Yaban arıları tehlikeli midir

en ölümcül zrılar
23 Mar

Yaban arıları tehlikeli midir? bilinen arı türleri arasında yabani olanlar bal arılarına oranla çok daha saldırgandır. İlaçlama yaparak önlenmesi gereken eşek arıları agresif bir özelliğe sahip olmaları nedeni ile rahatsız edildikleri zaman çok büyük tehlike kaynağı haline dönüşebilirler. Evlerde görülen yaban arıları tehlikeli midir sorusuna cevap verirken arı türlerinin görünüşü ve hangi alanlarda yaşadıklarına dikkat edilmesi önemli bir ayrıntı olup binaların çatı kısımlarında kovan yapan eşek arıları ve büyük sarı arılar bilinen en tehlikeli arılar olarak ülkemizde görülen ve insanların oldukça uzak durmaya çalıştıkları bir zararlı türüdür. Arı zehri insanlar üzerinde etkili olan ve sokulan kurbanda il anda ciddi sızlama hissi uyandırıp daha sonra acısı uzun süren bir durum olup sağlıklı bir insan için tek bir arının sokması her hangi bir tehlike oluşturmaz iken alerjik durumu olan kişilerde yada insanların damarları üzerinde sokulma hadiselerinde ciddi tehlikeler görülebilmektedir.

İnsanları sokan yaban arıları tehlikeli midir diye düşünen insanların bilmesi gereken arıların türüne göre farklı boyutlarda tehlikeye maruz kalmaları esas olup bal arısı tek bir kez sokabilirken eşek arıları defalarca sokabilir ve 5 adet sarı eşek arısı sokmasında sağlıklı bir insanın ölüm riski oldukça fazladır. Büyük eşek arıları yani iri yaban arıları tehlikeli midir elbette en iri yapılı arılar olarak dikkat çeken bu tür en fazla sakınılması gereken tür olup 3 adet büyük yaban arısı sokması bile insanlarda acı kayıplara neden olabilir.

Arıların görüldüğü alanlarda bireysel olarak müdahalede bulunmak son derece tehlikeli olup profesyonel arı ilaçlama servisleri ile görüşülerek bilinçli bir hizmet almak gerekir. Arıların yok edilmesinde hemde kovanın yerinden çıkarılarak tekrar şikayetlerin yaşanmaması için son derece önemli bir özelliğe sahip olup donanımlı ilaçlama ekiplerince yapılan hizmet kalıcılık için şarttır. Arılardan nasıl kurtulunur? diyorsanız mutlaka apartman ve dairelerde ortaya çıkan eşek arısı sorunlarında eşek arısı ilaçlama yaptırmalısınız. Atlas ilaçlama arıların imhası konusunda bilinçli olarak çevreye ve insanlara zarar vermeden profesyonel arı ilaçlama servisi vermektedir. Böcek ilaçlama konusunda deneyimli olmayanlar arı ilaçlaması yapamaz.