Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlama

Kokulu İlaçlama Nedir Nasıl Yapılır? hangi ilaçlar kullanılarak veya hangi böcek türleri üzerinde uygulanır. Kokulu böcek ilaçlama etkisi ne kadar sürer? bu konulara kısaca değinerek bebekli evde ilaçlama hangi şekilde yapılmalı kısaca değinelim. Böcek ilaçlama sonrası zehirlenme yaşanır mı? bu konulara kısaca açıklık getirmeye çalışacağız. Bilmeniz gereken kokulu böcek ilaçlama yoğun bileşenlerden meydana gelen bir ilaçlama türüdür. Kokulu ilaçlar birden fazla ilacın bir araya getirilmesi ve farklı içerikli aktif maddelerin birlikte kullanılması ile ortaya çıkar. Kokusuz ilaçlarla aynı özellikte ve içerikli olmasına karşın karışım olarak uygulandıkları için etkisi farklılaşır.

Su ve ilaç karışımı ile oluşmaktadır etki özelliği bir ilaçtan daha fazla olduğu için kokulu karışım ilaçlar daha ani etki gösterir. Özellikle Ulv ilaçlama makinesi kullanılarak yapıldığı zaman çok daha fazla etki ortaya çıkarır. Kokulu ilaçlama genellikle haşerelerin fazlaca bulunduğu mekanlarda ve bir türlü baş edilemeyen böcek şikayetlerinde kullanılmaktadır. Sıvı kokusuz ilaçlar ve jel kokusuz ilacın etkisiz kaldığı böcek şikayetlerini ortadan kaldıramadığı durumlarda kokulu ilaçlar tercih edilmektedir. Ancak bilmeniz gereken kokulu ilaç deyince aklınıza tarım ilaçları gelmemelidir.

Çünkü Halk Sağlığı ilaçlarının içeriği aktif etken maddeler içerisinden çeşitli böcek öldürücü bileşenler mevcuttur. Bunlar genellikle farklı markaların farklı içerikteki ilaçlardır. Ancak bu ilaçların içinde farklı özellikte ilaçları bir araya getirirseniz etki boyutu oldukça değişecektir. Örnek verecek olursak Ec içerikli ilaçlar ile wp içerikli ilaçlar birbirinden farklıdır. Kokulu ilaçlama özellikle, tahta kurusu, akrep, kuş biti, kertenkele, toz akarı, pire yoğun hamam böceği şikayetleri ve tahta kurtları üzerinde kokusuz ilaçları oranla daha etkilidir.

Kokulu İlaçlama Yöntemi Hakkında

Kokusuz ilaçlar spreyli yöntemler ile uygulanırken içeride durmanın herhangi bir sakıncası yoktur. Ancak kokulu İlaçlar yapı olarak daha keskin bir özelliğe sahip olduğu için insanları etkileme kapasitesi fazladır. Sisleme yöntemde kokusuz ilaçlarda bile insanlarda hapşırmaya genizlerinin yanmasına sebep olur. Bu nedenle kokulu ilaçlama uygulanırken mekanın boşaltılması gerekir. Yoğun böcek ilacı solunması sonrasında insanlarda baş dönmesi ve bilinç kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle böcek ilacı zehirlenmesi gibi durumlara maruz kalmamak için bazı ilaçlama uygulamalarında mekanın terk edilmesi gerekir.

Örneğin kokusuz ilaç spreyli yöntemle herhangi bir etki göstermezken ulv makinesi kullanılarak yapıldığı zaman içerideki insanı ciddi şekilde etkiler. Bu solunum yolu ile ilacın akciğerine ulaşması neticesinde insanlarda ani etkilenmeleri ortaya çıkarır. Kokulu ilaçları da tıpkı böyledir. İlaç aktif maddesinin ortama yayılması ile keskin bir etki ortaya getirir. Kokulu ilaçlama yöntemi profesyonel firmalar tarafından uygulanmalıdır. Uygulamayı yapacak personel fumigasyon olsun, ulv yöntem olsun fark etmez bu konuda eğitim almış olmak zorundadır.

Böcek ilaçlarına hakim, uygulama kapasitesi son derece yeterli neler yapması gerektiğini iyi bilen, kısacası mekanda alınacak tüm tedbirleri aldıran bilinçte olmalıdır. Herhangi bir olumsuzluğa sebep vermeyecek donanımda olmak sorunsuz bir ilaçlamanın altın kuralıdır. Bazı böcekleri oldukça dirençli yapıda oldukları için Tek bir ilaçlar o böcekleri ortadan kaldırmak sanıldığı kadar mümkün değildir. Özellikle pire, tahtakurusu, kertenkele ve toz akarları bu konuda en sorunlu böcekler olarak karşımıza çıkar. İşte bu tür böceklerin yok edilmesi için çok daha üst seviyede böcek öldürücü ilaçların kullanılmasını zorunlu kılar.

İlaçlama İçin Hangi Tedbirler Alınır?

Kokulu ilaç diye tarım ilacı ne kullanmak böcekleri kesinlikle ortadan kaldırmaz. Çünkü tarım ilacının kokusu böcekleri öldürmede tek başına yeterli olan bir şey değildir. Bu tamamıyla yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanır. Kokulu ilaçlama uygulandıktan sonra mekanın üç dört saat kadar kapalı tutulması önemlidir. Şayet kalacak başka bir yeriniz varsa o gece evi kapalı tutmanız böceklerin daha fazla ilaçtan etkilenmesine faydalı olacaktır. Bu aşamadan sonra mekana girilerek kapı pencere açılmalı, daire içeride durulmadan 2 yada 3 saat kadar havalandırarak daha sonra temizlik yapılması gerekir.

Gerek kokusuz ilaçlama, gerek kokulu ilaçlamada açıkta bulunan gıdaların kaldırılması gerekir. Spreyli yöntemde belirli bölgelere ilaç sıkarken, kap kacak ve gıdaların etkilenmesi için dolap içleri yada üzerlerine ilaç sıkılacağı zaman ilaçların yiyecek maddelerini kaldırmak şarttır. Yiyeceklerin üzerine böcek ilacı teması ilaç zehirlenmesini ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle açıkta gıda maddesi bırakılmaması gerekir. Küçük bebeklerin ve çocukların oyuncakları ve eşyaları ilaçlamaya maruz kalmaması için ortalıkta bırakılmamalıdır. Ancak bazı böcekler özellikle peluş oyuncaklar gibi bölgelerde oldukça fazla ürediği için bu oyuncak ve eşyaların ilaçlanması durumunda oyuncakların yıkanması gerekir.

Özellikle toz akarı ve beyaz nem böcekleri bu tür böceklerdir. Kullanılan kokulu ilaçlar 3/4 farklı aktif maddenin bir araya getirilmesi ile farklı içerikteki ilaçların birleşmesinden kaynaklanır. Kullanılan ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı ve ruhsatlıdır. Bazı firmalar kokulu ilaçlama yapmadıklarını çevre ve insana zararlı olduğunu belirtmektedir. Bu kısmen doğru olsa bile her kokulu İlaçta zararlıdır anlamı çıkmaz. Bilinçli uygulanan kokusuz ilaç bile insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olabilir. Gıdaların ve insanların kullandıkları eşyaların üzerine direkt ilaç sıkılması herhangi bir tedbir alınmaması ölümcül risk taşır.

Profesyonel İlaçlama Servisinin Önemi

Başta insanların ne yapacakları şeklinde uyarılması, kokusuz ilaç yada kokulu böcek ilacı uygulamasında önemlidir. Hiç bir uyarı yapılmadan ilaçlama yapmak böcek ilacı zehirlenmelerinde ortaya çıkabilmektedir. Bu tamamen firmanın müşteriyi bilgilendirmesi ve uygulaması ile alakalı bir durumdur. Böcek ilaçları kokulu olsun, kokusuz olsun bilinçli ilaçlama ekipleri tarafından uygulanmalıdır. Bireysel olarak sağdan soldan ilaç alarak evde ilaçlama yapmak elbette ki ciddi riskleri de beraberinde getirebilir. Kokulu ilaçlama zaten tüm böcekler için kullanılmaz.

Yaşamsal alanlarda bir türlü baş edilemeyen böcek şikayetlerinde kullanılmak zorunda kalır. Ancak bu böcek ilaçları yasal ilaçlardan ve ruhsatlı ilaçlardan seçilmek zorundadır. Gelişi güzel böcek ilacı uygulamak hem uygulayan açısından, hem de mekandaki insanlar için tehlikelidir. Kokulu ilaçlama yapılmadan önce mutlaka açıktaki gıdaların kapatılması, böcek türüne göre şayet belirli bölgelerde böcek şikayetleri varsa koltuk, mobilya ve halıların toplanıp kapatılması gerekir. Evde ilaçlama temizliğini daha az yapmak için tedbir almak insanların daha fazla zahmet çekmemesi için önlem olarak uygulanabilir.

Uygulanacak kokulu ilaçlama sonrası mekanda günlerce, haftalarca böcek ilacı kokusu kalacak kimyasallardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bilindiği gibi kokusuz ilaçlarında çok hafif kokusu mevcuttur. Bazı EC içerikli kokusuz ilaçlar özellikle cypermethrin aktif maddesi içeren ilaçlar diğerlerine oranla daha keskin bir yapıdadır. Bu böceklerin direnç yapısına daha fazla etki etmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Çapraz bileşenli olarak farklı böcek ilaçları birleştirildiği zaman bu etki ister istemez daha yüksek seviyede ortaya çıkar. Kokusuz ilaçların bir araya getirilmesi sonucu ile tinerimsi bir kokunun ortaya çıkmasına ve insanın genzinde yanmaya sebep olur.

Kullanılacak İlaç Ve Temizliği Hakkında

İlaçlar mutlaka bilinerek profesyonel ve uzman kişiler tarafından hazırlanmalıdır. Ayrıca evde uygulama yapılıyorsa, evdeki insanların mutlaka neler yapması konusunda gerektiği gibi uyarılması gerekir. İlaçlamadan sonra havalandırmanın yapılması, temizliğin ne şekillerde uygulanması gerektiği hakkında bilgiler verilmelidir. Kokusuz olsun, kokulu olsun böcek ilaçları insan cildinde tahrişe sebep olabilmektedir. Karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri daha önce ilaçlama yaptırdım ama herhangi bir temizlik için tedbir almamızı söylemediler gibi insanların şaşkınlık yaşamasıdır. Unutmamanız gereken böcek ilacı temizliğinde eldiven kullanılması mutlaka zorunluluktur.

Kokusuz ilaç diye eldiven kullanmamak cilt şikayetleri yaşamanıza sebep olabilir. Ayrıca böcek ilacı üzerine çamaşır suyu döküp temizlik yapmamanız lazım. Çünkü çamaşır suyu uçucu bir madde olduğu için kimyasal maddeleri havaya kaldıracak bu da sizin yüzünüzde sızlama ve kızarıklığa sebep olacaktır. İçeride keskin kokulu ilaçların etkisini dağıtmak için evin belirli bir süre havalandırılması temizlik esnasında eldiven kullanılması ve çamaşır suyundan uzak durulması önemlidir. İnsanların daha rahat bir şekilde evini temizlemesi ve sorunsuz yaşam sürmesine yardımcı olur. Özellikle kokulu ev ilaçlama sonrasında temizlik şarttır. Kokusuz ilaç bile yapılsa temizlik gerekir.

Zor olan böceklerin ortadan kaldırılması için ulv ilaçlama ve kokulu ilaçlama zorunlu olduğu durumlarda bu gibi tedbirleri almak yapılan kokulu ilaçlama sonrası herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması adına önemlidir. Ayrıca daire içinde ilaçlama yapılırken pencerelerin kapatılması, havalandırmanın kontrol edilmesi ve gerekli gerekir. Zayıf noktaları müşteriye belirterek buralarda tedbir aldırılması önemlidir. Bilinçsiz bir şekilde ilaçlama yapmak pek çok olumsuzluğu beraberinde getirir. Çünkü ilaçlama önemli bir hizmettir. Böcek ilaçları kimyasal içerikli olduğu için bilinçli ekipler tarafından yapılması gerekir.

Kokulu İlaçlama önemli çözüm sunmaktadır. Gerek sıvı püskürtme şeklinde, gerek ulv makinesi ile sisleme yöntemle yapılan kokulu böcek ilaçları karışım içeren daha etkili özelliktedir. Değişik aktif maddelerin bir arada kullanılması ile keskin bir etkiye sahip olduğu için pire ve kertenkele gibi zararlılar kolayca imha edilebilmektedir.

Haşerelerin yoğun olarak görüldüğü yerlerde kokusuz böcek ilaçlama ilaçları ile tam kontrol sağlanamaz. Bu gibi durumlarda kesinlikle kokulu ilaçlama yapılmalıdır. Kokulu İlaçlama böcek türüne ve mekanın durumuna bağlı olarak sıvı şekilde püskürtme yöntemiyle yada dumanlama olarak yapılmaktadır. Burada esas olan böceğin direnç yapısıdır.

İstilacı Böcekler İçin En Etkili Yöntem

En istilacı böceklerden biri olan, Hamam böcekleri kapsüller halinde ürerler ve her bir kapsülde 35-40 böcek yumurtası bulunur.Yılda 8-10 defa yumurtlama kapasitesine sahiptir bu böcek türü. Dişi ergin hamam böcekleri ölürken bile yumurta bırakırlar. Bu nedenle haşereleri yoğun olduğu alanlarda etkili bir ilaçlamanın yapılması gerekmektedir.

Kokulu İlaçlamanın Özelliği ani öldürücü ve yakıcı etkinin daha önde olmasıdır. Kokusuz haşere ilaçları daha çok kalıcı etkisi ile öne çıkar. Kokulu ilaç ise kısa zaman içinde sonuç alınması beklenen böceklerin imhasında önemli yer tutar. Bu uygulamadan sonra mekanınızı en az 2 yada 3 saat terk etmeniz gerekmektedir. Mümkünse bir gece çok daha etkili olur.

Kokulu İlaçlama Nasıl yapılır?

Kokulu İlaçlama sırasında ilaçlanan alanda sadece ilaç uygulayan teknisyen bulunur. İster spreyli isterse sisleme yöntem kullanılsın bu ilacın uygulanışı oldukça etkidir. Ancak buharlama yöntem çok daha ölümcül özellikte etki yaydığı için kesinlikle kapalı mekanda durulmamalıdır. İlaçlama bittikten bir kaç saat sonra mekanınızı yeterli seviyede havalandırarak mekanda kalınabilmektedir.

Kokulu ilaçlama hızlı ve çok sayıda üreyen böceklerin kontrol altına alınmasında önemli yer tutar. Böceklerin kapalı mekanlar ve sıkça görüldükleri alanlarda sayıları çok fazla olan tüm haşere ve böcek türleri için en hızlı çözümü sunar. Bu ilaçlama yöntemi sıvı ilaçların su ile inceltilerek karışımı sonrası püskürtme ya da buharlama tekniği ile yapılmasıyla olur.

Mekan Ne Kadar Kapatılmalıdır?

Kokulu İlaçlama yapılan alanın ilaçlamadan sonra en az iki saat kapalı kalması gerekir. Daha sonra 2 yada 3 saat kadar havalandırılmalıdır. Kokulu böcek ilaçlama yönteminin kokulu olması haşereler için çok daha kısa sürede ortaya çıkarılması buharlama tekniği ile olur. Haşereler akciğer solunumu yapmasa bile ilacın yakıcı etkisi ortamdaki havayı bloke ederek hızlı etki sağlar.

İlaç doğrudan haşereye temas ettiği takdirde haşereleri yok etmesine karşın sisleme yöntem havaya böcek yuvalarına kadar ulaştığı için hızlı işlev görmektedir. Özellikle pire, tahtakurusu, tahta kurdu, kuş biti, tatarcık, akrep, kertenkele, toz akarı gibi zararlı haşerelere bile hızlıca etki gösterir. Buna karşın bazı zor ölen böceklere karşı tek seferlik ilaçlamada istenilen sonuç alınamaz.

Kokulu İlaçlamanın Özellikleri Nelerdir?

Tüm haşere ve böceklerden kurtulmak için, kokusuz ve jel ilaçlamanın etkili olmadığı durumlarda kokulu ilaçlamaya ihtiyaç vardır. Açık alanlar ve kapalı mekanlarda uygulanan bir haşere ilaçlama türü olması oldukça avantajlıdır. İlaçlar ziraat mühendisleri tarafında bilinçli olarak ve kaliteli, sağlıklı şekilde tedbirli bir şekilde doğru içerik ve dozlarda uygulanmalıdır. Böcek ilacı zehirlenmesini maruz kalmamak için haşere ilacını profesyonel ekip uygulamalıdır. Ev, iş yeri, bina, site, park, bahçe gibi açık ya da kapalı her alanda bir türlü önlenemeyen böceklere karşı en etkili çözümdür. Üretilen ilaçlar Sağlık Bakanlığı onaylı olanlardan seçilerek kullanılmalıdır.

Haşere ilaçlama öncesi varsa açıktaki gıdaların ağızları sıkıca kapatılmalı ve gıdalar gerekli tedbirler alınarak güvenli bir biçimde böcek ilacından etkilenmeyecek şekilde muhafaza edilmelidir. İlaçlama kapalı alanlarda uygulanıyorsa, özellikle bebek ve çocuk olan evlerde, çocuk kıyafetleri, yastıklar ve örtüler kaldırılmalıdır. Halıların toplanması, koltuk ve mobilyaların üzerinin örtülmesi ilaçlama sonrası daha az temizlik yapılmasını sağlar. Evcil hayvan olan yerlerde kokulu ilaçlama uygulanacaksa bu hayvanlar dışarıya çıkartılmalıdır. Ayrıca evcil hayvanların yem ve su kapları kaldırılarak olası risklerin önlenmesi sağlanmalıdır.

Kişiler de kokulu ilaçlama sırasında mekanı terk etmeli, içerideki yoğun etki nedeni ile olası solunum zorlukları yaşamamalıdır. Özellikle sisleme yöntem öncesi havalandırma ve pencereler sıkıca kapatılmalı diğer daireler böcek ilacı kokusundan etkilenmemelidir. Spreyli ilaçlama için halı, kilim, koltuk gibi eşyaların dışarıya çıkarılmasına ya da üzerlerinin örtülmesine gerek yoktur. Özellikle pire ve kuş biti gibi şikayetlerde tüm mobilyalar ve eşyalar kapsamlı şekilde ilaçlanmak zorundadır. Bu tür böcek ve haşerelerin bu gibi eşyalara bulaşabilme olasılıkları yüksektir.

Kokulu İlaçlama Sonrası Neler Yapılmalı?

Haşere ilaçlama yapılan alan ilaçlamadan sonra en az 2 saat kadar bir süre kapalı kalmalıdır. Daha sonra alanın 2 saat kadar havalandırılması, ve daha sonra ilaçlama türüne bağlı olarak mekanda temizlik yapılarak kullanıma yeniden açılması mümkün olur. Bu haşere ilaçlama sonrasında şayet spreyli olarak kenar ve köşelere ilaç sıkılmışsa ıslak temizliğe gerek yoktur ancak pire ilaçlama, kuş biti ilaçlama, toz böceği ilaçlama, tahta kurusu ilaçlama gibi böcek şikayetlerinde özellikle buharlama ilaçlama yapılacağı için evde genel temizlik gerekir.

Evde hamam böceği ilaçlamasında ister kokulu olsun, ister kokusuz mutfak dolaplarında böcek olma ihtimaline karşın dolap içlerine ilaç uygulanır. Bu nedenle her ihtimale karşı mutfak gereçlerinin sudan geçirilmesi ve yıkanarak kullanılması çok daha daha sağlıklı olacaktır. Kokulu İlaçlama Sonrası Temizlik ulv yöntemde geniş kapsamlı yapılır. Bu yöntem tüm böcekler için etkili olup, genel haşere mücadele yöntemidir. İlaçlama temizliği esnasında, eldiven takmak, çamaşır suyunu ilk temizlikte kullanmamak, kullanılan yüzeyleri silmek gerekir.

Kokulu İlaçlama Sonrası Evde Temizlik

Kimyasal kalıntısını hızlıca söken limon, karbonat ve sirkeli karışım suyla evde temizlik böcek ilacı kalıntısını ortadan kaldıracaktır. Kokulu ilaçlama sadece kapalı mekanlarda değil, bahçe, yeşil alan, depo, otopark gibi açık ve geniş olan her alanda yapılabilir. En büyük avantajı, her türlü haşere ve böcek üzerinde etkili olabilmesidir. Kokusuz ilaçlar kısmi böcek çeşitleri için tam çözüm sağlarken jel böcek ilaçlaması hamam böceği, karınca ve gümüş böceklerine karşı çözüm sağlar.

Kokulu İlaçlama ise tüm haşerelerin yok edilmesi için kullanılan geniş kullanım amaçlı bir uygulamadır. En büyük dezavantajı evde temizlik yapılması ve mekanın kapalı tutulmasıdır. Ancak bir türlü bitmeyen böcek şikayetleri için başka çözüm yolu olmadığı için çoğu insan bu tür durumlarda kokulu ilaçlama servisi almak zorunda kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.