Lağım fareleri
25 Şubat 2017
oryantal hamam böceği türleri
Oryantal hamam böcekleri
27 Şubat 2017
örümceklerin özellikleri

Örümcekler hakkında dış Görünümleri Örümceğin sekiz adet bacakları olup gövdeleri iki bölümden oluşur, kanatsız ve antensizdirler farklı büyüklük ve değişik renklere sahip olan örümcek türleri çoğunluk olarak zehirsiz olsalar da bazı örümcekler çok etkili zehir taşıdıkları için ciddi anlamda tehlike arz ederler. Örümceğin yaşantısı, Beslenmesi ve özellikleri bazı örümcek nemli ortamları tercih ederler ve bodrum katları, döşeme altı boşlukları ve binaların diğer rutubetli kısımları gibi yerlerde yaşarlar. Kimi örümcek türleri ise alt döşeme havalandırma boşluğu kuru, odaların üst köşeleri ve çatı katları gibi kuru ve sıcak yerleri tercih ederler.

Karanlıkta saklanırlar. Böceklerden, diğer örümceklerden ve etkisiz hale getirebildikleri diğer kurbanlardan beslenirler. Örümcekler ve üremeleri dişi örümcekler, içinden yavru örümceklerin çıkacağı bir kese üretirler. Yavru örümcekler, bir dizi kabuk değişimi geçirirler ve sonunda yetişkinliğe ulaşırlar. Erkek örümcek ise dişilere kur yaparlar. Örneğin, zıplayan erkek örümcek dişileri etkileyebilmek için zorlu dans gösterileri sunarlar. Çiftleşmek erkek örümcekler için tehlikeli bir olay haline de dönüşebilir, çünkü bazı dişi örümcekler çiftleşmeden sonra erkek örümcekleri yerler.örümcekler hakkında

Örümceklerin  özellikleri hakkında

Günümüze değin, dünya üzerinde on binlerce örümcek türü tespit edilmiştir. Bu eklem bacaklıların sekiz bacağı vardır ve gövdeleri iki kısımdan oluşur. Örümcek çeşitlerinin üç ya da dört çift gözü vardır. Çoğu örümceğin görme yeteneği gelişmemiştir, ama zıplayan örümcek gibi bazı türlerinin olağanüstü görüş yeteneği vardır. Örümcek çeşitlerinde çiğnemek için ağızları yoktur ve genellikle tükürüklerindeki enzimlerle kurbanlarını parçalar ve sonra da yerler. Ayrıca, örümceğin karın kısmı büyük parçalı yiyecekleri yemeğe elverişli değildir. Hemen hemen bütün örümcek türleri, vahşi hayvanlardır ve günümüze kadar sadece bir adet bitkilerden beslenen örümcek türü tespit edilmiştir. Örümcek yapısı, elastik, yapışkan ve dayanıklı bir ağ üretebilme yeteneğine sahiptirler. Bu ağı örümcek ağını, yumurta keselerini oluşturmak ve kendilerine ait alanların çizgisini belirlemek için kullanırlar.

Örümcek ağının şekli ve ebadı örümcek türlerine göre farklılık gösterir: bazıları küre şeklinde olurken, bazıları huni şeklindedir ve kimisi oldukça düzenli olarak yapılmışken kimisi de gelişigüzel bir şekle sahiptir. Bazı örümcek türleri kendi oluşturdukları ağ yerine oyuklarda yaşarlar, bazıları da bir yuvaları olmadan oradan oraya dolaşırlar ve buldukları deliklere sığınırlar. Zehirli örümcek türleri insanlar için tehdit oluşturur örneğin tarantula, siyah örümcek ve karadul örümceği sokması halinde çok ciddi ölümcül risklere sahiptir bu nedenle örümcekler ile mücadele kapsamında ani özellikte örümcek ilaçları kullanılarak örümceğin saklandığı alanlar ve örümcek yuvalarındaki diğer örümcekleri çıkarıcı özellikte örümcek ilaçlaması yaptırmak önemlidir. Örümcek ilaçlama yöntemleri zehirli örümcekler ve tehlikeleri göz önüne alınarak ani öldürücü sisleme şeklinde ilaçlama uygulaması ile yapılmalı çok kısa sürede örümcekler imha edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir