Şark hamam böcekleri

28 Şub

Şark hamam böcekleri hakkında yazılabilecekler diğer hamam böceklerinden farklı olarak daha iri ve renklerinin siyah ve parlak bir görünüme sahip olmasıdır. Bu böceklerin önlenmesi için mutlaka ilaçlama yaptırılmalıdır. Şark hamam böcekleri karafatma böceği olarak ta bilinen evlerin zemin katları toprak içleri ve özellikle karanlık ve nemli atıl alanlarda oldukça fazla görülmektedir. Şark hamam böceği 1–1,5 cm uzunluğunda parlak siyah renklidir. Şark hamam böceklerinin erkeklerinde iki kahve renkli kanat vardır. Şark hamam böceğinin dişilerinde oval erkekler ise daha ince yapıdadır, halk arasında karafatma böceği olarak da anılırlar. Genelde lağım sistemi, bodrum, depo, bina boşlukları ve daha az olarak ta ev içlerinde yuvalanırlar. Havalar ısınınca komşu binalara kadar her yeri istila ederler, kış aylarında ana yuvalarına çekilirler. Şark Hamam Böceklerinin ömrü 6 aydır, her türlü gıda ve organik maddeyi yerler.

Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Apartman temizse sakinlerin dikkatli olması, ilk böcek geldiğinde ise o dairenin böcek yayılmadan ilaçlatılması gerekir. İhmal edilirse diğer dairelere de yayılarak rahatsızlık verir ve masraflara neden olur. Örneğin 10 daireli bir apartmanda 3-4 dairede üreme başlamışsa, bütün apartman dairelerinin komple ilaçlatılması en doğru harekettir. Bu yapılmazsa şark hamam böcekleri daireler arasında dolaşır ve sorun zaman içinde kronikleşir.siyah hamam böcekleri

Şark hamam böcekleri ile mücadele

Şark hamam böceklerinin zararları bulaştırdıkları dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Alerjik Reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar. Şark hamam böcekleri ve onların binalara yada evlere girmelerini önlemek evde varlıklarını yok etmek için bazı tedbirlerin alınması ve kalıcı bir böcek ilaçlaması yapılarak imha edilmeleri gerekmektedir. Dış alandaki barınakların yok edilmesi,binaya girişlerini engellemek için kanalizasyon ve havalandırma girişlerinin doğru şekilde tecrit edilmesi önemlidir. Şark hamam böcekleri ile mücadele dikkat ister kalıcı insektisit uygulanır. Piyasadaki hazır pestisitler ve yemler kullanılabilir fakat popülasyon tam olarak hedef alınmadığı için başarı şansı azdır.

Profesyonel bir firmaya başvurulup bilgi alınmalıdır. Şark hamam böceği ilaçlama bilinçli olarak ve profesyonel hamam böceği ilaçlama yöntemleri uygulanarak yapılmalı en etkili haşere ilaçları kullanılmalıdır. Şark hamam böcekleri ve diğer hamam böcekleri istilacı bir özelliğe sahip olup basit usuller ve sıradan böcek ilaçları ile önlenemezler. Kara böcekler ve siyah hamam böcekleri olarak bilinen bu zararlıların karafatma böceği gibi farklı isimleri de mevcuttur. Boy olarak iri yapılı ve renkleri siyah parlak renktedir. Siyah hamam böcekleri evlerin zemin kısımları ve kapı altları gibi bölgelerinde çokça rastlanılan böceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir