Karafatma böceklerinin beslenme şekli

karafatmalar neleri yer
18 Mar

Karafatma böceklerinin beslenme şekli hamam böcekleri ile aynı özelliklere sahip oldukları için evdeki hemen her şeyi tüketirler. Bu böcekler ilaçlama yapılmaz ise böceklerin geceleri ortaya çıkıp yiyecek aradıkları ve insanların gece mutfağa girip ışığı yaktıkları anda sağa sola kaçışan böcekler ile karşılaştıkları herkes tarafından bilinmektedir. Evlerde üreyen karafatma böceklerinin beslenme şekli atık gıdalar, çöp, kağıt ve poşet parçaları, sebze ve meyvelerin kabuğu kalıntıları ve ekmek kırıntıları gibi çok farlı şekilde besinler ile beslenen bu böcekler mutfak dolaplarının aralarında yaşadıkları için rahatça çekmecelere ve dolaplara girerek insanların tükettiği besinlere ortak olur üzerlerine lağımlardan ve pis yüzeylerden bulaştırdıkları mikroplu bakterileri bu gıdalara ve mutfak eşyalarına bulaştırıp hastalık sebebi olmaktadır.

Evde görülen karafatma böceklerinin beslenme şekli oldukça sağlık açısından riskler taşımakta olup gerek mikroplu bakterilerin taşıyıcısı olmaları gerek yerken yiyeceklere salyalarını bulaştırmaları ve mutfak eşyaları ile yiyecek paketlerinin içine dışkılarını bırakmaları nedeni ile astım, kanser, cilt rahatsızlıkları gibi insanları ağır şekilde tehdit eden sorunların yaşanmasına neden olmaktadırlar. Siyah renkli karafatma böceklerinin beslenme şekli hamam böcekleri ile aynı olup üreme ve saklanma alanları da aynı özelliklere sahip olup binalarda ve daire içlerinde çoğalan bu pis böcekler insanlar için potansiyel tehdit kaynağı haline gelmektedir.

Sizde karafatma böceklerinden bıktıysanız ve bir türlü bu böceklerin verdiği rahatsızlıklar ile baş edemiyorsanız vakit kaybetmeden evde karafatmalara karşı haşere imha hizmeti alarak hem böceklerin neden olduğu sorunlardan hemde olası böceklerin evleri mesken tutmalarını önleyerek kalıcı ve sağlıklı ilaçlama çözümleri ile karafatma böceklerinin beslenme şeklinden kaynaklanan rahatsızlıkları ortadan kaldırabilirsiniz. Karafatma böceği mücadelesi bilinçli olarak yapılması gerekir. Karafatmaların özellikleri arasında pis bölgelerde sık görülmeleri nedeni ile insanlar için potansiyel tehlike içerirler. Evde karafatma ilaçlaması yaptırmadan önce kısa bir gözlem yapmak böceklerin giriş alanları ve üreme noktalarını ortadan kaldırmak için önlem almak yapılacak böcek ilaçlama sonrası haşere ilacının etkisini daha uzun sürdürmesi için olukça önemlidir. Atlas ilaçlama firması her türlü böcek ve haşere türleri için profesyonel çözümler üretir.