Karıncalar ile mücadele

İlaçlama yapmadan karıncalar ile mücadele
06 Mar

Evde karıncalar ile mücadele değişik yöntemler kullanılarak kokulu, kokusuz, jel ilaçlama tekniği ile yapılabilir. Evin içinde karınca görülmesi, karıncaların evinizde kolay bir şekilde yiyecek buldukları, etrafta gıda kırıntıları ve şekerli atıklar olduğu anlamına gelir. Bir düşünün evlere girmeden önce doğal ortamlarda beslenmek ve yaşamak varken evlere karınca çeşitleri niye girerler? doğada rahat rahat dolaşmak insanların kendilerini yok etme riski varken neden evlere gireler? diye düşünüyorsanız, aslında bunun cevabı oldukça basittir. Yiyecek bulmak için ve evlerde çok kolay yiyecek ihtiyacına çözüm buldukları içindir. Karıncalar ile mücadele bu durumda kaçınılmaz olarak ortaya çıkmakta çeşitli çareler aranıp baş edilemediği takdirde evde karınca mücadelesi için ilaçlama yaptırılmaya karar verilmektedir.

Karıncaların yaşam alanları genellikle evin dışına bahçe ve toprak içinde yapar ve koloniler halinde yaşarlar. Bu nedenle evdeki karıncaları ortadan kaldırmak için karınca yuvasını bulmak ve yuvayı etkisiz hale getirmek en etkili çözümdür. Karınca yuvasının imhası ancak profesyonel ilaçlama ile mümkündür. Fakat karıncaları öldürmek istemiyor iseniz doğal karınca çözümleri için deneyebileceğiniz başka çarelerde bulunmaktadır. Evde karıncalar ile mücadele karınca ilaçlaması yapılarak olabildiği gibi doğal karınca mücadele şekilleri ile de yapılır. Karıncayı evden uzak tutmak için öncelikle karıncaların eve giriş yaptıklarını yollar bulunmalıdır.

İlaçlama yapmadan karıncalar ile mücadele

Karıncalar evin içine en fazla evin dış kapılarından, duvarların çatlaklarından, havalandırma boşluklardan, pencereden, doğalgaz borularının diplerinden evinize girer ve belli bir güzergahı takip ederek yuvalarına yiyecek taşırlar. Kullandıkları yol genellikle evlerin duvar kenarları ve parke dipleri olduğu bilinen bir gerçektir. Karıncalar ile mücadele için bu yollar üzerinde bıraktıkları izler sık, sık silinerek ortadan kaldırılmalı yada bu güzergaha çeşitli karınca kaçırıcı doğal maddeler bırakılmalıdır. Karınca yaşam alanlarını evden kaldırmanın yolları arasında en kolay ve etkili olanı başta mutfağınız olmak üzere evinizdeki yemekleri ağızları açık bırakmayın. Yere düşen yemek kırıntılarını sık, sık süpürün. Çöp kutunuzu dolu bırakmayın ve devamlı boşaltın.

Bulaşıkları bekletmeden yıkayın yada makineye atarak lavaboda bekletmeyin. Mutfak tezgahın üzerini ve zemini ıslak bırakmayıp kuru tutun. Bal ve reçel kavanozlarını dışlarında kalıntı olmayacak şekilde muhafaza edin zira karıncalar için çok ciddi cazibe olan tatlı yiyecekler evlerdeki karınca şikayetlerinin en fazla sebebidir. Karıncaların eve girdikleri açık ve zayıf yerleri silikon, macun, tutkal ve beyaz çimento, alçı gibi dolgu malzemeleri ile kapatın. Evde karıncalar ile mücadele için önleyici tedbirler oldukça önemli olup kimyasal müdahale istenmiyor ise karınca yaşam alanları ortadan kaldırılmalıdır. Ancak bazı durumlarda karınca mücadelesi sadece karınca ilaçlaması ile mümkün olmaktadır.karınca yuvalarının imhası

Karıncalar ile doğal mücadele şekli

Evdeki karıncalar ile mücadele için doğal yollar bazen karınca şikayetlerini önlemede yeterli olabilmektedir. Karıncalara doğal çözüm için giriş yerlerine ve karıncaların dolaştıkları bölgelere, Nane yağı, Sarımsak, Kahve telvesi, Tarçın, Kırmızı biber, Defne yaprağı, Mısır unu gibi doğal ürünler bırakarak karıncaları kaçırmak bazı durumlar için mümkündür. Karıncalar için doğal çözüm için bazı maddeler ise, pudra, Tebeşir, Toz kömür, Toz temizleyici deterjanlar olarak sıralanabilir. Evdeki karıncalardan kurtulmak için doğal mücadele her zaman başarılı olmaz. iste bu durumda etkili bir karınca ilaçlama yapılması şarttır. Zemin dairelerde ve müstakil bahçeli yazlık, villa gibi konutlarda evin yer döşemeleri altından toprakla birleşen bölgelerde kalan boşluklardan evlere giren karıncaların önlenmesi ve evdeki karıncalardan kurtulmak için karınca ilaçlama yaptırmak gerekir.

Böcek ilaçlama şekli karıncaların yoğunluğu ve mekanın durumuna göre kokusuz karınca ilaçlaması yada kokulu karınca ilaçlama yöntemi seçilebilir. şayet parke altları gibi bölgelerde sorun varsa sisleme yöntem kenar köşelerden evde hareket ediyorlar ise spreyleme karınca mücadele yöntemi uygulanabilir. karıncalar ile mücadele bilinçli olarak etkili ve kalıcı haşere ilaçları kullanılarak yapılmalıdır. Sıvı ilaçlar kullanılarak karıncalar ile mücadele yapıldığı gibi jel karınca ilaçlama şekli son dönemlerde giderek yoğun uygulanmakta karıncalar için oldukça önleyici olmaktadır. Atlas ilaçlama ekibi olarak evdeki karıncalardan kurtulmak istediğiniz durumlarda en etkili şekilde karınca ilaçlama servisi sunmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir