Tahta kurusu hakkında

21 Şub

Tahta kurusu hakkında  ısırmasıyla ilgili olarak her hangi bir hastalık taşıdıkları bildirilmemiş olsa da, tahta kurusu cilt tahrişleri ne, pisikolojik etkilere ve alerjik reaksiyonlara yol açabilen küçük ama ısırması sonucunda insanlara oldukça şiddetli acı yaşatan zararlı bir böcek çeşididir. Isıran tahta kurusu hakkında en belirgin olanın ısırıklar şiddetle kaşıntı hissi verdiğinden, aşırı kaşıma sonucu cilt sorunu veya iyileşme sonrası iz kalması sorunları yaşanabilir. Tahta kuruları, havanın sıcak veya kuru olmasından bağımsız her ortamda canlı kalmayı başarabilirler. Çok soğuk havalarda yarı uyku durumuna geçip hiç yemeden 1 yıl yaşayabilirler. Böcek ilaçlarının onları öldürücü olması için direkt vücutlarına temas etmesi gerekiyor.

En çok bilinen tahta kurusu türü hakkında koyu kırmızımsı kahverengi renkte ve 5 mm boyunda olan Cimex lectularius ‘tur. Başlangıçta yarasa paraziti olduğu varsayılan bu hayvanların, mağara devrinden sonra insan paraziti olduğu düşünülmektedir Tahta kurusu yaşam alanları  Tahta kurusu yaşam alanları hakkında yaşadığı yerler gündüzleri kırık ve yarık çatlaklar içerisinde barınır. Gece faaliyete geçerek insanların kanını emerek beslenirler. Özellikleri: 6 mm uzunlukta oval ve yassı bir böcek olup kahverengimsi ve kırmızı bir renk yapısına sahip olup uzun oval yapılı yassı bir böcektir. Kanatları yoktur.tahta kurusu nasıl beslenir

Tahta kurusu nasıl  beslenir

Tahta kurusu hakkında bilinen kan emerek besleniyor olması ve kan emerken insan vücuduna kimyasal bir sıvı enjekte ederek ani acı hissini önleyici bir sıvı salgılayarak rahatça insan vücudundan ağzındaki hortumla kanı emmesi insanlar uyurken hiç farkına bile varmadan gerçekleşmektedir. Hastalık bulaştıranları vardır. tahta kurusu çeşitleri: Yatak tahtakurusu hakkında, tropikal tahtakurusu, kümes tahta kurusu hakkında en iyi bilinen kan emici tahta kurusu türlerdendir ve çoğu zaman insanlara sıkıntı verirler. Hortumlu böcekler takımından olan tahta kuruları, kanatsız kan emici bir eklembacaklı türüolup her ülkede görülmektedir. Dünyanın her yerinde bulunurlar. Tahta kuruları 6 mm uzunluğunda yassı ve oval şeklindedirler. Kanatsızdırlar. Kirli kahverengi tahta kurusu hakkında , bu böceklerin genel rengidir. Açık, sarımsı kahverengi olan yavrular da vardır. Tahta kurusu Özellikle ezilince çok kötü bir koku yayarlar. Dişi tahta kurusu hakkında , bir seferde 100-250 yumurta yapar. Bir hafta içinde yumurtadan yavrular çıkar. Beşinci deri değişimi sonunda erginleşir. Yavrular sıcak ve beslenme şartlarına bağlı olarak 2-7 ay civarında gelişirler.Tahta kurusunun özellikleri

Tahta kurusu beslenmesi hakkında

Tam gelişmiş olan tahta kurusu hakkında en ilgi çekici olanı  yiyecek yemeden yani kan emmeden bir yıl yaşayabilirler. Nadir beslenerek, 2-4 yıl dayanabilirler. Hortumları kullanılmadığı zaman gırtlaktaki bir oluğun içinde bulunur. Bütün tahtakuruları gececidirler. Gündüzleri yatak ve döşeme aralıklarında, duvar kağıtlarının arkasında gizlenirler. Geceleyin dışarı çıkar ve insanların kanını emerler. Tahta kurusu hakkında bilinen aynı zamanda fare, sıçan, maymun ve tavşan gibi laboratuvar hayvanlarına da saldırırlar. Tahtakurusu cimicidae ailesine bağlıdır. Yatak tahtakurusu hakkında bilinen dünyanın her yerinde, otellerde, tiyatrolarda ve bakımsız evlerde bulunur. Tropikal tahtakurusu sıcak tropik bölgelerinde bulunur ve biraz daha yuvarlak olmasından başka umumi tahtakurusunun benzeridir.

Kalaazar hastalığını bulaştırırlar. İnsanlara saldıran diğer bir tahtakurusu ise, kümes tahtakurusu olup bu tahta kurusu genellikle tavuk ve güvercin gibi kümesgillerin ciddi bir düşmanıdır. Tahta kurularının düşmanları hakkında bilinen çok fazla düşman türevi olmadığı sayısal olarak kendini tehdit edecek düşmanı azdır. Bunlar hamam böcekleri ve insanları ağız ve çevresinden ısıran başka bir tahtakurusudur. Tahta kurusu ile mücadele önceleri zordu. Şimdiyse ilaçlamalarla bu böceklerin önüne geçilebilmektedir ancak profesyonel tahta kurusu mücadelesi şarttır. Bazı yerlerde tamamen kaybolmuşlardır ama zaman zaman görülmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir