Sisleme ilaçlama

sisleme ilaçlama yöntemi
14 Şub

Sisleme ilaçlama yöntemi aslında basit bir uygulama şekli olmadığı için bu uygulamayı yapacak firmalar gerekli donanım ve alt yapıya sahip olan elemanlar tarafından son derece bilinçli ve titizlikle uygulanmalıdır. Sıcak sisleme olarak bilinen termal ilaçlama şekli açık alan uygulamalarında sinek ve sivrisinek mücadelesinde ilaç içine mazot, tarzı katkı maddeleri kullanılarak yapılmaktadır. Sisleme ilaçlama şekli diğer yöntemlere oranla daha zor bir uygulama olup dumanlı ilaçlama olarak ta bilinmektedir. Sıcak sisleme, soğuk sisleme ve fumigasyon şekli olarak bilinen şekilleri en çok uygulanan yöntemler olup en geniş kullanılan soğuk sisleme yani ulv ilaçlama şeklidir. Fumigasyon yöntemi tahıl ve ürün ambarlarında konteyner ve silolarda yapılamakta bu yöntemi yapacak kişi ve ekip özel olarak eğitimden geçip uygulama belgesine sahip olması zorunludur.

Dumanlı ilaçlama şekilleri içinde ulv makinesi ile yapılan kokulu yada kokusuz böcek ilaçları kullanılarak yapılabilen bir ilaçlama şekli olan sisleme böcek ilaçlama yoğun haşere görülen mekanlar ve zor imha edilen zararlı böcekler üzerinde son derece etkili özelliği ile insanların böcek şikayetlerine son vermektedir. Sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapılan dumanlı ilaçlama kimyasal maske, ilaç geçirmeyen tulum, eldiven ve eğitimli ilaçlama elemanı tarafından tüm önleyici tedbirler alınarak . Sisleme ilaçlama yöntemi çok ani etkili olması yanında böcekleri çıkarıcı özelliği ve uzun süre mekanda böcek kontrolü sağlaması bakımından en fazla talep edilen ilaçlama türlerinden biridir.

Sisleme ilaçlama hangi böcekleri öldürür ?

Bazı haşere ilaçları ve uygulama şekilleri kısmi böcek çeşitleri üzerinde etkili olmasına karşın sisleme ilaçlama ile yapılan ev ilaçlaması diğer yöntemlere oranla daha kapsamlı kontrol imkanı sunmaktadır. Özellikle tehlikeli olan akrepler, kertenkele, eşek arıları, kene, çiyan, kırkayak gibi zehirli türleri en kısa sürede önleme özelliğine sahip olması ile dikkat çeker. Ayrıca tahta kurusu, ağaç kurdu, toz böceği, mayt, mite, hamam böcekleri, karınca, güve gibi tüm zararlı haşereleri sisleme ilaçlama yöntemi ile önlemek çok daha kolaydır. Kokulu haşere ilaçları seçilirken iyi analiz edilmeli özel karışım aktif maddeler yasal ilaçlar ve kaliteli böcek ilaçları arasından seçilerek halk sağlığı alanında yüksek böcek kontrolüne sahip birinci sınıf ürünler olmalıdır.

Açık alan ilaçlamaları için kısmen  mümkün olmasına karşın her yerde kullanılmaz. Kapalı mekanlar için gerekli tedbirler ve kontroller yapıldıktan sonra bir türlü önlenemeyen böcek çeşitlerinin imhasında belkide tek çare olarak karşımıza çıkmaktadır. Sisleme haşere ilaçlama yöntemi belirli bir mekanda uygulandıktan sonra hemen zemine çökmeyip belirli bir süre havada asılı kalmakta böceklerin saklandıkları alanlara kadar sızarak ulaşılması çok zor bölgelerdeki haşereleri dışarı çıkarıp imha etme yeteneğine sahiptir. Buharlı ilaçlama ve sisleme ilaçlama olarak isimlendirilen bu ilaçlama türü deneyimsiz kişilerin yapması sonucu ciddi risk oluşturacağı için mutlaka profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılmalıdır.dumanlı ilaçlama

Sisleme ilaçlama kime yaptırılmalı

Bilindiği gibi ilaçlama konusunda hizmet veren pek çok ekip sisleme ilaçlama konusunda yetersiz olması nedeni ile bu yöntemi ya yapmıyor yada çeşitli bahaneler ileri sürüp insanları baka ilaçlama şekillerine ikna etmeye çalışıyorlar. Böcek ilaçlama şirketinde hizmet veren personeller öncelikle böcek türlerini tespit ederek işe başlamakta daha sonra gerekli ilaçlama türünü yapmaktadır. Uzman ekiplerce tespit edilen böcek ilaçlarının ve ilaçlama tekniklerinin nasıl yapılacağı konusunda program hazırlanmakta firma bünyesinde ilaçlama ve teknik eğitim verilmektedir. Her zaman haşerenin çeşidine göre en etkili ilaçlama yöntemlerinin kullanılması gereklidir.

Böceklerin mekanlarda profesyonel teknikler kullanılarak en etkili haşere ilaçları ve böcek çeşidine göre en kısa zamanda imha kabiliyetine sahip yöntemler ile ilaçlanması da oldukça önemlidir. Sisleme ilaçlama yapıldıktan sonra kalıcı sonuçlar almak isteyenlerin tek adresi bilinçli böcek ilaçlama firması hem haşerelerin yaşam ve üreme alanları hakkında hemde hangi tür ilaçlar kullanılarak imha edilmesinde son derece bilgili olmalı ilaçlama türünün haşere direncine göre belirlenmesi zorunludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir