni vardır. Bu oranın 10 mili gram üstünde bulunması durumunda ciddi şekilde astım atağına yol açmaktadır. En sık görülen ev alerjeni hiç kuşkusuz toz akarlarıdır. Belirli dönemlerde değil yıl boyu alerjiye sebep olurlar. Özellikle kış aylarında evde daha fazla geçen zamanın artması alerjik hastalıkların artmasına zemin hazırlar.

Yaşam alanlarımızdaki sinsi düşmanlar olarak nitelenen mite ve maytlar mutlaka evden temizlenmelidir. Sağlıklı uyku uyumak ve düzgün nefes almak yaşamanın en temel gereksinimleri durumundadır ancak bu zararlılar ciddi engeldir. Ortaya çıkardıkları yan etkileri cilt kaşıntısı, nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, baş ağrısıdır. Gece uyurken uykunun bölünmesi hayat kalitesini düşürür. Bu gibi rahatsızlıkların başlıca nedeni mite ve maytlardır. İnsanlarda nefes daralması, burun tıkanıklığı, göz sulanması, ciltte kaşıntı ve hapşırık gibi şikayetler, insanların mite alerjisine maruz kalmasından kaynaklanır.

Mitelerin Neden Olduğu Rahatsızlıklar

Isıran mite’ler Skabi tipi (uyuz hastalığına neden olan) mite’ler olarak bilinen toz akarlarıdır. Mite’lerin insanlar üzerinde sebep olduğu başlıca rahatsız edici alerjik etkiler şunlardır. Burun akması, hapşırma şikâyetleri, egzema özellikle eklem bölgelerinde ciltte kızarıklık, ve yoğun kaşıntı şikâyetleri, Allerjenlerin sebep olduğu nefes darlığı, hızlı nefes alıp verme gibi olumsuzluklardır. Mite’ler nerede bulunur? Yataklar mite için mükemmel bir zemin hazırlar. Mayt ve toz akarı çarşafların arasına gizlenir ve ölü deri hücreleri ile kolayca beslenirler. Ayrıca mobilyalarda, yastıklarda ve halılarda yüksek miktarda yaşarlar. Ölü deri, kepek gibi insanların organik döküntüleri ile beslenirler.

Özellikle yıkanamayan ve nadiren temizlenen koltuk döşemeleri, halılar, yer döşemeleri mite yaşaması için oldukça elverişli bir durum sağlar. İnsanlar bir yılda ortalama 3,6 kg civarında deri dökerler ve bu deri döküntüleri milyonlarca mite için mükemmel bir yiyecek kaynağıdır. Otellerdeki yatak, çarşaf, yastık ve yastık kılıfları, yatak örtüleri, oda ve ortak alanlarda bulunan halılar, koltuk ve yer döşemeleri mite böceğinin üremesi ve yaşaması için en elverişli şartları barındırır. Bir gram (yaklaşık yarım çay bardağı) toz, 1.000 kadar mite ve bu mite’lerin ürettiği 250.000 kadar dışkı pisliği içerir.

Halının 1 metre karelik bölümünde yaklaşık 100.000 kadar mite yaşayabilir. Bir mite ortalama 80 günlük yaşam süresi boyunca 1.000 kadar alerjen atık partikülü ortaya çıkarır. Tek bir mite günde 20 adet dışkı üretir ve her bir dışkıda insanlarda alerjiye neden olan bir protein vardır. Otel ve ofis gibi alanlarda bulunan insan sayısı evdekinden daha fazladır. Bu gibi alanlarda yer alan yatak, döşeme ve halı gibi noktalarda mite popülasyonu çok daha yüksektir. Buna bağlı olarak otel ve ofis gibi ortamlarda insanlar üzerinde alerjik etkilerin görülme riski, evdekine oranla çok daha fazladır.

Mite Ve Toz Akarlarından Korunmanın Yolları

Miteyi yok etmenin başlıca önlemleri şu şekildedir. Yüksek vakumlama kapasitesine sahip bir süpürge ile tüm mobilyaların titiz bir biçimde süpürülmesi gerekir. Mümkünse süpürge hepa filtreli olmalıdır. Yatak çarşaflarının ve şiltelerin 60 derecede yıkanması. Antialerjik yatak ya da yastık kılıflarının kullanılması, Ortamın düzenli olarak havalandırılması ve ortamın neminin dengede tutulması. Halı ve döşemelerin etkili şekilde temizlenmesi tozlardan arındırılması. Etkili bir mite öldürücü ürününün kullanılması yada evde düzenli aralıkla ilaçlama yaptırılması. Otellerde müşteri memnuniyetinin en temel faktörü, odaların en üst seviyede temizliğidir.

Özellikle alerjik bünyeye sahip otel misafirlerinin konaklama sırasında nefes almada güçlük, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, ciltte kaşıntı gibi şikayetlerle rahatsızlanması en istenmeyen durumdur. Bu gibi durumların yaşanmaması için otel temizliği hayati önem taşır. Otellerde yataklar, halılar, koltuk ve yer döşemesi gibi alanların periyodik olarak mite’leri öldüren ve üremesini engelleyen bir ürünle dezenfekte edilip periyodik ilaçlama yaptırılması gerekir. Anti-Mite, mitelerin sebep olduğu alerjik şikayetlerin önlenmesinde yardımcı olur. Mite savar ürünler yatak, halı, kilim, koltuk, perde, araba koltuğu, pelüş gibi yüzeylere dikkatlice uygulamak gerekir.

Akarisit etken madde, katı çekirdekten kontrollü ve belirli bir oranda salınarak 3 ay boyunca mitelere karşı koruma sağlar. Ancak evin tozlu olması ve nemin fazla olması bu durumu zayıflatır. Diatomik özellikli mite öldürücüler mitelerin vücuduna yapışarak vücudun suyunu emer ve kurutarak öldürür. Ev ilaçlama tek başına miteleri yok etmeye yetmez. Mutlaka ortamın düzenli temizliği ve mite deposu görevi gören yüzey ve eşyaların mitelerden ve tozlardan mite ilaçlama ile arındırılması gerekir. Mite dışkısı ciddi rahatsızlık nedenidir.