Karafatma böceği nereden gelir

Karafatma böceği nereden gelir iri yapılı parlak siyah renklere sahip olan karafatma böceği hamam böceklerinin bir çeşidi olup dış alanlara yaşayan ve özellikle toprak yüzeyler ile nemli bölgelerde çok fazla görülen pis böcek çeşididir. Karafatma böcekleri nerelerde yaşar öncelikle tüm kalorifer böceği ve hamam böceği türlerinde olduğu gibi karafatma yaşam alanları pis mekanlar, çöplük alanlar ve ışık görmeyen nemli atıl durumdaki boş depo gibi alanlar olup karafatma böceği nereden gelir şeklindeki sorununda aslında cevabı tüm bu alanların ciddi böcek üreme bölgeleri olduğu ve bu alanlarda en azından 6 ayda yada senede bir defa böcek ilaçlaması yaptırılmasının böceklerin üremesini önleme ve evlere girişlerini kesmede en etkili yöntem olduğu unutulmamalıdır. Karafatma ile hamam böceği aynı mıdır bu soru sıkça karşılaştığımız bir soru olup hamam böceği ile karafatma türleri aynı böcekler gurubunda olup karafatma böceği daha nemli ve karanlık bölgeleri tercih ederken hamam böcekleri buldukları her alana yerleşip ortamı çok daha fazla istila ederler. Pek çok insan karafatma böceği ile karşılaştığı zaman tepkisel olarak ayağını basarak ezer yada evinde sinek ilacı olan kişiler üzerine ilaç sıkarak öldürme yolunu seçer.

Karafatma böceği nasıl önlenebilir

Peki ama karafatmaları öldürmek zararlı mıdır aslında insanların bilmediği bu böcekler ölürken yumurta bırakır ve üzerine basılarak yada ilaç sıkılarak öldürülmeleri bu böceklerin yok olduğu anlamına gelmeyip buralarda kalan yumurtalardan çıkan böcekler ortamın istilasında önemli rol oynarlar. Karafatma böceği nereden gelir diye düşünüyorsanız öncelikle ortalıkta çöp yada gıda atığı bırakmayıp böceklerin girişini cezp edecek şeylerden kurtulmalı daha sonra böcek giriş yerlerinin kapatılması ve mutlaka karafatma böceği ilaçlaması yaptırılmalıdır. Karafatma böceği nereden gelir diyen insanların ortak sorunu bu böceklerin ara, ara ortaya çıkarak her türlü gıdanı üzerinde dolaşıp pislik bulaştırmaları olup son derece sağlıksız koşullarda yaşayan bu pis böceklerin önlenmesi için evde ilaçlama yaptırmak şarttır. Sizlerde karafatma böceği nereden gelir diye bu böcekler ile baş etmeye çalışıp bir türlü başarılı olamıyorsanız atlas ilaçlama firmasını arayarak karafatmaların yok edilme şekli hakkında bilgi alıp evinizde karafatma ilaçlaması yaptırabilirsiniz.

İlaçlama makaleleri

yorum yapıldı

 • Nazan Ünlüaslan

  Apartmanin 4. katinda oturyorum. Apartmanin yaninda eski yikilmak uzere boş bir ev var. 3- 4 gundur balkonumda kara fatma boceginin istilasina ugruyorum. Balkonun giderinden veya duvardan tirmanip gelirmi acaba. Beni aydinlatirsaniz cook sevinirim.

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Elbette gider borularından ve binanın duvarına tırmanarak rahatlıkla balkonunuza çıkarlar. Balkon giderinizi geceleri kapalı tutun büyük olasılıkla atık su borusu yolu ile geliyorlar.

   Cevapla
 • Selin

  Evimize geçen seneden beri karafatma geliyor ve biz oldukça evide temiz tutuyoruz her gece 2 veya 3 tane karafatma görüyoruz kocaman kocaman evin her yerinde dolaşıyorlar, acaba ne yapmalıyız?

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Geceleri lavabo giderlerini kapalı tutun ve evde bu böceklere karşı ilaçlama yaptırın. Daire içine yuvalanıp yumurta bırakır ve ciddi oranda ürerler. Ayrıca kapı altları ve pencereler gibi yerleri sağlamlaştırın.

   Cevapla
 • ilyas

  banyoda bazen karafatma goruyorum. tek ihtimal yerdeki su sifonundan olabilir. fakat kocaman böcek yerdeki sifonun küçücük deliklerinden gecebilir mi? yani fareler gibi kendinden küçük deliklerden sıyrılabilir mi acaba? teşekkürler..

  Cevapla
  • atlasilaclama

   Merhaba evet geçer zaten evlerde küçük yarık ve çatlaklara bile kolayca saklanabilirler.

   Cevapla
   • Mehmet yolpaz

    Ankastre ocagin alev bolumlerinin iclerinden 3 er 4 er tane karafatma çıktı.buraya nasil girebilirler ki

    Cevapla
    • atlasilaclama

     Malesef buz dolaplarının içine bire girip yuvalanıyolar istilacı ve pis böceklerdir.

     Cevapla
 • Elif

  Merhaba binamız 3 katlı 1 katında oturuyoruz evımıze hamam böcekleri bastı önlem olarak neler yapmadım ki öncelıkle 3 Aydır halı kullanmıyoruz evde evi sabah aksam ıkı kez yerleri siliyorum mutfağı özellikle silkeli suyla. Marketten böcek tabletleri ilacları aldık evın yerıne koydum evdeki küçük delıkleri kapatık ve daha sonra ilaç fırmasını çağırdım hem binamıza hem evimize ilaclatık ama fayda etmedi hala evımıze geliyorlar ama ölüleri mecvut oluyor allahtan.Neden hala gelır pekı cıldıracaz? Valla bu yüzden tasımacaz artık

  Cevapla
  • Elif

   Bi bana cvp yok!

   Cevapla
   • atlasilaclama

    Yanıt gönderilmiştir Elif hanım.

    Cevapla
  • atlasilaclama

   Evde yuva yapmışlarsa hemen bir anda önlenmezler. Dış kısımların ilaçlanması önlem olarak oldukça etkilidir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

Yorum
İsim*
Mail adresi*
Website adresi *