Kene çeşitleri

Ülkemizdeki kene çeşitleri birden fazla olmakla birlikte orta asya kökenli kene türleri ile benzerlik gösteren özelliklere ve kene çeşitlerine sahiptir. Yer yüzünde yaşayan yüzlerce kene çeşidi bulunmasına karşın bunların içinde en ölümcül tür olarak ortaya çıkan ve özellikle tokat ilimizde kene sokması sonucu yaşanan ölümler ile zehirli kenelerin tehlikesi hakkında insanlar hayli huzursuzluk yaşamıştır. Hayvan kenelerinin varlığı eskiden beri anadoluda bilinen ancak her hangi bir kene sokması sonucu bilinen kene ölümü yoktur. Kene çeşitleri değişik renk ve boylarda olmasına karşın en tehlikeli kene çeşitleri arasında kırım kanamalı kongo kenesi en ölümcül kene türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Zararlı kene çeşitleri insanlar için hayati riskler oluşturması nedeni ile kenelerin görüldüğü alanlardan uzaklaşmalı ve kene yaşam alanlarında kapsamlı bir kene ilaçlaması yaptırılmalıdır. Bu makalemizde ülkemizdeki kene çeşitleri hakkında kısa kısa açıklamalar yapıp maddeler halinde kene çeşitlerini sizlerin bilgisine sunacağız.

Kümes kenesi

Kümes kenesi isminden anlaşılacağı gibi hayvan barınakları ve evcil hayvanların barındığı kümeslerde ortaya çıkıp tavuk, horoz, hindi, kaz ve benzeri kümeslerde beslenen hayvanların vücuduna yapışarak kanlarıyla beslenen bir kene çeşidi olup görüldüğü bölgeler genelde kümesler ve hayvan barınakları olan bölgelerin civarlarıdır.

Güvercin kenesi

Güvercinlerde en sık görülen kene türüdür. Güvercinlerin dışında nadiren tavuk, ördek, at ve insanda da görülebilirler. Konakçısının yuvasında bulunur. Sürekli olarak konukçularının üzerinde yaşamazlar. Sadece kan emecekleri zaman konukçularına yapışırlar. Gündüzleri aktif değildirler, genellikle güvercinlerin yuvalarında ya da yakın yerlerde gizlenirler. Gece olunca aktif hale geçerek kan emecekleri canlıyı aramaya başlarlar.

Lahor kenesi

Lahor keneleri koyunlar başta olmak üzere keçi, sığır, at, deve, eşek ve bazı kemirgenlerle insanlardan da kan emmektedir. pek çok kene türüne oranla daha tehlikeli olan bu kene çeşitleri humma ve çeşitli kene felci durumlarının yaşanmasına sebep olan bir kene türü olup Ülkemizde trakya bölgesi dışında pek çok bölgede ve şehirlerin kırsal kısımlarında görülmüş bir kene türüdür.

Tek konaklı sığır kenesi

Tek konaklı kene cinsidir. Bütün evreleri sığır başta olmak üzere, at, geyik, kapibara, nadiren koyun, keçi, kirpi gibi hayvanların üzerinde geçen bu kene çeşidi hayvan sağlığı açısından tehlikeli bir taşıyıcıdır. Sığır babeşyozu Q humması, Uzakdoğu kene tifüsü ve Lyme hastalığı ‘na vektörlük ederler, ayrıca kene felcine sebep olurlar tehlikeli bir kene türüdür.

Orta doğu davar kenesi

Bu kene çeşitleri hayvanların bir kısmında yaşayan tek konaklı kene cinsidir. Bütün evreleri davar (koyun ve keçi) üzerinde gerçekleşir. Ağustos ayından Ocak ayına kadar aktiftirler. Yaz dönemlerinde besiliklerde ortaya çıkan bu kenelerin insanlar üzerinde görülmediği ve belirli hayvanlar üzerinde yaşadığı dikkate alındığı zaman daha kısmi olarak tanımlanabilir

Kaplumbağa kenesi

Kamlumbağa kenesi olarak bilinen bu kene türü Öncelikle kaplumbağalarda yaşayan kan emerek beslenen bir asalaktır. Bazen kertenkele, köpek, at, kirpi, hamster ve kuşlarda da görülebilir. İtalya’da keklik, Mısır’da bıldırcın, güvercin ve ötleğenlerde de görülmüştür. Türkiye, Pakistan ve Hindistan’da sığır ve mandalarda görüldüğüne dair kayıtlar vardır. Lyme hastalığı yapan virüz taşıdığından şüphelenilmektedir.

Kirpi kenesi

Kirpilerde bulunduğu için kirpi kenesi ismini alan bu kene çeşidi, TBE virüsünün ve Lyme hastalığı yapan Borrelia burgdorferi bakterisinin vektörüdür. İnsanları ısırma olasılığı düşük olsa da beraber aynı ortamları (kasaba ve şehirleri) paylaşan Ixodes ricinus türü kenelere taşıdıklarını aktarması mümkündür. Bu nedenle dikkat edilmesinde fayda vardır.

Sakırga kenesi

Bu kene çeşitleri farklı isimler ile anılan bir kene türü olup koyun kenesi, orman kenesi, köpek kenesi, kene otu zararlısı olarakta isimlendirilen bir kene olup ülkemizde özellikle sıcak sahil bölgelerinde görülen bu keneler küçük ve büyükbaş hayvanlar, geyik, köpek, at ve insanlarda tavşan, kuş, sürüngen ile yarasalarda görülmekte olan yazgiller kenelerinden bir kenedir.

Kahverengi köpek kenesi

Türkiye’de her iklim bölgesinde rastlanır. Köpekler başta olmak üzere, büyük evcil hayvanlar ve tavşanlardan kan emer. İnsanlardan da kan emdiği görülmüş olan bir kene zararlısıdır. Üç konaklı kenedir. Özellikle evcil köpeklerde asalaktır. Bazen diğer etçil ve toynaklılarda da görülebilir. İnsana nadir saldıran bir kene çeşidi olup zararlı kene çeşitleri arasında görülen bir özelliği bulunmaktadır.

Turan kenesi

Turan kenesi olarak isimlendirilen bu keneler Üç konaklı kenedir. Erginleri değişik memelilerde, kirpi, tavşan, sığır, koyun, keçi ve evcil köpeklerde asalaktır. Larva ve nimfleri ufak memelilerde bulunur. Sıgırlarda kene kaynaklı hastalıkların taşıyıcısı olan bu kene türü hastalık bulaştıran kene çeşitleri arasında dikkat edilmesi gereken bir kene türü olma özelliğine sahiptir.

Avrasya davar kenesi

Elazığ ve çevresinde görülen bu kene üzerinde yapılan bir araştırmada kuluçka süresinin 10ile 23 gün arasında olduğu larvalarının çıkış süresi 7 gün ve larvalarının canlı olarak kalma süreleri 210 gün olarak hesaplanmıştır. İki konaklı kenedir. Erginleri, davar (koyun ve keçi) üzerinde asalaktır. Larva ve nimfleri kuzu ve tavşanlarda görülür. Bu makalemizde kene çeşitleri hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık

İlaçlama makaleleri

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *