Lağım fareleri

Lağım fareleri diğer fare türlerine göre daha büyük ve daha vahşi türler olup lağım kanalları yoluyla iş yerlerine ve evlere, apartmanlara girerek ciddi panik oluştururlar. Ergin bir lağım faresinin boyu (kuyruk hariç) 15-25 cm’dir. Kiloları beslenme şekillerine göre değişkenlik gösterir ve genellikle 200 – 500 gr arasında değişmektedir siyah renkli ve gri bir renge benzer renk yapıları daha ağırlıklı olup lağım fareleri hakkında en belirgin özellikleri güçlü kuyruk yapıları ve sağlam çeneleri ile kemirici olmalarının yanı sıra çok hızlı hareket edip çok iyi bir tırmanıcı olmalarıdır. Kısa ve küt burunlu, küçük kulaklara ve patlak gözlere sahip olan, kaba tüyleri kahverengi siyah , karın bölgesi gri beyaz arasında bir görünümleri olan bu zararlı lağım fareleri özellikle fabrika ve iş yerlerinde epey sıkıntı çıkarıp geceleri alarmların çalmasına elektronik malzemelerin kablolarını kemirerek arızaların çıkmasına neden oldukları için ciddi derecede zarar vermektedirler.

Lağım farelerinin yaşam Alanları lağımlar, Apartman binaların kömürlüklerinde, alt katlarında, otoparklarda kendilerine yuva yaparlar. Bina dışında ise akarsu kenarlarını, yol boyunca toprak atlarını ve özellikle çöp yığınlarını kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Yaratılışları itibari ile sürekli yiyecek arayan lağım fareleri yiyecek bulabilecekleri her yere girebilirler. Lağım Farelerinde çoğalma dişi lağım faresi 1 yılda 2 – 6 kez arası doğum yapar. Her doğum yaptığında 8-9 yavru doğurur. Dişi lağım farelerinin hamilelikleri 3 hafta kadar sürer.Toplam ömür ortalamaları 1 yıl olan lağım farelerinin yavruları 2-3 ay kadar kısa bir sürede yetişkin hale gelirler.evde yaşayan lağım fareleri

Lağım farelerinin özellikleri

İri yapılı lağım fareleri 13 mm den büyük aralıktan kolayca geçip gidebilir, 16 metre yükseklikten atlayabilirler. Kemirgen bir canlı olduğu için sürekli olarak kemiren lağım fareleri en çok kablo kemirmeyi sever. Zira bu şekilde birçok yangına sebeb olurlar. Yaşam şekillerinin böyle olması onları çok tehlikeli birer canavar yapmaktadır. Yiyecek bulmak için insanların yaşam alanlarına girebilen bu canlılar insan organlarını da kemirdikleri için tehlike saçmaktadırlar. Ayrıca yaşadıkları yerler itibari ile yüzlerce zararlı virüs ve mikrobunda taşıyıcısı olması sadece kemirme özelliği değil yaydıkları hastalıklar ile de lağım farelerini çok tehlikeli kılmaktadır. Lağım fareleri ile kişisel olarak mücadele etmek hem çok tehlikeli hem de faydasızdır. 16 m yükseklikten hiç zarar görmeden atlayabilen bu tür kemirgenler ile kişisel olarak yapılacak yakalama veya öldürme girişimi başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Çünkü Lağım fareleri toplu olarak bulunduklarında insanlara yem gözüyle bakabilir ve saldırabilirler. Bu nedenle lağım faresi ilaçlama veya lağım faresi ile mücadele için başvurulması gereken ilk yer Profesyonel bir böcek ilaçlama şirketidir  başvurma zamanı lağım faresinin ilk görüldüğü veya hissedildiği anda olmalıdır. Böylece lağım faresi ilaçlama uygulaması daha kısa sürede sonuçlanacaktır. Farelerin yapısı kimyasallara dayanıklı olduğu için lağım farelerini öldürme işlemi fare istasyonları içine fare blokları ve fare zehirleri konularak yapılmalı hem farelerin daha kolay bu zehirli fare ilaçlarını kemirme yolu ile tüketmesi hemde fare zehirlerinin etrafa saçılmasının önüne geçilmelidir. Lağım fareleri ile mücadele kesinlikle tek başına böcek ilaçları kullanılarak mümkün değildir ve bazı ilaçlama ekiplerinin söylediği gibi aynı gün içinde yok edilmeleri imkansız olup takriben 2 gün ile 1 hafta sürede imha olurlar.

Böcekler

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *