Sümüklü böcekler

Sümüklü böcekler çeşitli görünüşleri ve farklı türleri ile bahçe zararlılarıdır. Böcek ilaçlama ekibi olarak insanların ürünlerine ekili alanlara ve süs bitkilerine zarar veren haşereleri ilaçlayarak önlüyoruz. Kabuklu salyangoz gibi kimi kabuksu olan sümüklü böcek çeşitleri ve sülük tarzı haşereler gibi olan insanlar için ciddi maddi kayıplara sebep olan bahçe zararlılarıdır. Zararlı sümüklü böcekler için kullanılan ilaçlama şekilleri farklı olmakla birlikte bu ilaçların bilinçli ilaçlama servisleri tarafından kullanılması hem ürünlerin zarar görmemesi hemde sümüklü böceklerin imhası için önemlidir. Bahçelerde akşamları sulama yapıldığı için sümüklü böcekler geceleri çok zarar verirler. Kışı dinlenerek geçirirken ilkbaharda ise faaliyete başlarlar çift cinsiyetli bir özelliğe sahip olan bu böcekler toprakta açmış oldukları 8–10 cm derinliğindeki çukurlara 60–70 arasında değişen yumurta bırakarak çoğalır ve ürerler. Yağmurlu ve nemli havalar dışında gündüzleri aktif olmayıp geceleri serinde ortaya çıkıp ekili alanlarda ve bahçelerdeki bitkilerin yeşil kısımlarını yiyerek ciddi oranda zarar verirler.

Sümüklü böcekler ve zararları

Tarla ve bahçelerde yaprak, sürgün ve meyvelerini kemirmek suretiyle zararlı olurlar. Kemirdikleri yaprakların yalnızca damarlarını bırakırlar ve bitkilerin kurumasına neden oldukları için etkili bir şekilde mücadele edilmeleri gerekir. Salyangoz ve sümüklü böcekler yazlık sebzelerde, fidanlarda, turunçgillerde, meyve ve orman ağaçlarında, tarla bitkilerinde ve süs bitkilerinde zararlı olurlar. En iyi sümüklü böcek ilaçları ile mücadele edilmesi bu zararlılardan kurtulmanın tek çıkar yoludur. Kullanılan ilaçlar Taldex veya Metadex olup ikisininde etken maddesi Metaldehyde’dir. İçeriğindeki madde salyangozları kendine çekerek ciddi bir cazibe oluşturup geceleri bu yem ve ilaçları tüketen sümüklü böcekler kısa sürede ölerek bahçe ve bina etraflarındaki ağaçlara verdikleri zararların önlenmesi mümkün olur.

Sümüklü böcekleri öldüren ilaçlar mutlaka bilinçli olarak ve deneyimli ilaçlama ekipleri tarafından yapılmalıdır. Böcek ilaçlama kapsamında pek çok zararlı için gerek önleyici olarak gerek mekanlarda ve yeşil alanlarda neden oldukları zararların ortadan kaldırılması için dönemsel olarak ilaçlama çalışmaları yapılmalıdır. Salyangoz ilaçlama ve sümüklü böcek mücadele daha çok bahar aylarında yoğunluk kazandığı için bahçe ve bina etraflarında bitkilere zarar veren sümüklü böcekler etkili bir ilaçlama yapılarak engellenmelidir.

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *