Pireler ısırır mı

pire neden ısırır
13 Mar

Pireler ısırır mı pek çok insanın gülümseyerek baktığı bu soru karşısında pireler tarafından ısırılan ve geceleri uykusuz kalan insanların pireler ısırır mı sorusuna bakışı aman benden uzak olsun tarzında belkide hiç istemeyecekleri bir sorun olup özellikle hassas tenli kişilerin pire ısırması nedeni ile ciltlerinde meydana gelen tahrişler ve yaşadıkları şiddetli kaşıntılar yüzünden ne kadar zor bir durum olduğunu bilirler. Evlerde görülen pireler ısırır mı aslında pire ısırması ilk anda hissedilmez pirenin salgıladığı sıvı ısırma esnasında pek anlaşılmaz ancak daha sonra ısırılan bölgede ciddi yanma ve kaşınmalar meydana gelir. Tüm pireler ısırır mı bilinen tüm pire çeşitleri asalak parazitler olup hayvan ve insan kanıyla beslendikleri için ısırmak zorunda olan haşere türleri olup pire ısırması yanında insan vücudunda hareket eden pire türleri özellikle yaz aylarında insan vücudunun ısısı ile hareketlenen pirelerin vücut içinde sürekli hareket etmesine bağlı olarak şiddetli kaşınma hissi oluşur vücutta iç çamaşırlar ve elbiselerin arasında gizlenen bir iki pire zararlısı bile insan teninin terlemesi sebebiyle sanki onlarca pire varmış ve durmadan ısırıyor hissi vererek insanın sürekli kaşınmasına neden olur.

Gece yatarken pireler ısırır mı elbette pire sorunlarının en fazla yaşandığı yerler arasında bulunan yatak odalarında pire ısırması ciddi oranda görülür geceleri pek farkına varmayan insanlar uyandıkları zaman vücutlarının çeşitli yerlerinde pek çok kızarık ve kaşınma dürtüsü ile oldukça sıkıntılı duruma düşerler. Sıcak havalarda pireler ısırır mı bu sorunun yanıtı sıcak geçen yaz aylarında insanların yatarken uykularının kaçmasına ve sabaha kadar yatakta adeta işkence çekmelerine neden olan pireler görüldükleri ilk andan itibaren kapsamlı bir pire ilaçlaması yaptırılarak yok edilmeleri gereken insanlara ciddi huzursuzluk yaşatan istenmeyen haşere türüdür.

Siyah minik böcekler evlerde hızla üredikleri için kısa zamanda insanları ısırıp kaşındırmaya başlarlar. Pire ısırması oldukça sıkıntı verdiği için bacaklardan başlayarak vücudun değişik bölgelerinde kabarma, kızarma ve kaşınma nedeni ile ciltte sulu yara oluşmasına sebep olur. Pire ısırmasına ne iyi gelir diye düşünen kişiler için hemen belirtelim ısırılan bölgeyi kolonya ile ovmak, ılık su ile yıkayıp nemlendirici krem sürmek biraz olsa bile bir rahatlamaya sebep olur. Ancak pire istilasına uğrayan mekanda çok fazla pire ısıracağı için pekte faydası olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir