Spreyli ilaçlama

Sprey ilaçlamanasıl yapılır
14 Şub

Açık alanlar ve kapalı alanlarda spreyli ilaçlama hem kokusuz özellikte hemde az kokulu haşere ilaçları kullanılarak sıkça yapıldığı için en yaygın ilaçlama türlerinden biridir. Yeni nesil böcek ilaçları ve uygulama şekilleri kullanılarak yapılan sprey ilaçlama yöntemi spreyli böcek ilaçlama olarak bilinir. Bu yöntemde isminden anlaşıldığı gibi spreyli cihazlar kullanılarak gerek mekanik, gerek şarjlı sırt pompaları ile püskürtme yapılır. Genel olarak en yoğun  bölgeler açık alanlar olduğu için bahçe ve bina etrafı gibi apartman ve yeşil alanlar için daha fazla kullanılır. Çünkü açık alan hem rüzgar akımına hemde pek çok haşere çeşidine imkan sunduğu için kalıcı ve yüzeye daha fazla işleyen bir yöntemin yapılması daha uzun süre kalıcı olmaktadır.

Bu nedenle spreyli ilaçlama püskürtmesi tüm alanlara ve zeminlere işleyerek yürüyen böceklerin ve uçarak konan haşere çeşitlerinin imhasına olanak sağlamaktadır. Spreyli ilaçlama uygulandıktan sonra ilaç görüntüsü vermeden kısa sürede su kabarcıkları şeklini alır ve zeminlere emilerek ortadan kaybolur. Spreyleme ilaçlama yöntemi yapılan yüzeylerdeki tüm haşere grupları yalama ve temas yolu ile dolaştıkça ölmeye başlar ve istenilen kalıcılık sağlanmış olur. Bazı ilaçlar ve yöntemler belli haşere grubuna etki edeceği için zor ölen böcekler için sisleme yöntem tercih edilmelidir. Spreyli ilaçlama uygulamasında uçan , ve görülmeyen minik böceklere temas etme özelliği bulunur.

Spreyli ilaçlama hangi haşerelere kullanılır ?

Yaz dönemlerinde giderek ısınan havaların etkisi ile bahçe ve apartmanlarda böcek şikayetleri zirve noktaya ulaşmaktadır. İnsanların aklına spreyli ilaçlama hangi haşerelere kullanılır diye bir soru gelebilir. Başta pire, akrep, kene, çiyan, karınca, sinek, salyangoz, kertenkele, hamam böceği gibi böceklerin ve zararlıların önlenmesi için açık alanlarda daha uzun süreli kalıcılığı için tercih edilen spreyli ilaçlama şekli böcek türüne göre kokulu ve kokusuz ilaçlar kullanılarak rahatlıkla uygulanmaktadır. Elektronik eşyalar ve mobilyaların olduğu kapalı mekanlarda çok fazla tercih edilmese bile titiz ve dikkatli olarak kenarlara uygulanması durumunda evlerde ve iş yerlerinde sprey ilaçlama yöntemi uygulanmaktadır.

Kullanılan haşere ilaçları son derece kaliteli içerikte olmalı ve ucuz böcek ilaçlarından uzak durulmalıdır. Aksi durumda birçok olumsuzluklar ve kalitesiz sonuçlar yaşanacağı için insanların ilaçlama firmalarına olan güvenleri ciddi oranda sarsılabilir. İlaçlama ekiplerimizde donanım, bilinçli uygulama, güven, kalite, profesyonellik, kısaca gerekli tüm şartlar en üst seviyede olup hem uygulama teknikleri hemde kullanılan haşere ilaçları bakımından oldukça titiz davranılmaktadır. Amatör ekipler ise bazı yöntemleri hem teknolojik açıdan uygulamakta daha düşük maliyeti tercih eder hem de kalitesiz baştan savma ilaçlama ile başarı ve kalıcılık düşük düzeyde kalabilir. Eğer sizde olumsuzluk yaşamak ve kötü deneyim yaşamak istemiyorsanız direk ilaçlama firmamızı arayarak spreyli ilaçlama, sisleme ilaçlama ve jel ilaçlama hizmeti talep edebilirsiniz.Püskürtme ilaçlama

Sprey ilaçlama nasıl yapılır ?

Sprey ilaçlama uygulaması sırt pompası kullanılarak yapıldığı gibi şarjlı ve benzinli ilaçlama makineleri ile uygulanma özelliği de bulunan bir ilaçlama şeklidir. Böcek ilaçlama uygulamalarında gerek açık alanların  gerek kapalı alanlarda bazı böcek çeşitleri için uygulanan spreyleme ilaçlama yöntemi yerden 50 santim kadar yüksekten zeminlere ve bitkilerin üzerine ilaç püskürtme  işlemidir. Toprak yüzeyler için dumanlı ilaçlama şekline oranla daha kalıcı ve daha fazla ilaç uygulanmasını sağladığı için ekili alanlar, ağaç, bahçe bitkileri ve toprak zeminlerde en fazla kullanılan haşere ilaçlama şekli olup kokusuz ve kokulu ilaçlama yapılmasına imkan sağlar.

Spreyli böcek ilaçlama sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapılır ve yoğun ilaç kullanımı gereken mekanlarda kenar köşe gibi kısmi bölgelerin ilaçlanmasında daha fazla talep görür. Karınca, pire, sinek, gümüş böceği gibi haşerelerin önlenmesinde kullanılması yanında evlerde ve iş yerlerinde hamam böceği ve diğer bazı böcek çeşitleri için kapı pervazları, dolap arkaları, ve parke kenarlarına sıkılan ilaçlar sayesinde genel temizlik gerektirmez. Ancak spreyleme ilaçlama şekli dumanlı yönteme oranla daha zayıf ve daha kısmi haşere türlerine uygulanmaktadır. Püskürtme ilaçlama türü olarak bilinen bu uygulama en eski haşere mücadele şekli olup yeni nesil ilaçlama makinelerinin gelişmesi ile spreyli ilaçlama daha az kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir