Pire ilaçlama

Pire ilaçlama diğer haşere ilaçlama uygulama yöntemlerine oranla biraz daha farklı bir şekilde yapılıp yerlerde ve tozlu bölgelerde yoğun olarak görülen pirelerin yaşam alanları diğer böceklere oranla daha farklı özellikte olması nedeni ile pire ilaçlama nerelere yapılır diye düşünen insanlara hemen söyleyelim spreyleme pire ilaçlama yerlere ve zemin üzerindeki malzemelerin üzerine yapılırken sisleme pire ilaçlama şeklinde hem daire geneline hemde zeminlere  titizlikle uygulanmaktadır. Pire ilaçlama tekniğini diğerlerinden farklı kılan diğer bir özelliği ise pireleri yumurtalarını toz, toprak ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarından kaynaklanmaktadır. İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler, hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler.

Kan emerek beslenen pireler önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır ki bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır. Pire pek çok insanın bilmediği bir yapıya sahip olup aslında sert vücutlu olmasına karşın ciğersiz sayılabilecek bir özelliğe sahip olup kullanılan pire ilaçlarının pirenin vücuduna temas etmesi ve pireyi yakıcı etkisi daha yüksek kokulu ilaçların çok daha kolay öldürdüğü bilinmelidir.pirelerden gelen tehlike

Pireler nasıl çoğalır nerede saklanır?

Pireler yumurtlama yolu ile çoğalan bu nedenle pire yumurtaları bulunan zeminlerde pire ilaçlama işlemine daha itina gösterilmesi gereken çok kısa sürede üreyebilme kabiliyetine sahip insanı ısıran ve hastalık bulaştırma riski bulunan zararlı parazit haşere türleridir. Apartmanda pire ilaçlama yapılırken insanların dolaşım alanları ve özellikle bodrum katları, otoparklar, kalorifer daireleri ve sığınak gibi alanlarda kedi köpek yada kuş dolaşımı sonucunda pireler görülmekte olup bu alanlarda kokulu pire ilaçlama yapılması gerekir. Bahçede pire ilaçlama yaptırmak hem daireye pire bulaşmasını hemde apartman geneline yayılmasını önler. Bilinmesi gereken pirelerin yaşam alanlarına geldiği yerler aslında dış mekanlar ve hayvan beslenip dolaşım olan yerler olarak dikkat çeker.

Yaz aylarında pire ilaçlama ciddi bir artış gösterir bunun nedeni kedi köpek ve kümes hayvanları gibi evcil hayvanlardan insanlara bulaşan pirelerin bir yerden başka bir yere insanlar ve hayvanlar başta olmak üzere çeşitli kumaş, eşya ve buna benzer malzemelerin taşınması nedeni ile olmaktadır. Kedi piresi ilaçlama en çok yapılan bir ilaçlama türü olup kan kokusuna çok hassas olan pireler bir kaç metre öteden bir insanın kanının kokusunu algılayıp yeterli yakınlığa gelen insanın paçalarına ve bacaklarına sıçrayarak buradan o kişilerin elbise ve iç çamaşırlarına gizlenerek evlere, iş yerlerine ve binalara yayılmaktadır. Pire ilaçlama sıradan ve bilinçsiz olarak yapılmamalı pireleri yok eden ilaçların titiz bir şekilde seçilmesi ile profesyonel pire ilaçlama firmaları tarafından apartmanda pire ilaçlama yada evlerde sitelerde pire ilaçlama hizmeti uygulanmalıdır.

Pire Üreme Dönemi

Pire ilaçlama dönemi pirelerin en fazla üremeye başladığı ve yoğun olarak yayılıp insanlar üzerinde son derece rahatsız edici bir hale geldiği pire ilaçlama dönemi olan Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında pirelerin ortaya çıkma ve üreme zamanında yapılmalıdır. Bu sebep ile erken ilaçlama yaptırarak pirelerin çoğalmasını önleyebilir hızla yumurtlayıp üreyen pirelerin zararlarından daha kolay kurtulabilirsiniz. Bodrum, Çatı, ev ve iş yerleriniz gibi önemli mekanlarınızı erken ilaçlama ile önceden koruma altına almanız üreme ve çoğalma dönemlerinin önleyicisi olacaktır. Bu sebeple pire ilaçlama ve pire üreme dönemi iyi bilinmeli doğru ve kalıcı bir ilaçlama için en uygun zaman belirlenmelidir.pire ilaçlamanın önemi

Pire ilaçlama neden önemlidir?

Pire ilaçlama Sıradan bir uygulama olmayıp böcek ilaçlama şekilleri arasında özen ve tecrübe gerektirdiği kadar kaliteli ilaçlar ve doğru pire ilaçlaması yapılmasını şart kılar. Pirelerin insanlara vermiş oldukları zararlar hem sağlık yönü ile hemde psikolojik olarak hayli sıkıntılı olup dilerseniz pirelerin neden olduğu olumsuzluklar ve bu haşere türünün ne denli bir illet olduğunu biraz daha yakından inceleyelim. Pire ilaçlama yöntemi diğer haşere ilaçlama yöntemlerine göre farklılık gösterir. Bunun sebebi ise pirelerin vücut yapısının diğer haşere türlerinden çok farklı olmasıdır. Pireler üreme için kana ihtiyaç. Yaşamlarını bir nevi parazit olarak sürdürürler.

Pireler vücut yapısı olarak yassı yapılıdırlar ve bu yapıları sayesinde hayvan tüyleri arasında kolayca hareket edebilirler. Pirelerin ayaklarında konakçısına çok iyi tutunabilmesini sağlayan pençeleri vardır. Evimizde görmüş olduğumuz pire genelde kedi ve köpeklerle evlere taşınan pire türleridir. Pirelerin en büyük özelliklerinden biride üstün sıçrama özelliğine sahip olmaları olup pireler dikey olarak 20 cm, yatay olarak da 40 cm kadar zıplayabilirler. İnsan piresi, köpek piresi, kedi piresi, pamuk piresi ve kuş piresi günümüzde mekanlar ve yaşam alanlarımızda en çok görülen pire türleri arasındadır.

Pire ilaçlamanın püf noktaları

Pire ilaçlama yöntemini diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliği pirelerin yumurtalarını toz, toprak ve zeminlere gelişi güzel olarak bırakmalarıdır. İnsan piresi ise yumurtalarını genelde elbiselerin dikişli kısımlarında ya da yaka altlarına bırakırlar. Bir hafta içerisinde iki bin adet yavru sayısına ulaşabilen pireler, hastalıkların yayılmasında birinci derecede önemli role sahiptirler. Pire çeşitleri kan emerek yaşamlarını idame ettiren bir özelliğe sahip olup önceki taşıyıcısının vücudunda bulunan tüm hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır ki bu durum pire ilaçlama yönteminin neden profesyonel olarak yapılması gerektiğini bize daha iyi anlatır.

Pire ilaçlamanın püf noktaları içinde en önemli olanı pirelerin saklandığı alanların ve yumurta bıraktıkları bölgelerin detaylı olarak kimyasal uygulamasından geçirilip hem yumurtaların hemde toprak arasına gizlenen pirelerin en etkili şekilde ortadan kaldırılması gereklidir. Pirelerin imhası kokusuz ilaçlar ve gelişi güzel uygulamalar ile mümkün olmayıp en etkili haşere ilaçları kullanılarak bilinçli ve profesyonel bir biçimde yapılmalıdır.

Pire ile en etkili mücadele

Pireler mücadelesi en zor olan haşere türlerinin başında gelmektedir. Bu sebeple Pire İlaçlama yapılırken ciddi ve profesyonel bir çalışma yapılması ve doğru ekipmanların kullanılması oldukça önemlidir. Unutulmaması gereken çok çabuk üreyip kısa sürede eşyaların arasını ve mekanı çok yoğun bir şekilde istila eden zararlı kan emici pireler kan emerek beslenirler ve hastalıklı bir bünyeden emdikleri kanı sağlıklı bireylere bulaştırıp insanların ciddi tehlike yaşamasına neden olurlar.

İnsan ya da hayvanların üzerinde parazit olarak yaşamlarını sürdürdükleri için bir önceki taşıyıcısında var olan hastalığı bir sonraki taşıyıcısına kan yolu ile çok kolay bir şekilde bulaştırırlar. Bu nedenle pire ilaçlama esnasında doğru pire ilacı seçimine oldukça dikkat edilmeli açık alanlarda yada kapalı alanlarda mekanın özelliklerine en uygun ilaçlama şekli tercih edilerek pirelerin ortadan kaldırılması gerçekleştirilmelidir.

Pire Isırığı nasıl anlaşılır?

Pire konakçısını aynı zaman dilimi içinde bir çok defa ısırabilir bu sebeple bir kaç tane pirenin ısırdığı kişinin vücudunda farklı bölgelerde onlarca ısırılma ve kızarıklık ortaya çıkabilir. Pire ısırması esnasında vücuttan kan emer ve haşerenin vücudunda bulunan parazitler bu yolla ısırılan yerden insana bulaşır. Bir önceki ısırmış olduğu canlıda ver olan tüm virüs ve hastalıkları yeni taşıyıcısına aktarır. Pire ısırmasına maruz kalan insan vücudunda ,ısırılan bölgelerde kabarma, şişlik, kaşıntı ve tahrişler meydana gelir. Pire ısırması esnasında meydana gelen ağrı ve kaşıntı sebebi ile sağlıklı bir insan pire ısırığı sonrası kaşınma ve ciddi huzursuzluk duyar.

Bu durum ise var olan hastalıkların vücudumuza yayılma hızını arttırır. Bu yüzden pireler tarafından ısırılan kişilerin ısırılan bölgeye mümkün olduğu sürece dokunmamaları ısırılan bölgeyi kolonya ile ovup en yakım sağlık kuruluşuna giderek pire ısırmasına karşı gerekli tedaviyi ve kaşıntı ve kızarıklığı hafifletici ilaçlar alarak rahatlama yoluna gitmeleri yapabilecekleri en makul işlem olup pire olan mekanların zaman geçirilmeden ilaçlama işleminden geçirilip pire istilası yaşanan yerlerin pirelerden arındırılması gereklidir.

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *