Salyangozlar

salyangozlardan kurtulma yolları
28 Şub

Salyangozlar hakkında bilinmesi gerekenler, tatlı sularda, denizlerde ve bütün çevrede görülebilen hayvanlar oldukları ve sıcak havayı sevmezler. İlaçlama yaptırılacağı zaman çimenlere zarar vermeyen ilaçların kullanılması gerekir. Salyangozlar güneşli zamanlarda kuytu ve serin ortamlarda taş altları, duvar araları su kenarlarındaki serin alanlar gibi yerlerde gizlenerek korunurlar. Sıcağı sevmeyen salyangozlar yazın pek görülmezken kışın çok daha fazla ortaya çıkarlar bunun nedeni yağan yağmur nedeni ile olup genelde taşkın haline gelen su birikintilerinden korunmak için duvar, ağaç ve taşlara tırmanıp sudan korunurlar. Salyangozlar nemli yerlerde bulunurlar ve yağışın bol olduğu ve havanın tam soğumadığı sonbahar aylarında sürekli görülürler. Vücutlarında bol miktarda su bulunduğu için çok soğuk havalarda donarlar. Çok sıcak havalarda ise su kaybederek kuruyabilirler. Geçtikleri yerlerde iz bırakmalarını sağlayan parlak renkli sümüksü bir sıvı üretirler.

Kabuklarıyla gövdelerinin arasındaki kurumuş sümüksü sıvı, vücutlarındaki nemi kaybetmemelerini sağlar. Kışın toprak altına ya da ağaç kovuklarına girerek etkinliklerini azaltırlar. Yazın çok sıcak olduğunda da benzer şeklide davranırlar. Çoğunlukla otçul olmakla beraber, etçil ya da omnivor olabilirler. Salyangoz türleri en çok yağmur yağdığında ortaya çıkarlar. değişik renkli salyangozlar görmek mümkün olup salyangozların pek çok çeşidi bulunur evlerin duvarlarına ve ağaçlara tırmanarak bıraktıkları parlak sümüksü sıvının kuruması buralarda çirkin görünümlere sebep olabilmektedir bu nedenle salyangoz zararlısı ile başa çıkabilmek için salyangozların zararlarından korunma adına salyangozlar ile mücadele yaptırılması ve salyangozların evlerden, bahçelerden uzak tutulması gerekmektedir.salyangozlar hakkında

Salyangozlar ile mücadele nasıldır?

Salyangozlar genelikle otobur olan sümüklü böcekler ile birlikte, bitkinin taze sürgünlerini yediği için zarara sebep olabilirler. Çiftçiler ürünlerini salyangozlardan korumak için çeşitli yöntemlere başvurular. Az sayıda oldukları takdirde, toplayıp uzak bir yere götürerek ya da çok olduklarında bahçe duvarlarına, sebze aralarına, ağaçlara sarımsak suyu dökerek ya da sarımsak asarak uzak kalmalarını sağlarlar. Kullanılan diğer bir yöntem ise, bakır şeritler asmaktır. Bakır şeritlerin salyangozların salgıladığı sümüksü maddeyle etkileşime girerek bir elektrik akımı oluşturduğu ve uzaklaşmalarına neden olduğu düşünülmektedir.

Salyangozun tempoları sanki kaplumbağa yürüyüşü, hatta daha yavaştır. Salyangozlarla beslenen çok sayıda hayvan vardır. Kuşlar, küçük memeli hayvanlar, kertenkeleler, kurbağalar, kırkayaklar, böcekler ve bazı büyük salyangoz türleri salyangozlarla beslenen canlılardandır. bu nedenle düşmanı oldukça fazla olduğu için saklanmak durumundadır ve gündüzleri yağmurlu havalar dışında pek görülmeleri mümkün değildir. Salyangoz ilaçlama firmaları bu zararlı salyangozlar için önleyici uygulama yöntemleri ile salyangozların ağaç ve süs bitkilerine verdikleri zararın önlenmesi salyangozlardan insanların kurtulması için salyangoz ilaçlama ve yemleme yöntemlerini kullanarak imha edilmeleri sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir