Tahta kurdu nasıl bir böcektir

Tahta kurdu nasıl bir böcektir görünüş olarak uzun ve ince bir vücut yapısına sahip olan tahta kurdu böceği renk olarak kahverengi ve kırmızımsı, siyah ve farklı tonlarda karşımıza çıkmaktadır. Yaygın görülen tahta kurtları, yumurta, larva beyaz kurt görünümünde olup, pupa ve ergin evrelerinden geçerek tam gelişim evresine ulaşırlar. Tahta kurdu nasıl bir böcektir yaşam döngüleri, çevresel koşullara bağlı olarak yaklaşık olarak 1 yıl ile 3 yıl arasında bir zamanına denk gelir. Ergin tahta kurtları, 6 mm uzunluğunda, oval şekilli, kırmızımsı kahverengi veya daha koyu renktedir. Yukarıdan bakıldığında, tahta kurdunun başı görülmez ve erginleri ahşaplara zarar vermez. Larva evresinde bu böcek küçük bir kurtçuğa benzer. yetişkin haldeyken, yaklaşık 6 mm uzunluğunda ve beyazımsı renktedir. Larva evresinde bu böcekler ahşaba zarar verir. Türkiye nin büyük kısmında yaygın olan tahta kurdu halk arasında ağaç kurdu olarak da bilinir. sert kabuk yapısı ve uçan türleri de mevcut olan tahta kurdu nasıl bir böcektir nerelerde daha sık görülür bunun bilinmesi tahta kurtlarının önlenmesi açısından önemlidir.

Taht kurdunun yapısı hakkında

Tahta kurdu daha ağaç yaş iken gövdesine girerek buraya yumurtasını bırakır ve kurtçuk halindeki tahta kurtları ağaç içinde ağaç yiyerek beslenir ve erişkin hale gelene kadar ağacın gövdesi içinde açtıkları kanallar vasıtası ile hareket ederek ağacın ve mobilyaların dış yüzeyine doğru yaklaşıp buraların aşınmasına ve içe çökmesine neden olurlar. Zararlı tahta kurdu nasıl bir böcektir öncelikle ağaçları kemiren böcekler oldukları için maddi zararlara yol açan zararlı türler olup evlerdeki döşeme ve ağaç aksamlara bulaştıkları zaman ciddi zararlara yol açarlar. dikili ağaçlarda ve kesilmiş kereste tomruk gibi yaş ağaçların gövdesinde sıkça bulunan tahta kurdu zararlısı yaş ağaçta çok daha rahat hareket eder kuru ahşaplarda daha yavaş zarar veren bu böcekler koruyucu kimyasallar ile yüzeyi koruma altına alınan bölgelere çok fazla zarar veremez ancak içten içe tahta kemiren böcekler oldukları için dış yüzeylerin içe çökmesine sebep olurlar.

Tahta kurtları hakkında merak edilenler ve yanıtları için linklere tıklayın

Tahta kurtlarından nasıl kurtulurum?
Tahta kurtları zehirli midir?
Tahta kurtları nasıl ürerler?
Tahta kurtları nasıl yok edilir?
Tahta kurtları nasıl ilaçlanır?
Tahta kurtları nasıl beslenir?
Tahta kurtları insanı ısırır mı?
Tahta kurdunun zararları
Tahta kurdunun genel özellikleri
Tahta kurdu nasıl bir böcektir?
Tahta kurdu ilaçlama fiyatları

Sık Sorulan Sorular

yorum yapıldı

 • Eylem

  Koltuk takimim agaactan.Iki gundur koltuklarin uzerinde beyaz uzerinde siyah benekli bocekler goruyorum.Agac kurdu olabilirmi ve agaç kurtları koltukların dışında da gezerlermi

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Ağaçkurtları kahverengi, siyah ve yeşilimsi renklerde olur. Hamam böceği yavrusu yada farklı bir böcek türü olabilir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *