Pireler hakkında

Pireler hakkında söylenebilecek pek çok olumsuz özellik vardır bunun nedeni insanlar için oldukça fazla sorun oluşturmaları ve evde pireler hakkında bir hayli problem kaynağı olmalarının çok önemli bir rolü vardır. Küçük ve kan emici haşereler grubu içinde yer alan özellikle kedi ve köpekler üzerinde rastlanan pirelerin bu hayvanlar ve yaşam alanlarında üreyen pirelerin insanlara farkında olmadan bulaşmaları sonucu evlere girmeleri ile rahatsızlık veren bir haşeredir. Pire küçük yapılı olup, vücudu üzerinde kanatları yoktur. Pirenin vücudu üzerinde 6 ayağı vardır ve ayaklarının uç kısımları çengelli olup, konakçısını rahat tutmaya yarar. Pireler hakkında bilinenler vücudu genellikle üç bölgeden oluşur. Pirenin başı çok ufak olup başının ön tarafında 2 adet gözleri, insan ve hayvanlardan kan emen ağzı vardır. Pirenin vücudu yanlardan basık bir disk şeklindedir.

Zararlı Pireler hakkında karın kısmı çok büyük olup, insandan ve hayvanlardan oldukça fazla kan emerek beslenirler. Pireler üzerinde yaşadığı canlıya ve iklim koşuluna bağlı olarak farklı renklerdedir. Pireler ve renkleri hakkında söyleyeceklerimiz genellikle sarı, siyah, kırmızı ve kahverengi gibi renklerde olurlar. Dünyanın her yerinde ve her kıtasında yaşayan pireler, insanlara birçok hastalık bulaştırırlar. Pireler konakçısını sürekli değiştirdiği için bir konakçıdaki hastalığı diğer konakçıya taşır. Pirelerden korunmanın en doğru yolu pire ilaçlama şirketleri tarafından pire ilaçlama uygulaması yaptırmaktır. Kan emici pireler hakkında , boy ve yapı olarak yaşadığı canlıya ve yere bağlı olarak farklı olabilmektedir. Boyları 10 mm’ye kadar olan pireler vardır. Halk arasında pirenin hareketleri pire uçması olarak bilinse de aslında pirede kanat denen organlar yoktur. Sadece güçlü ayakları ile uzaklara zıplamasından dolayıdır.pirelerin özellikleri

Pireler nerelerde yaşar

Evcil hayvanlarda üreyen pireler hakkında bilinen bir canlı üstüne yerleştiğinde bu canlıyı kolayca terk etmezler. Sürekli bu canlıdan kan emerek beslenir ve bulunduğu ortamda çabucak yumurta bırakarak çoğalır. Pireler hakkında yazılanlar o kadar fazladır ki insanlar okurken kafaları karışır ve ilk defa duydukları şeyler hakkında oldukça şaşırırlar. Toprakta gizlenen pireler hakkında en ilginç olanı çok aktif hayvanlardır çok çabuk hareket ederler. Bitler ve diğer hayvanlar hantal yapıya sahip olduğundan çabuk hareket edemezler. Pireler, üzerinde yaşadığı canlıyı günde yaklaşık 4 – 5 defa ısırıp kanını emerler. Onlarca pire türü olduğu için hepsine etki edecek özellikte pireler hakkında imha edici özellikte pire ilaçları kullanılarak imha edilmelidir.

Bu yüzden pire ilaçlama profesyonel ekipler tarafından dikkatlice yapılmalıdır çok iyi gizlenen pireler hakkında nerelerde saklanıp üredikleri bilinmeden ilaçlama yapmak çoğu zaman etkisiz sonuç ortaya çıkarır ve pire mücadelesi başarısızlıkla sonuçlanır. Yeryüzünün her kıtasında bulunan pireler yaşadığı yere ve iklim koşuluna bağlı olarak farklı boy ve yapıdadırlar. Dünya üzerinde yaklaşık 1500 – 1600 kadar pire çeşidinin olduğu bilinmektedir. Pire, üzerinde yaşadığı canlıya bağlı olarak farklı isimler alır. Halk arasında bilinen en fazla sıkıntı veren pireler hakkında kedi pireleri, köpek piresi,hayvan piresi, insan piresi ve daha bilinen diğer pireler görülse de en fazla evcil hayvanlardan bulaşan pireler hakkında şikayet sebebi oldukça fazla ve yoğundur.hayvan piresi

Pireler Yumurtalarını Nerelere Bırakırlar?

Pire haşeresi çok hızlı üreme yapar. Canlılardan kan emerek beslenen pireler hakkında şaşırtan bir durum ise, kan emdikten hemen sonra yumurta bırakma  işlemi yapmaya başlar. Evde pire görüldüğü zaman acil pire ilaçlama yardımı almalısınız. Çok çabuk üreyen pireler hakkında yavaş davranmak yaşadığınız ortamın pire zararlıları tarafından çok kısa sürede istilaya uğramasına ve geceleri uyku uyuyamaz hale gelmenize neden olacaktır. Pire yumurtalarını halı kenarı,  koltuk, kanepe dikiş etrafı, tahta kenarlarına, çatlaklara bırakmayı tercih eder. Pire ilaçlaması canlı pireleri öldürür fakat pirelerin yumurtaları,  hiçbir ilaçlama yöntemi ile ölmez.

Yumurtaların açılması zamanı 2. ilaçlama yapılırsa kesin çözüme ulaşılabilir. Pireler soğukkanlı hayvanlarda bulunmaz.  Pireler insanların yaşam alanlarına dışarıdan gelir. Gelme yöntemleri de farklıdır. Pire evcil hayvanlardan kedi, köpek, kuşlardan, kümes hayvanlarından,  eve gelen insanlardan gelir. Kanla beslenen pireler hakkında beslenme şekilleri ve taşıdıkları mikroplar nedeniyle insanlara zarar verirken bu haşere  türlerine karşı yapılması gereken en doğru müdahale pire ilaçlama uygulaması yaptırmak ve pirelerden kalıcı olarak kurtulmaktır. Böcek ilaçlama ve haşere ilaçlama taleplerinizde atlas ilaçlama servisini arayıp kalıcı çözüm alabilirsiniz.

Böcekler

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *