Kırkayaklar hakkında

21 Şub

Kırkayaklar hakkında gerek görünüşleri ve gerek vücutlarında bulunan zehir nedeni ile insanların çekinceleri ve kırk ayaklara karşı ön yargılı bilgiler taşıdıkları bilinen bir gerçek olup aslında sanıldığı gibi zehirli kırkayaklar hakkında bilinenler çokta doğru değildir. Örneğin insanlar tüm kırkayakların zehir taşıdığını ve ölümcül haşere türü olduklarını düşünüp kırkayak gördükleri zaman ciddi endişe duyarlar. Aslında bu bir bakıma zararlı kırkayaklar hakkında tedbir almayı gerekli kılsa da çok fazla endişe etmek yersiz ve aşırı bir tutum olup panik doğurmaktadır ve doğru bir yaklaşımdır. Kırkayak Familyası, Kırkayak giller. Yaşadıkları yerler, Sıcak ve ılık iklimlerin nemli bölgelerinde, çürümüş kütük, yaprak ve taşlar altında bulunurlar Kırkayakların özellikleri hakkında söylenebilecekler Vücutları yuvarlak ve halkalı dır.

Her halkadan ikişer çift bacak çıkar ve bitkisel besinlerle beslenir. Çeşitleri 7000’den fazla olan kırkayak haşereleri değişik yapıda ve farklı renklerde irili ufaklı türü vardır. Çok bacaklılar sınıfının “Diplopoda” takımından olup Vücutları belirgin bir baş ve çok sayıda benzer halkalardan meydana gelmiş eklem bacaklılar’dır. Her halkada ikişer çift bacak bulunur “Diplopoda” çift bacaklı demektir. Başlarında bir çift anten ve ikişer gözü vardır. Gözleri az çok böceklerin bileşik gözüne benzerse de, dikkat edildiğinde basit gözlerin meydana getirdiği bir çift küme olduğu anlaşılır. Bazı türlerinde göz bulunmaz. Yaşayışlarına uygun olarak antenlerinde koku alma tüyleri çok hassastır.Kırkayakların yaşamları

Kırkayakların yaşamları 

Kırkayakların anatomisi hakkında bilinenler ise çıyanınkine benzer. Çıyanlar etçil, kırkayaklar otçuldur. Çok ayaklı olmalarına rağmen çok yavaş hareket ederler. Kırkayakların vücut halkalarından ikişer çift bacak çıkmasına karşılık çıyanlarda birer çift çıkar. Bacakların sayısı, türlere göre değişir. Kırkayakların çoğunda 115 çift bacak bulunur. Çıyanlar da 15 çiftten 173 çifte kadar değişir buda kırkayaklar hakkında çiyanla olan benzerliğin farklarını ortaya koyar. Çok bacaklılar’da her zaman tek sayıda bacak çifti vardır. Kırkayakların embriyon döneminde her halkada bir çift ayak bulunur. Yetişkinlerin her halkası iki embriyon parçası ihtiva ettiğinden iki çift bacaklı olurlar. Trake özel solunum boruları sistemiyle solunum yaparlar ve genelde serin ortamları tercih ederler.

Kırkayaklar hakkında sıcak ve ılıman bölgelerde yaşayan kara hayvanları olup genellikle koyu kahve renklidir ler. Gündüzleri nemli yerlerde yaprak, ağaç kabukları ve taşlar altında gizlenir, gece beslenmeye çıkarlar. Çoğunlukla çürümüş bitkisel besin yerler. Bazen tarlalarda, sürüler halinde, bitkilerin kök ve filizlerini de yediklerinden büyük zararlar yaparlar. Çileklere çok musallat olurlar. İnsan ve hayvan dışkılarını da yediklerinden, tenya (şerit) yumurtalarının yayılmasına yardım ederler. Yuttukları barsak parazitlerinin yumurtalarını, sindirmeden tekrar dışarı atarlar. Boyları 1-20 cm arasında değişir. Benekli kırkayaklar hakkında vücut boyları 10-18 mm boyundadır. Memleketimizde bulunanların boyları 10-46 mm’dir. Tropik memleketlerde 15-20 cm’ye ulaşanları vardır.zehirli kırkayaklar

Kırkayaklar nasıl ürer ve çoğalır

Kırkayaklar ve üremeleri hakkında yumurta ile ürerler. Yumurtalar, topraktan yapılmış bir yuvaya yumurtlanır ve dişi tarafından korunur. Genellikle yavrular 12-15 gün sonra yumurtalardan çıkarlar. Hayatları boyunca birkaç defa deri değiştirirler. Her deri değiştirmede, vücut halkalarının sayısı artar. Yavru kırkayaklar hakkında larvalar, bir yıl içinde erginleşirler. Kitinli derileri, antibiyotik etkisi olan pis kokulu, zehirli bir sıvı salgılar. İri olanlarının salgısı, insan elini tahriş eder. Testiden su içerken yutulursa, zehirlenmeye sebep olabilir. Bazen yapraklar üstünde dolaşırlar. Korkutuldukları zaman kendilerini yere atarak, saat zembereği gibi helezoni kıvrılır, ölü taklidi yaparlar.

Görüldüğü gibi kırkayaklar hakkında bazı özelliklerini paylaştık yazın sıcak havalarda güneşli ortamlarda görülmeyen kırkayak zararlıları böylesi sıcak havalarda serin yerlerde gizlenir ve gündüzleri pek ortalıkta dolaşmaz genellikle geceleri çıkıp beslenirler. Tehlikeli kırkayaklar hakkında bilinen onların vücutlarındaki tüyler insan tenine temas ettiği zaman vücutta alerjik kızarma ve kabarmaların olduğu yönünde olup kırkayakla temas etmekten uzak durmak gerekir. Kırkayakların zararları hakkında zehirli olan bazı türleri hariç insanlar için ölümcül bir etkilerinin olmadığı ancak çocuklar ve bazı hassas ciltli kişilerde cilt problemleri meydana getirdikleri bilinir bu nedenle evde kırkayak görüldüğü zaman kırkayak ilaçlama hizmeti alınarak kırkayaklar hakkında endişelerden kurtulmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir