0 542 799 13 13
0 212 631 23 45
0 216 330 41 27

Akar Böceği Nedir Zararları Nasıl Önlenir

En iyi Böcek İlaçlama Firması 0 542 799 13 13

Akar Böceği Nedir Zararları Nasıl Önlenir? insan yaşamında önemli yer sahip olan toz akarları ve miteler hakkında pek çok insan bilgi sahibi değildir. İlaçlama yaptırmak isteyen insanlar zaman, zaman evde kendisini ısıran ama tam olarak ne olduğunu bilmedikleri böceklerden şikayetçidir. Bunlardan kurtulmak için ısıran böceklere karşı ilaçlama yaptırmayı seçer. Bu yazımızda akar böceği nedir? Akar böceklerinin tehlikeleri hakkında kısa bilgiler verip sizlerin daha kolay böcek ilaçlama yaptırmanıza yardımcı olmaya çalışalım.

Uzmanlara göre, günde ortalama 8 saat uyuyan bir insan, ömrünün 3’te 1’ini, milyarlarca küçük yaratığı yani toz akarlarını barındıran bir yastık ve yatak üzerinde geçirmektedir. Bunun için buralarda farkına varmadıkları bir tehlike ile iç içe yaşam sürmektedir. Akar böceği nedir? diyorsanız kısaca açıklaması, gözle görülemeyecek kadar küçük canlılardır. Astım, alerji gibi rahatsızlıklara neden olan zararlı bir böcektir.

Ev tozu akarları gözle kolay fark edilemeyen ama insanların en hayati öneme sahip yaşam bölgeleri olan evlerin yatak odalarında yatak ve insan bedeninde çok sayıda bulunmaktadır. Akar böcekleri gözle görülemeyen, çevre koşullarına oldukça dayanıklı, sıcak ve nemli ortamlarda kolaylıkla çoğalma özelliğine sahiptir. İnsanlara fark ettirmeden yayılan bir zararlıdır. Ev tozu içinde yaşayan mikroskobik canlılar olmaları onların kolayca çoğalıp üremesinde başlıca sebeplerdendir.

Akar böceklerinin vücut proteinleri ve dışkıları alerji yapıcı özellik taşıdığı için hemen belirtelim hassas yapılı insanlarda çok ciddi olumsuz etkileri tetiklemektedir. Normal bir kişiye oranla hassas tenli insanlarda üç kat daha aşırı duyarlılığa yol açar. Akar böceklerinden kurtulmak için evde akar böceği ilaçlaması yaptırmak bunu yaparken deneyimli akar böceği ilaçlama servisleri ile çalışmak olmazsa olmaz bir öneme sahiptir.

Akar Böcekleri En Fazla Nerelerde Bulunur?

Akar alerjenleri yastık, yatak, halı ve kumaş kaplı mobilya gibi toz tutan ev eşyalarında yüksek oranda bulunur. Kumaş yüzeyleri başta olmak üzere, koltuk ve yatakların dokuları içine kadar yayılarak insanların buralara her gelişinde adeta onlara kabusu yaşatır. Akar Böceği Nedir Zararları Nasıl Önlenir? diyenler kendini ısıran ama ev yada yatağa bakmasına karşın hiç bir böcek görememesi sonucu alerjik bir bünyeye sahip olduğunu düşünür. Doktora gitmesi ile vücudunda akar böceği alerjisi olduğunu öğrenir.

Akar böceklerinden kurtulmak hayli zor olduğu için bu böceklerin üreme şartlarının azaltılması ve akar böceği ilaçlama firmaları arasında deneyimli ve etkili ilaçlama yapanlardan ilaçlama hizmeti alması gerekir. Bu alerjenlerin solunum yoluyla bünyeye alınması, hastada alerjik yakınmaların başlamasına neden olur. En fazla yeni doğan bebekler ve küçük çocuklar için sıkıntı kaynağı olur. İnsan deri döküntüleriyle beslenir ve insanlar ile iç içe yaşar.

Akarların evden tamamen temizlenmesi bireysel olarak mümkün değildir. Ancak alınacak birtakım basit önlemler ve buna ilaveten yaptırılacak etkili bir akar böceği ilaçlama evdeki sorunu ortadan kaldırır. Evdeki diğer odalara oranla, yatak odası en fazla toz akarı barındıran yer olduğu için insanların hemen yanı başında yaşam süren bu zararlı böceklerden kurtulmak için acele edilmesi gerekir. Bu nedenle akar böcekleri ile mücadele yöntemlerinin özellikle yatak odalarında yoğunlaştırılması bu böceklerin evlerden sökülüp atılmasında önemli yer tutar.

Akar alerjenleri kumaşların gözeneklerinden geçebildiği için bu böceklerin yok edilmesi diğer haşerelere oranla çok daha zor bir işlemdir. Akar alerjisi olan hassas yapılı insanlar antialerjik yatak takımları kullanmalıdır. Evlerinde akar böceği mücadelesi kapsamında şikayet yaşadıkları dönemlerde ilaçlama yaptırmalıdır. Kadife gibi kalın veya tüylü kumaşlardan yapılmış yatak örtüleri yerine yıkanabilir battaniyeler ve yatak örtülerini tercih etmek daha az alerjik duruma sebep olur.

Akar Böceği Yıkanarak Temizlenir Mi?

Yastık kılıfı, çarşaf ve nevresimleri her hafta yüksek ısıda yıkamak akar böcekleri ile mücadele için oldukça faydalı olmaktadır. Ancak düşük ısıda ölmedikleri için pek çok kumaş yüksek ısıda özelliğini kaybetme bakımından insanlar tam olarak bu böceklerden bireysel çabalar ile kurtulmada başarılı olamaz. Yaklaşık olarak 65 derecenin üzerindeki ısılarda yıkamak alerjeni uzaklaştırır. Ancak pek çok insan 70 dereceye yakın ısıda bile bu böceklerin ölmediği gibi şikayetleri dile getirdiği için buda kesin bir çözüm olmaya yeterli olmaz.

Yatak odasında nem oranını azaltacak klima ya da diğer nem azaltıcılar kullanmak bu böceklerin üremesini belirli oranda azaltır. Giysileri daima elbise dolabında muhafaza etmek ve elbise dolabının kapakları kapalı tutmak azalmaları için faydalı olabilir. Akar Böceği Nedir Nasıl Kurtulurum diyenler halıların da akarlar için uygun bir barınma ve çoğalma ortamı oluşturduğunu bilmesi ve temiz tutmaları şarttır.

Bu bakımdan yatak odasındaki halıyı mutlaka kaldırmak iyi bir önlem olabilir. Bunun yerine daha az toz tutan, daha kolay temizlenebilen ve yıkanabilen kısa tüylü kilim türü yer örtüleri kullanmak toz akarlarının barınmasını daha zor hale getirecektir. Muşamba benzeri, kolay temizlenebilen ve üzerinde toz tutmayan yer döşemeleri kullanılması yatak odasında yerlerde akar böceği üremesini azaltacak önlemlerden biridir. İçi doldurulmuş oyuncakların özellikle çocukların yattıkları odadan uzaklaştırılması çocuklarda akar alerjisine bağlı rahatsızlıkların görülmesini önlemede ciddi fayda sağlar.

Akar Böceği Nedir Zararları Nasıl Önlenir? akar böcekleri ile mücadele hakkında sizlerin faydalanmanız için bu yazıyı paylaştık. Evde ortaya çıkan akar böceklerinden kurtulmak için mutlaka akar böceği ilaçlama yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Akar böcekleri haşere ilaçlarına dirençli böcekler olup mutlaka profesyonel böcek ilaçlama firmaları ile çalışmanız bu böceklerden kurtulmada önemli etkendir. Astek ilaçlama ekiplerimiz akar böcekleri ile mücadele için en iyi ilaçlama şekillerini kullanır. Tüm Akrepler Sokar Mı? biliyor musunuz?.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir