Oryantal hamam böcekleri

oryantal hamam böceği türleri
27 Şub

Oryantal hamam böcekleri hakkında Latince Adı Blatta orientalis Dış Görünüm Parlak koyu kırmızı-kahverengi renginde olan oryantal hamam böcekleri, genellikle kapı altlarından, buldukları açık deliklerden hatta kablolardan, borulardan, açık su yollarından ya da kanalizasyondan binalara giren istilacı haşereler dir. Ergin hamam böcekleri çok farklı bir görünüme sahiptirler. Ergin erkek oryantal hamam böceklerinin boyu sadece 25 mm’dir ve karınlarının bazı bölgelerini açıkta bırakan gövdelerinin dörtte üçü uzunluğunda kanatları vardır. Ergin dişi oryantal hamam böcekleri ise 32 mm boyundadır ve erkeğinde farklı olarak kanatları yoktur ve sadece gövdelerinin ilk bir kaç kısmını kaplayan geniş kanat oyuklarına sahiptirler. Ne dişi ne de erkek oryantal hamam böceği uçabilirler. Davranışı, Beslenmesi ve Alışkanlıkları Esasen açık havada yaşayan bir böcek türü olup, oryantal hamam böcekleri doğal ortamlarda canlı kalmaya uygundurlar.

Açık hava olan çoğu oryantal hamam böceği nüfusu, bahçe düzenlemelerinde malçların altında, yaprak yığınlarının içinde, taşların altında ve açık havadaki molozlar da bulunurlar. Eğer erişim sağlayabilirlerse sundurmaların altındaki ve duvardaki boşluklarda ve alt döşeme boşluklarında da yaşarlar. Oryantal hamam böcekleri, büyük şehirlerde lağımlarda ve kanalizasyonlarda oldukça sık görülebilirler. Oryantal hamam böcekleri, yiyecek kaynağı olarak çöpleri, pislikleri ve çürümekte olan maddeleri tercih etmeleriyle bilinirler. Bu cins hamam böcekleri için su çok önemlidir ve yiyecek olmadan bir ay kadar bir süre yaşayabildikleri halde, su olmadan en fazla iki hafta canlı kalabilirler. Üreme Ortalama olarak ergin erkek oryantal hamam böcekleri 110 ile 160 gün arasında, ve dişisi ise 35 ile 180 gün arasında yaşar.Oryantal hamam böceklerinde üreme

Oryantal hamam böceklerinde üreme

Dişi oryantal hamam böcekleri ortalama olarak her birinin içinde 16 yumurtanın bulunduğu sekiz yumurta kesesi, üretebilir. Yumurta keselerini ürettikten 30 gün kadar sonra dişi, keseyi yumurtalar çatlayıncaya kadar güvende olacakları bir yere bırakır. Oryantal hamam böceklerinin gelişim süresi mevsimlere doğrudan bağlıdır. Sıcak aylarda, yumurtalardan ergin böceğe ulaşma süresi 200 gün kadar kısa bir süre sürebilir. Ama kış aylarında ya da geç sonbaharda, havalar soğuduğunda bir oryantal hamam böceğinin yumurtadan erginliğe geçişi 800 güne kadar sürebilir. Oryantal Hamam böcekleri İstilasının Belirtileri Görülmeleri Daha sıcak aylarda, doğu hamam böceklerini dışarıda bahçe düzenlemelerinde, nemli oyuklarda gruplaşmış olarak ve hatta geceleri rögarlardan ve kanalizasyon ızgaralarından kaçışarak çıkarken görmek mümkündür.

Genellikle geceleri aktif olurlar ve gündüzleri nemli, karanlık, rahatsız edilmeyecekleri odalarda geçirirler. Yumurta Kapsülleri Oryantal hamam böceklerinin yumurta kapsülleri, koyu kahverengi ya da kırmızımsı bir renkte olurlar ve 8 ile 10 mm arasında bir uzunluktadır lar. Her bir yumurta kesesinde ortalama 16 yumurta vardır ve dişiler tarafından üretildikten 30 saat sonra güvenli bir yere bırakılırlar. Koku Oryantal hamam böceklerinin bolca bulunduğu yerlerde küflü bir koku hissedilebilir. Bu koku, böceklerin kendi aralarında haberleşmek için salgıladıkları kimyasallar sonucu ortaya çıkar. Diğer Bilgiler Oryantal hamam böceği (Blatta orientalis) parlak, siyahımsı kahverengi renginde ve boyu 25 ile 32 mm arasında olan bir türdür. Erkek ergin oryantal hamam böceklerinin kanatları karın bölgelerinin üçte ikisini kaplar. Dişi ergin oryantal hamam böceklerinin ise kanatları yoktur ve karın bölgelerinin ortasına kadar inen kanat boşlukları vardır. Oryantal hamam böcekleri uçmazlar.şark hamam böcekleri

En fazla yaşadıkları yerler

Oryantal hamam böcekleri, dünyada en çok liman şehirlerinde bulunurlar. ABD’de, İngiltere’de, Avrupa’da, Türkiye’de, Avustralya ve Güney Amerika’da görülürler. Oryantal hamam böcekleri, serin ve nemli ortamları tercih ederler ve bu yüzden genellikle bodrumlarda ve kilerlerde görülürler. Doğu hamam böcekleri, tesisat kanallarının, tuvaletlerin, banyo küvetlerinin, lavaboların, radyatörlerin ve boruların altlarından sürünürler. Her ne kadar doğal yaşam ortamları açık hava olsa da yazları evlere de girebilirler. İç mekanlarda alt katlarda yaşamayı tercih ederler. Diğer hamam böcekleri gibi oryantal hamam böcekleri de hem etobur hem de otoburdurlar ve yiyecek kırıntılarından, çürümekte olan bitkiler ve hayvanlardan beslenirler.

Oryantal hamam böcekleri, su kaynaklarının yakınlarında oldukça büyük sayılar halinde bulunurlar. Oryantal hamam böcekleri, E.coli, Salmonella spp. ve diğer birçok hastalığa sebep olan yiyeceklerden gelen mikropların kaynağıdırlar. Çöpten ve çürümekte olan canlı maddelerden beslendikleri için bu mikropların bulunduğu kirli yüzeylerden alıp bunları bacaklarında ya da vücutlarında taşıyabilirler ve temiz yüzeylere bulaştırabilirler. Oryantal Hamam böceği Nimfleri Oryantal hamam böceğinin yumurta keseleri koyu ve kırmızımsı kahverengi rengindedir. Boyları ortalama 8 ile 10 mm arasında olup, hafif şişmiş bir görüntüleri vardır. Her bir dişinin, her bir kesede 16 yumurta olmak üzere toplamda bir ile on beş adet arasında yumurta üretme kapasiteleri vardır diğer hamam böceği çeşitleri gibi oryantal hamam böcekleri kısa sürede ürer ve yayılırlar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir