Tatarcıklar hakkında
28 Şubat 2017
Evde zıplayan küçük böcekler varsa ne yapılmalı
Evde küçük zıplayan böcekler var
1 Mart 2017
tespih böceklerinin özellikleri

tesbih böceklerinin renkleri

Tespih böcekleri hakkında bilinen latince ismi tespih böceği olarak adlandırılsalar da bunlar gerçekte böcek değillerdir. Bu tür karada yaşayan kabuklulardan dır. Tespih böceği ilaçlama yaptırmadan önce kısaca bilgi sahibi olmanız için kısaca bu böcek hakkında bilgi almanız için bu yazı faydalıdır. Türkiye’de genel olarak görülen iki tespih böceği türü vardır. Bunlar Porcellio laevis ve P. scaber’dir. Dış Görünüm olarak Tespih böcekleri düz, oval canlılardır. Boyları yaklaşık 1 cm civarındadır. Vücutları birkaç bölümden oluşur. Yedi çift ayakları ve iki çift antenleri vardır. Tesbih böceklerinin kuyruğa benzer iki adet uzantısı vardır. Tespih Böceğinin davranışı, beslenmesi ve genel olarak hareket hali olarak vücutlarında su tutamadıkları için yaşamlarının büyük çoğunluğunu nemli ortamlarda geçirirler. Dış mekanlarda ağaç kütüğü, kaya, saksı ve çöp kutularının altına gizlenirler.

Tespih böcekleri organik artıkları ve çürüyen bitkileri yiyerek beslenirler. Bu nedenle ekili alanlardaki kuru otların altında sıklıkla görülürler. Nemin muhafaza edilmesi için genellikle geceleri hareket ederler. Rutubet böcekleri evlerin içerisine zemin seviyesindeki kapılardan ve pencerelerden girerler. Kayar cam kapılar evlere girdikleri yerlerin başında gelmektedir. Ev sahipleri, bu böcekler ile evlerin nemli ve rutubetli alanları ile bodrum katlarında karşılaşır. Tespih böceği evin tüm alanlarında dolaşabilir. Garaj ve depo bölümlerinde de sıklıkla görülmektedir. Tespih böcekleri için evin çoğu alanı fazlasıyla nemsiz bir ortam olduğundan iç mekana girdikten bir süre sonra ölürler.Tespih böcekleri ile mücadele yolları

Tespih böcekleri ile mücadele yolları

Tespih böcekleri ile mücadele de uygulanacak en etkin yol saklandıkları yerlerin temizlenmesidir. Saklanabilecekleri nemli ortam olmadığında tespih böcekleri uzaklaşacak veya ölecektir. Bu konuda ev sahiplerinin yapabileceği birkaç basit işlem vardır. Yakacak odun ve kütükler evlerden uzağa taşınmalı ve yerden yüksekte muhafaza edilmelidir. Tespih böceğinin saklanmak için kullanabileceği ağaç kütüğü, tahta ve taşlar uzaklaştırılmalıdır. Kuru yaprak yığınları temizlenmeli ve kesilen çimler atılmalıdır. Yağmur oluklarının tıkalı olmadığı ve drenajın sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildiği kontrol edilmelidir. Ekili alanlardaki kuru otların temizlenmesi gereklidir. Evlerin civarındaki kuru ot ve yapraklardan arındırılmış bir bölge bırakılmalıdır.

Bu bölge 15 ila 30 cm genişliğinde olmalıdır. Böylelikle tespih böceklerinin ve diğer zararlıların yuvalanması engellenebilir. Evlerin yakınında nemli ve gölge bir ortam yaratıyorlar sa ağaç dallarının ve bodur ağaçların budanması gerekebilir. Dış kapıların düzgün şekilde kapatıldığından emin olunmalıdır. Pencere yalıtım bantları ve kapı altı süpürgelikleri onarılmalı ve kötü durumda olanlar değiştirilmelidir Döşeme altı boşlukları lağım böceklerinin içeriye girmesine engel olacak şekilde kapatılmalıdır. Ancak döşeme altındaki havalandırma deliklerinin hava sirkülasyonunu sağladığından emin olunmalıdır. Tuğla evlerde oturanlar, zararlı tespih böceklerinin evin içerisine girmesinin engellemek için dren deliklerinin küçük plastik perdelerle kapatmayı tercih ediyorlar. Su yalıtımı, bodrum katlarındaki duvarlarda rutubeti azaltabilir.

Hangi ürünlerin önerildiğini görmek için ev eşyaları satan mağaza danışmanlarından yardım alabilirsiniz. Kimi durumlarda bodrum katlarındaki rutubetin azaltılması için nem giderici cihazların kullanılması da etkili olabilir. Kısacası önleyici tedbirler alınarak öncelikle rutubet böceklerinin giriş yolları kapatılıp ev içinde yada bina ortak kullanım alanlarında Lağım böcekleri görmek yaptırılacak bir ilaçlama sonrası pek mümkün olmayacaktır. Unutulmaması gereken ilaçlamanın haşereleri önleyici çok uzun bir geçerlilik süresi yoktur. Haşere ilaçları ancak 3 ay kadar bir süre önleyici olabilir ondan sonra tedbir alınmadığı zaman evlere yavaş, yavaş girmeye başlayan böcek türleri ve tespih böcekleri sorun olacaktır. Bu sebep ile nem böceği ilaçlama kadar ilaçlama sonrası alınacak önlemler hizmetin kalıcı olmasını dahada uzatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir