Kıskaçlı böcek

Kıskaçlı böcek olarak bilinen ve insanların hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadıkları kulağa kaçan böceği görünüş olarak tehlikeli ve çok zararlı bir böcek sanılması nedeni ile evde görüldüğü zaman telaşlanmaya sebep olur. Kıskaçlı böcek olarak diğer bir zararlı ise herkesin bildiği akrep türleri gelir ve bu akrep zararlısı oldukça tehlikeli bir böcek türüdür. Evlerde yaşayan kıskaçlı böcek çeşitleri akrepler ve kulağa kaçan böcekleri kıyaslandığı zaman akrep haşeresi çok daha tehlikeli ve ölümcül sonuçları olan bir kıskaçlı haşere türü olup aslında akrebin kıskaçları sanıldığı gibi zehir için değil avlanmak için bir vücut organıdır. Akrepler iğneleri ile insanları sokar ve bu tehlikeli iğneleri kuyruklarında bulunur. Kulak böceği olarak bilinen kulağa kaçanlara kıskaçlı böcek denmesinin nedeni ise baş ve kuyruk bölgelerinde kıskacı andıran çengelleri olup pek çok insan tarafından kulağa kaçanlar hem ismi nedeni ile hemde görünüşü yüzünden çekinir ve korku duyarlar.

Kıskaçlı böceğin zararları

Kulağa kaçanlar normal şartlarda ısırmaz ve insanlar için öyle korkulacak bir zararları mevcut değildir. Ancak bir başka kıskaçlı böcek türü olan akrepler kulağa kaçanlar ile kıyas kabul etmeyecek kadar zehirli ve tehlikeli bir böcektir. Kıskaçlı haşereler binaların bahçelerinde ve bitkilerin gövdelerinde kabuklarının arasında yada bitkilerin köklerine yakın yerlerde yaşar gündüzleri pek ortalıkta görülmedikleri için fark edilemezler. Pek çok haşere çeşidinde olduğu gibi geceleri dolaşan ve avlanan kıskaçlı böcek türleri sıkıştırılmadığı takdirde insana saldırmaz ve sokmaz ancak akrepler en ufak bir tehlike algıladıkları zaman ani bir refleksle insanı sokar ve bazı akrep türleri ölümle sonuçlanan olaylara sebep olurlar.

Kıskaçlı böcekler ve onlardan kaynaklanan tehlikelerin önlenmesi için binalarda ve evlerde kıskaçlı böcek ilaçlaması yaptırmak en iyi çözüm olup yapılacak ilaçlama ile yok edilirler. Yaz dönemleri özellikle bahçesi bulunan evler ve apartmanlar için en fazla haşere şikayetlerinin görüldüğü mekanlar olup dönemsel olarak böcek ilaçlama yaptırılması hem olası gıda zehirlenmelerinin önlenmesi hemde böceklerden insanlara direkt olarak yönelen zararların ortadan kaldırılması bakımından son derece önemlidir.

İlaçlama makaleleri

yorum yapıldı

 • Ferhan Umutlugil

  Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş evde bu kıskaçlı böceği gördüğümüzde çok korkmuştuk sayenizde o kadar korkulacak bir yanı olmadığını anladık teşekkürler

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Rica ederiz sanıldığı kadar korkulacak bir durum yok

   Cevapla

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *