Rutubet böcekleri

Rutubet böcekleri hakkında sık sorulanlar bu böcek türlerinin nereden geldiği insanlara ne gibi zararları dokunduğu şeklinde ciddi endişeler olduğu için insanlar çok fazla huzursuzluk yaşamakta mutfak, banyo, mobilyalar ve elbise dolapları gibi çok önemli bölgelerde parke kenarları ve duvarlarda zor fark edilen minik rutubet böcekleri çok zor anlaşıldığı için iyice üredikten sonra dikkat çekmeye başlarlar. Rutubet böceğinin önlenmesi için mutlaka ilaçlama yaptırılmalı ancak sıradan basit ilaçlar kullanılarak yok edilmeleri asla mümkün değildir. Rutubet böceklerinin neden ölmedikleri bu böceğin nereden bulaştığı gibi önemli sorular olup bireysel olarak asla başa çıkılması mümkün olmadığı için profesyonel böcek ilaçlama şirketlerinden ilaçlama servisi alınması kaçınılmazdır.

Beyaz rutubet böcekleri çok zor ölen haşereler olduğu için tek ilaçlama ile önlenmeleri çoğu zaman başarılı olunamaz. Bunun nedeni elektronik eşyaların motor bölümleri, mutfak dolaplarının arası, kapı dipleri ve parkelerin altlarında yuvalanıp çoğaldıkları için buralara ilaç etki etmeyebilir. Rutubet böcekleri hakkında sık sorulanlar oldukça fazla olup sizlere kısa kısa bilgi verip yaşadığınız nem böceği sorunlarından kurtulmak için neler yaparak hangi ilaçlama türünü yaptırıp kurtulabileceğiniz hakkında bilgiler paylaşacağız. Rutubet böceği ilaçlaması çok ciddi bir iştir ve sıradan ucuz ilaçlar, basit ilaçlama şekilleri ayrıca amatör ilaçlama ekipleri tarafından ilaçlanarak rutubet böceklerinin önlenmeleri kesinlikle söz konusu bile olamaz. Rutubet böcekleri nasıl oluşur

Rutubet böcekleri nasıl oluşur ?

Beyaz rutubet böceği oluşumu pek bilinmeyen bir özelliğe sahip olduğu için çok kolay ve hızlı üreyip kısa sürede tüm mekanı kaplar. Evlerin nemli bölgelerinde ve su alan yerlerinde oluşmaya başlayan bu haşereler adeta iğne ucu kadar minik ve zor fark edilen bir yapıda oldukları için genelde geç fark edilir. Yeni yapılan binalarda ve nemli bölgelerde sıkça karşılaşılan rutubet böcekleri men ve nemden dolayı oluşan küften meydana gelip binada kullanılan kum içinde ortaya çıktığı içinde kum böceği olarak ta bilinmektedir.

Beyaz rutubet böceği nasıl çoğalır ?

Beyaz rutubet böcekleri nemden oluşan ve rutubetli ortamlarda çoğalan yapıya sahip oldukları için sıvası kabarmış duvarlarda ve su alan zeminlerde kolayca üremeye başlarlar. Parke altları, buzdolabı ve bulaşık makinesi içi mutfak dolaplarının altları gibi bölgelerde ciddi üremeye başlayan rutubet böceği su çeken yerlerde oluşan kumlanma ve küflenme ile oluşmakta yumurtaları çok sayıda bırakıldığı için bir kaç ayda sayıları milyonları bulan bir sayıda insanların adeta kabusu haline gelmektedirler.

Rutubet böcekleri nereden gelir ?

Rutubet böceği küf ve rutubette oluşan ıslanmış zeminlerde üreyen minik böcekler olup aslında binanın sıvasında kullanılan kum içinde varlığını sürdürebilen oldukça küçük ve haşere ilaçlarına dirençli böcek çeşitleridir. Evlere inşaat sonrası yayılmaya başlayan bu minik rutubet böcekleri ve küf böcekleri maalesef çok geç fark edildiği için önlem alınması da çok zorlaşmaktadır. Ahşap döşemeler, dolaplar ve duvarlarda çok sayıda kaşımıza çıkarlar. özellikle parke altlarında yeşil küf oluşumu bu böceklerin ciddi üremesine sebeptir.Rutubet böcekleri nereden gelir

Rutubet böceklerinin zararları ?

Beyaz rutubet böceği hassas ciltli insanlarda cilt alerjisi, astım bronşiti tetikleyen özellikleri ve bebeklerde solunum yolu rahatsızlıklarına neden oldukları için insan sağlığına zararları bilinmektedir. Astım hastalarında bu rahatsızlığın iyice ağırlaşmasına neden olurlar. Ayrıca rutubet böcekleri hakkında sık sorulanlar içinde bu haşerelerin insanı ısırıp ısırmadığı yönündedir. İnsanları ısırmaz ama cilt hassasiyeti olanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açtığı için ilaçlama yaptırılması son derece önemlidir.

Rutubet böceği hastalığa sebep olur mu ?

Rutubet böceklerinin genellikle insan sağlığına etkilerinin neler olduğu ve bir türlü baş edilemedikleri olup beyaz rutubet böcekleri hastalığa sebep olur mu diye bizi arayan insanlar çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarını tetiklediklerini öğrenmelerinden sonra vakit kaybetmeden rutubet böceği ilaçlama hizmeti alarak yaşam alanlarında ciddi sorunlara sebep olan haşerelerden kurtulmaya çalışılmaktadır. Bazı rutubet böcekleri zor ölür ve tek ilaçlama ile önlenmesi sadece yeni başlayan sorunlarda mümkün olmaktadır.

Rutubet böceğine karşı alınacak tedbirler

Rutubet böceklerine karşı alınacak tedbirler arasında en önemlisi üreme şartlarının ortadan kaldırılması rutubet çeken duvarların onarılması ve mekanın sık sık havalandırılıp evdeki küflenme ve rutubetin sonlandırılması rutubet böceği üremesini yavaşlatır. Ancak ortaya çıkan nem böceği şikayetleri sisleme ve kokulu ilaçlama yaptırılmadan kesinlikle önlenemez ve zaten yok edilmeleri de oldukça zordur. Rutubet böcekleri sağlık sorunlarına sebep olan zararlı böcekler olup profesyonel ilaçlama yaptırılması zorunludur.Rutubet böcekleri hastalığa sebep olur mu

Rutubet böceği ve çeşitleri

Evlerde görülen rutubet böcekleri çoğu kişi tarafından sadece gümüş böceği yada tespih böceği olarak bilinmektedir. Elbette bu böcekler rutubet ve nemden oluşur ancak çok daha büyük bir tehdit olarak karşımıza çıkan rutubet böcekleri arasında beyaz nem böceği, mayt, mite, toz böceği olarak bilinen beyaz renkli, kırmızı, siyah ve kahverengi tonları bulunan rutubet böcekleri gümüş böcekleri ile tespih böceklerine göre çok daha zor imha olmaktadır.

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *